www.torun.pl

Lipiec 2007 - Przekazanie obowiązków nowemu dowódcy okrętu

Witam serdecznie z pokładu ORP "Toruń"!

16 lipca 2007 r., na pokładzie okrętu, miała miejsce ceremonia przekazania obowiązków dowódcy okrętu. Z okrętem i załogą pożegnał się kpt. mar. Marcin LENDA przekazując dowodzenie okrętem znanemu już czytelnikom naszych listów, dotychczasowemu zastępcy dowódcy, por. mar. Sylwestrowi BORKOWSKIEMU.

Cała ceremonia ma dość symboliczny charakter. Podczas uroczystej zbiórki załogi odczytywany jest rozkaz o objęciu nowego stanowiska dowódcy okrętu. Nowy dowódca otrzymuje od dowódcy dywizjonu swój nowy znak dowódcy okrętu. Bosman okrętowy spuszcza znak starego dowódcy i podnosi nowy znak dowódcy okrętu.

Spuszczony znak dowódcy okrętu oprawiony w ramę z podpisami całej kadry okrętowej podarowany został na pamiątkę odchodzącemu dowódcy. Oprócz tego kpt. mar. Marcin LENDA otrzymał od obejmującego obowiązki lunetę - aby, gdy kiedy obejmie wyższe stanowiska, jako przełożony łaskawym okiem spoglądał na okręt i załogę. Odwdzięczył się piórem - aby nowy Dowódca podejmował zawsze trafne i słuszne decyzje.

Kpt. mar. Marcin LENDA rozstał się z okrętem i udał się do Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie skierowano go na roczne studia podyplomowe. Zgodnie z marynarską tradycją, gdy dnia następnego po raz ostatni schodził z okrętu, pożegnał go na trapie dźwięk tyfonu okrętowego.

Swą obecnością ceremonię zaszczycił szef sztabu naszego dywizjonu, oraz dowódcy pozostałych okrętów dywizjonu: Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania i X.Czernickiego. Po oficjalnej uroczystości odchodzący i nowy dowódca zaprosili gości i kadrę okrętową na poczęstunek, który, dzięki przepięknej letniej pogodzie, odbył się pod gołym niebem. Była to idealna okazja do powspominania wspólnej służby z odchodzącym dowódcą, przypomnienia sobie poprzednich dowódców ORP "TORUŃ", a także do snucia morskich opowieści i historii traktujących o wspólnych przeżyciach.

Odchodzącemu Dowódcy jeszcze raz życzymy stopy wody pod kilem, gdziekolwiek dopłynie w swojej dalszej karierze. Obejmującemu stanowisko zaś życzymy powodzenia, gdyż postawiono przed nim wysoką poprzeczkę.

Z morskim pozdrowieniem
ppor. mar. Przemysław Szkoda

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.