www.torun.pl

Maj 2007 - II Konkurs Wiedzy Marynistycznej

Witamy fanki, fanów i sympatyków ORP TORUŃ!!!

18 maja 2007 r. w Gimnazjum nr 31 w Toruniu odbyła się trzecia już edycja Konkursu Wiedzy Marynistycznej. Patronowali mu Prezydent Torunia oraz dowódca ORP "TORUŃ", którzy ufundowali nagrody. W konkursie brało udział 15 uczestników reprezentujących 5 toruńskich szkół.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy - indywidualny, pisemny etap trwał 60 minut i polegał na odpowiedzi na dziesięć pytań, a jego celem było wyłonienie gimnazjów-finalistów. Do drugiego etapu przechodziły trzy zespoły - gimnazja, które ustnie odpowiadały na losowane przez siebie pytania.

Po sprawdzeniu przez komisję prac I etapu (pisemnego) punktacja przedstawiała się następująco:

 1. Gimnazjum nr 29 z wynikiem 259 pkt.
 2. Gimnazjum nr 3 z wynikiem 238 pkt.
 3. Gimnazjum nr 31 z wynikiem 210,5 pkt.
 4. Gimnazjum nr 16 z wynikiem 125 pkt.
 5. Gimnazjum nr 14 z wynikiem 98 pkt.

Po etapie pisemnym przenieśliśmy się wszyscy do pięknie przygotowanej sali. Po powitaniu uczestników, ich opiekunów i zwolenników morza przez panią dyrektor Wandę Antonowicz oraz po przedstawieniu się komisji ogłoszono na forum wyniki pisemnej części.

Na ostudzenie emocji przed II etapem przedstawiciele załogi ORP "TORUŃ" przygotowali mały pokaz sprzętu marynistycznego i zwyczajów okrętowych. Można było zobaczyć różne rodzaje ubiorów marynarskich, usłyszeć świst trapowy, ubrać się w morskie ubranie ratownicze jak również zobaczyć sekstant i mapy nawigacyjne oraz usłyszeć parę słów o podstawach pracy na takich mapach.

Po, mamy nadzieję, ciekawym pokazie przygotowanym z naszej strony, rozpoczął się ustny etap konkursu. Rywalizowały ze sobą drużyny:

 • Gim nr 29 w składzie: Katarzyna Ptasik; Marta Wojciechowska; Patrycja Koszczał
 • Gim nr 31 w składzie: Łukasz Majewski; Adrian Pazderym; Krzysztof Kędziorski
 • Gim nr 3 w składzie: Agata Chaińska; Szczepan Szczęsny; Adam Szott

Etap II składał się z bardzo trudnych i szczegółowych pytań. Pytania były losowane kolejno przez poszczególne drużyny, z trzech kategorii tematycznych:

 • historia MW,
 • tradycje i ceremoniał,
 • wiadomości o ORP TORUŃ

Wypowiedzi drużyn były oceniane przez komisję z okrętu w skali od 1-5 pkt.

Wyniki II etapu (ustnego):

 1. Gimnazjum nr 29 z wynikiem 259 pkt.
 2. Gimnazjum nr 31 z wynikiem 210,5 pkt.
 3. Gimnazjum nr 3 z wynikiem 238 pkt.

Przed ogłoszeniem ostatecznych rezultatów - kolejny pokaz sceniczny. Tym razem to najmłodsi podopieczni przygotowali przepiękny program artystyczny.

Ostatecznie po trzech rundach pytań, zaciekłej walce i wielkich emocjach, został wyłoniony zwycięski zespół z Gimnazjum nr 29 i rozpoczęła się końcowa część konkursu, czyli wręczanie nagród.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody od prezydenta miasta i dowódcy okrętu. Ze zwycięską drużyną spotkamy się natomiast już wkrótce na pokładzie ORP "TORUŃ". Cały okręt będzie stał wtedy dla finalistów otworem i będzie bardzo wiele okazji do dokładnego zwiedzania jego zakamarków, wyjaśniania zawiłości regulaminów i życia okrętowego, o którym do tej pory można było tylko poczytać.

Chciałbym raz jeszcze podziękować panu Prezydentowi za patronat, dyrekcji Gimnazjum nr 31 w Toruniu za wspaniałą organizację, ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom, bez których nie byłoby tego konkursu.

Z pozdrowieniami znad morza

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.