Carl Zimmermann (1833) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Carl Zimmermann (1833)

Carl Zimmermann
(Ur. około 1805 roku w Stanisławkach - zm. ?), lekarz miejski, fizyk miejski.

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Torunia 9 maja 1833 roku. Zdaniem M. Niedzielskiej tytuł ten został mu przyznany najprawdopodobniej za zasługi związane ze zwalczaniem epidemii cholery, która dotarła do Torunia w 1831 roku.

Przypuszczenie dotyczące przyczyny nadania tytułu honorowego obywatela miasta postawione przez M. Niedzielską, znajduje swoje potwierdzenie z XIX-wiecznych księgach metrykalnych. Występował on wielokrotnie w formularzu księgi zgonów za rok 1831 w parafiach toruńskich w rubryce - Ärztliche Hilfe (pomoc lekarska), co może świadczyć o jego dużym zaangażowaniu w pomoc medyczną dla osób objętych epidemią. 

Karl Zimmermann pojawił się w Toruniu najprawdopodobniej w 1830 roku. Mogą o tym świadczyć zapisy w spisach dusz - Seelenlisten , które sporządzane były dla I połowy XIX wieku. Karl Zimmermann nie występuje w spisie za 1829 rok, pojawia się natomiast w spisie za rok 1830, co by świadczyło o tym, iż musiał przybyć do Torunia właśnie w tym momencie. Do Torunia przybył najprawdopodobniej jako kawaler, miał wówczas lat 25 i był stanu wolnego (świadczą o tym zapisy w Seelenlisten). Zamieszkiwał pod numerem działki 117 na Starym Mieście (Sieglergasse - ulica Żeglarska). Był protestantem. Po raz ostatni w księgach Seelenlisten pojawił się w 1844 roku, a więc ostatnim roku sporządzania tych spisów ludności.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Konsekracja kościoła odbyła się w niedzielę 28 maja 2023 r. Ceremonii przewodniczył biskup Wiesław Śmigiel. W uroczystości wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  Zgodnie z tradycją początek czerwca to w naszym regionie czas świętowania. Już 3 czerwca 2023 r. rozpoczyna się kolejne Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Z okazji jubileuszu 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 26 maja 2023 r. otwarto wystawę jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga, a także wystawę prac z kolekcji CSW pt. "Centrum żywe".
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.