www.torun.pl

Maj 2006 - XV-lecie pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ

Witam serdecznie!

Chciałbym złożyć Państwu krótką relację z uroczystości z okazji XV rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ, która odbyła się 24 maja 2006 r. w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, na pokładzie okrętu.

Wśród zaproszonych gości byli:

 • dowódca 8 FOW kontradmirał Jerzy Lenda,
 • dowódca 2 dOTrM kmdr ppor. Krzysztof Zdonek,
 • prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski,
 • Matka Chrzestna okrętu Krystyna Jeziorska,
 • przewodniczący Rady Miasta Józef Jaworski,
 • radni Andrzej Jasiński oraz Bogdan Major,
 • prezes Polmos S.A. Stanisław Nienartowicz.

Uroczystość rozpoczęła się o ósmej rano podniesieniem małej gali branderowej i powitaniem przybyłych gości. O godzinie 12.00 odbyła się zbiórka załogi i zaproszonych gości w ładowni okrętu, gdzie zastępca dowódcy okrętu por. mar. Sylwester Borkowski złożył meldunek dowódcy 8 FOW kontradmirałowi Jerzemu Lendzie. Po przywitaniu się kontradmirała Lendy z załogą, zostały odczytane rozkazy okolicznościowe dowódcy dywizjonu oraz dowódcy okrętu. Następnie głos zabrał dowódca okrętu, który w swoim przemówieniu podsumował piętnastoletnie dokonania okrętu oraz podziękował za dotychczasową współpracę Miasta z jednostką. Swoje przemówienie wygłosili także: dowódca 8 FOW, Prezydent Miasta Torunia, Przewodniczący Rady Miasta, Matka Chrzestna oraz przedstawiciele Stoczni Marynarki Wojennej.

Uroczystość obfitowała w miłe chwile. Przybyli goście otrzymali od dowódcy okrętu zdjęcia ORP Toruń z dedykacją, ryngrafy i znaki 2 dOTrM. Urząd Miasta podarował załodze m.in. notebook, koszulki, kubki, obrusy ze specjalnie wyhaftowanym herbem miasta, konsolę play station oraz ryngrafy okrętu z herbem Torunia. Rada Miasta ufundowała zaś marynarzom drukarkę oraz przepyszne toruńskie pierniki. Przedstawiciele stoczni natomiast przekazali załodze okrętu mikrofalówkę.

Po części oficjalnej goście i załoga udała się na molo, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia na tle okrętu, a następnie do restauracji "Tawerna pod Kordem" na lampkę szampana i uroczysty obiad.

Zaraz po nim wszyscy zebrani wrócili na okręt gdzie na głównym stanowisku dowodzenia czekała na nas gorąca kawa, oraz ogromny tort, na którym znajdował się herb Torunia. Dzięki współpracy Matki Chrzestnej i dowódcy okrętu wszystkie świece zostały pomyślnie zdmuchnięte. W czasie spotkania było wiele okazji do wspólnych zdjęć, rozmów i wspominania ćwiczeń i uroczystości, w których okręt brał udział przez dotychczasowe 15 lat. Było to bardzo miłe i sentymentalne zakończenie piętnastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP TORUŃ.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, udział w naszym święcie i za miłe prezenty. Serdecznie zapraszamy za rok.

Z pozdrowieniami w imieniu załogi, dowódcy okrętu i swoim

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.