www.torun.pl

Maj 2006 - Drugi Konkurs Wiedzy Marynistycznej

Serdecznie Witamy fanki, fanów i sympatyków "pływającego TORUNIA"!!!

19 maja 2006 r. w gimnazjum nr 31 w Toruniu odbyła się już II edycja Konkursu Wiedzy Marynistycznej Toruń 2006 o nagrodę Dowódcy ORP TORUŃ i prezydenta Miasta Torunia. W konkursie wzięło udział osiem 3-osobowych zespołów z 6 szkół gimnazjalnych. Podobnie jak w roku 2005 konkurs składał się z 2 etapów:

 • I etap - indywidualny, pisemny - gdzie można było uzyskać 110 punktów (11 tendencyjnych, złośliwych i bardzo trudnych pytań),
 • II etap - zespołowy - składający się z 9 pytań w trzech kategoriach na drużynę.

Pierwszy etap, podobnie jak poprzednio, trwał 60 minut. Komisja oczywiście przeszkadzała uczestnikom konkursu jak tylko mogła. Później była chwila przerwy, ale nie dla członków komisji egzaminującej w składzie:

 • dowódca okrętu- kpt. mar. Marcin LENDA,
 • zastępca dowódcy- ppor. mar. Sylwester BORKOWSKI,
 • dowódca działu artylerii i broni podwodnej - ppor. mar. Grzegorz MARSZAŁEK,
 • dowódca drużyny radiowo sygnałowej - bsmt. Jacek MARKOWSKI.

Uczestnicy konkursu udali się na przedstawienie pt. "O rybaku i złotej rybce", a komisja z okrętu ORP TORUŃ szybko i sprawnie wyłoniła 3 zwycięskie zespoły, przechodzące do etapu ustnego. Największą liczbę punktów (109 na 110 możliwych) w tym etapie uzyskał Marcin SZEFLER z gimnazjum nr 31.

Finalistami zostali:

 • Zespół pierwszy z gimnazjum nr 31 w składzie:
  - Alicja GAŁĄZKA
  - Anna WÓJTOWICZ
  - Magdalena MOCZULSKA
 • Zespół drugi z gimnazjum nr 29 w składzie:
  - Marta OPARKOWSKA
  - Marcin SZYMCZAK
  - Anna WRÓBLEWSKA
 • Zespół trzeci z gimnazjum nr 3 w składzie:
  - Mateusz KALINOWSKI
  - Michał RUDNICKI
  - Szczepan SZCZĘSNY

Etap ustny odbył się w pięknie przygotowanej sali, stylizowanej na pokład okrętu. Po powitaniu uczestników, ich opiekunów i zwolenników morza przez panią dyrektor Wandę Antonowicz oraz po przedstawieniu się komisji, rozpoczął się ustny etap konkursu, który składał się z bardzo trudnych i szczegółowych pytań. Pytania były losowane kolejno przez drużyny z trzech kategorii tematycznych:

 • historia MW,
 • tradycje i ceremoniał,
 • wiadomości o ORP TORUŃ.

Po trzech rundach pytań, zaciekłej walce i wielkich emocjach, został wyłoniony zwycięski zespół, reprezentujący Gimnazjum nr 29. Następnie wszystkie ekipy zostały nagrodzone przez Prezydenta Miasta Torunia nagrodami książkowymi oraz zdjęciami okrętu, książkami i gadżetami marynistycznymi i świnoujskimi od dowódcy okrętu. "Nagrodzona" została również pani dyrektor gimnazjum za świetne przygotowanie spotkania oraz opiekun zwycięskiego zespołu.

Po krótkiej przerwie odbył się pokaz marynarskich mundurów wyjściowych, świstu trapowego, oddawania honorów gwizdkiem oficerskim, publiczność miała okazję "przyodziać" się w ubiór ratowniczy, ubiór pożarowy, zobaczyć i wysłuchać krótkich opisów sprzętu chemicznego, map morskich, sekstantu.

Główną nagrodą, jak co roku, jest weekendowy pobyt zwycięskiego zespołu na pokładzie ORP TORUŃ. W tym roku, odmiennie od poprzedniego, okręt znajduje się w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, tak więc zwycięski zespół będzie mógł obserwować proces remontu jak i budowy statków. Cały okręt będzie stał dla finalistów otworem i będzie bardzo wiele okazji do dokładnego zwiedzania jego zakamarków, wyjaśniania zawiłości regulaminów i życia okrętowego, o którym do tej pory można było tylko poczytać.

Chciałbym raz jeszcze podziękować panu Prezydentowi za patronat, dyrekcji Gimnazjum nr 31 w Toruniu za wspaniałą organizację, ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom, bez których nie byłoby tego konkursu.

Z pozdrowieniami znad morza
w imieniu załogi, dowódcy okrętu - kpt. mar. Marcina Lendy i swoim

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski
.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.