www.torun.pl

Czerwiec 2007 - zwycięzcy III Konkursu Marynistycznego na okręcie

Serdeczne pozdrowienia z pokładu ORP TORUŃ!

8 czerwca 2007 r. na pokład okrętu ORP "TORUŃ", stacjonującego tymczasowo w Porcie Wojennym w Gdyni, przybyli zwycięzcy III konkursu marynistycznego z toruńskiego gimnazjum nr 29 w składzie:

 • Katarzyna Ptasik
 • Marta Wojciechowska
 • Patrycja Koszczał
 • opiekun - Pani Teresa BANIUKIEWICZ

Finaliści zostali zakwaterowani na okręcie, gdzie na początek dostali krótki czas na aklimatyzację w nowym otoczeniu, a potem odbył się szybki, lecz bardzo uroczysty obiad w mesie oficerskiej. Deseru nie jedliśmy - finaliści nie mogli się już doczekać zwiedzania naszego okrętu.

Rozpoczęliśmy od pokładu sygnałowego skąd roztaczał się przepiękny widok na port morski w Gdyni, następnie przeszliśmy na główne stanowisko dowodzenia i do kabiny nawigacyjnej, a dalej, przechodząc przez wszystkie pokłady, zeszliśmy na sam dół do siłowni, która ze swoimi ogromnymi silnikami, zrobiła największe wrażenie na grupie. Obchód okrętu trwał aż do kolacji. Wieczorem zwiedzaliśmy Gdynię. Spacer oświetlonym bulwarem i szklaneczka ziemnej coli na plaży zakończyła pierwszy dzień odwiedzin.

Nazajutrz, po szybkim śniadanku, korzystając z postoju w bazie morskiej Gdynia, udaliśmy się na zwiedzanie ORP "ISKRA". Jest to szkolny żaglowiec, na pokładzie którego oficerowie szkoleni w Akademii Marynarki Wojennej poznają trudy marynarskiego życia sprzed lat. Żaglowiec od lat bierze udział w wielu prestiżowych zlotach i regatach odwiedzając porty całego świata. Pamiątki z pobytów w tych portach można zobaczyć dosłownie wszędzie.

Drugą ciekawą atrakcją związaną z przebazowaniem okrętu do Gdyni było zwiedzanie okrętu podwodnego ORP "ORZEŁ". Plątanina rur, zaworów i kabli z bardzo ograniczoną przestrzenią socjalną dla załogi robiła na zwiedzających nie mniejsze wrażenie niż pamiątki z najdalszych stron, zgromadzone na pokładzie wcześniej poznanej "ISKRY"

Popołudniu, zgodnie z wcześniej złożonym życzeniem finalistek, wyprawa na plażę. Korzystając z naprawdę pięknej czerwcowej pogody odbyliśmy spacer z Gdyni do Sopotu. Cały spacer upłynął pod znakiem morskich tematów, bo pomimo ogromnej wiedzy jaką należało przyswoić sobie aby wygrać wycieczkę na "pływający Toruń" młodzież wciąż miała morze pytań na temat zwyczajów okrętowych, historii i związków Polski z morzem, a także zwykłej codziennej marynarskiej pracy (oczywiście tej na morzu). Z Sopotu wróciliśmy na okręt na kolację, po czym odbyliśmy kolejny wieczorny spacer po gdyńskim bulwarze (…chyba się spodobało).

Niedziela upłynęła pod znakiem słonecznego lenistwa. Dziewczęta do południa chwytały ostatnie ciepłe promienie wylegując się na plaży w Orłowie. Po powrocie na okręt zjedliśmy pożegnalny obiad, pstryknęliśmy ostatnie pamiątkowe zdjęcie i rozstaliśmy się - nadszedł czas powrotu do domu.

Wspólnie spędzone chwile na zawsze pozostaną w pamięci finalistów i załogi ORP "TORUŃ". A tym, którzy nam zazdroszczą pozostaje tylko jedno: uczcie się droga młodzieży, a może i Wy odwiedzicie okręt i jego atrakcje już w przyszłym roku!!!

Z marynarskimi pozdrowieniami od załogi i dowódcy okrętu

ppor. mar. Przemysław Szkoda

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.