Ojciec Święty Jan Paweł II (1998) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ojciec Święty Jan Paweł II (1998)

Jan Paweł IIOjciec Święty Jan Paweł II
(1920-2005)

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

16 stycznia 1998 r. Rada Miasta Torunia podjęła jednomyślnie uchwałę o nadaniu tytułu honorowego obywatela miasta Torunia Papieżowi Janowi Pawłowi II. Jest to najwyższy dowód uznania i wyróżnienie, jakie mieszkańcy grodu Kopernika mogli przyznać osobistości o szczególnych zasługach i autorytecie. Radni uzasadnili swą decyzję uznaniem m.in. "dla propagowania i rozwijania ekumenicznego dialogu i porozumienia między ludźmi, narodami, wyznaniami, tak nam bliską, bo zakorzenioną w historii i tradycji Torunia, kontynuowanej współcześnie przez kościół lokalny, władze miasta, uczelnie wyższe i wspólnotę lokalną, a objawiającą się w Rozmowach Toruńskich - kontynuacji Colloquium Charitativum, otwartych wykładach, we wspólnym tworzeniu dzieł miłosierdzia - Centrum Caritas im. Matki Marii Karłowskiej". Do Rzymu pojechała wówczas kilkusetosobowa delegacja mieszkańców, lokalnych władz, duchowieństwa, środowisk akademickich, twórczych i biznesowych Torunia i diecezji toruńskiej. Papież spotkał się z torunianami na specjalnej audiencji 19 lutego 1998 r. - dokładnie w 525. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Jednak związki Jana Pawła II z Toruniem są dużo wcześniejsze. Jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła odwiedzał tu swoją rodzinę. W 1971 r. w kościele św. Józefa udzielił ślubu Kazimierze i Markowi Wiadrowskim. Do dziś w Toruniu mieszka żona i córki jego zmarłego kuzyna, z którymi utrzymywał żywy kontakt.

Jako papież Jan Paweł II 25 marca 1992 r. na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus" powołał do życia diecezję toruńską. W 1997 r. beatyfikował Matkę Marię Karłowską - założycielkę zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, której imię nosi toruńskie Centrum Caritas.

Nasze miasto Ojciec Święty odwiedził 7 czerwca 1999 roku. Przejechał ulicami toruńskiej starówki w słynnym papamobile i modlił się w katedrze śś. Janów. W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika spotkał się z przedstawicielami nauki polskiej. W swoim wystąpieniu nawiązał do encykliki "Fides et Ratio", w której pisał o relacjach wiary i rozumu i obowiązkach ludzi nauki. Wspominał początki toruńskiej uczelni wymieniając m.in. profesora Artura Hutnikiewicza i pierwszego rektora UMK, prof. Ludwika Kolankowskiego. Wieczorem odprawił na toruńskim lotnisku nabożeństwo czerwcowe, które zgromadziło 300 tysięcy wiernych. Beatyfikował wówczas księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

- Pozdrawiam bliski mojemu sercu Toruń i piękne Pomorze Nadwiślańskie. Cieszę się, że mogłem przybyć do Waszego miasta, które sławą okrył Mikołaj Kopernik - mówił wówczas Jan Paweł II.

Papież jest także doktorem honoris causa toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Godność ta została mu wręczona 23 listopada 2004 r. przez delegację z udziałem ówczesnych władz rektorskich i senatu UMK, przedstawicieli władz województwa, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Torunia Józefa Jaworskiego.

Jego choroba i śmierć 2 kwietnia 2005 r. poruszyły także mieszkańców Torunia. 6 kwietnia 2005 r. tysięczne tłumy zgromadziła Msza św. na toruńskim Rynku Staromiejskim, podczas której żegnano ukochanego Ojca Świętego i dziękowano mu za niezwykły pontyfikat. Tę historyczną chwilę uczciło bicie średniowiecznego dzwonu Tuba Dei w katedrze.

W czerwcu 2007 r. na toruńskich Jordankach stanął pomnik Papieża projektu prof. Stanisława Radwańskiego, ufundowany z funduszy miasta i zbiórki publicznej. Co roku gromadzą się tam mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta, by uczcić rocznicę śmierci Jana Pawła II i jego wyboru na Papieża.

1 maja 2011 r. śp. Karol Wojtyła został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, który ogłosił ten fakt w obecności ponad miliona wiernych z całego świata na placu św. Piotra w Rzymie. Torunianie mogli wspólnie obejrzeć podniosły moment dzięki telebimowi na Rynku Staromiejskim.

Imię Jana Pawła II noszą w Toruniu: aleja wiodąca do mostu im. J. Piłsudskiego, Centrum Dialogu przy placu bł. S.W.Frelichowskiego, gmach Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK (Collegium Jana Pawła II) oraz kilka szkół: Szkoła Podstawowa nr 13, Gimnazjum nr 3 i V Liceum Ogólnokształcące.

>>> Czytaj też materiał archiwalny o wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.