Dr jur. Friedrich Meyer (1875) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dr jur. Friedrich Meyer (1875)

Friedrich Heinrich Meyer
(prawnik, deputowany Reichstagu)

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Ur. w Gdańsku. Po zdaniu matury w gimnazjum gdańskim podjął studia prawnicze na uniwersytecie w Heidelberg w Berlinie. Promował się na uniwersytecie w Halle. Po złożeniu trzech egzaminów państwowych podjął na początku lat 50. pracę w berlińskim Prezydium Policji, na czele którego stał wówczas Hinckeldey, główny organizator reakcyjnej współpracy policji państw Związku Niemieckiego w okresie po rewolucji 1848. Następnie został skierowany do pracy w prokuraturze w Malborku, a od IV 1857 objął stanowisko prokuratora w Toruniu. Szczególna rola przypadła mu w okresie powstania styczniowego, kiedy prokuratura toruńska prowadziła liczne śledztwa przeciw działaczom zaangażowanym w ruchu patriotycznym. Występował między innymi z aktem oskarżenia przeciwko Natalisowi Sulerzyskiemu.

W 1867 odszedł ze stanowiska w prokuraturze państwowej i rozpoczął działalność w Toruniu jako adwokat. Decyzja ta była związana z włączeniem się w działalność polityczną oraz kandydowaniem w wyborach do Reichstagu Związku Północnego. Reprezentował okręg wyborczy toruńsko-chełmiński z ramienia ugrupowania narodowych liberałów także w Reichstagu Rzeszy Niemieckiej. W wyborach 3 III 1871 przegrał wprawdzie z polskim kandydatem ks. Marańskim z Ryńska, natomiast w kolejnych 10 I 1874 pokonał Michała Sczanieckiego. Zasiadał także w tzw. Parlamencie Celnym.

Jako prawnik uczestniczył w przygotowaniu projektów wielu ustaw. Ponadto bardzo aktywnie uczestniczył w życiu komunalnym, był radnym, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej. Był też wpływowym członkiem Deputacji Szkolnej, sprawującej nadzór nad szkołami. W 1875 opuścił Toruń, przenosząc się na stałe do Berlina, gdzie został wysokiej rangi urzędnikiem w Ministerstwie Sprawiedliwości. Był stałym członkiem Cesarskiego Urzędu Patentowego. Był też jednym z najaktywniejszych organizatorów życia kulturalnego.

Wkrótce po zamieszkaniu w Toruniu, w 1858, wstąpił do Coppernicus-Verein fur Wissenschaft und Kunst i podjął w nim działalność odczytową, prezentując m.in. kwestie prawne. W latach 1860-5 i 1869/70 pełnił funkcję prezesa towarzystwa. Po wyjeździe w 1875 przyznano mu członkostwo honorowe. Przede wszystkim jednak położył duże zasługi jako organizator najważniejszych uroczystości jubileuszowych tego czasu w Toruniu: w 1859 był współinicjatorem obchodów 100-lecia urodzin poety i dramatopisarza F. Schillera (Schillerfeier). Święto to stało się w Prusach jednym z pierwszych znaczących wystąpień opozycji liberalnej przeciw systemowi reakcji politycznej i w wielu miastach zostało oficjalnie zakazane przez władze. W 1862 inicjował podobny jubileusz ku czci J. G. Fichtego, w 1864 uroczystości szekspirowskie, a w 1869 rocznicowe ku czci A. von Humboldta. Przede wszystkim zapisał się jako jeden z głównych organizatorów jubileuszu kopernikowskiego w 1873.

Szczególnym zainteresowaniem obdarzał życie muzyczne, był nie tylko członkiem Liedertafel, ale także dyrygował na wielu koncertach muzyki chóralnej. W 1862 współuczestniczył w organizacji prowincjonalnego święta ruchu śpiewaczego, które miało także opozycyjny, liberalny charakter. W związku z wyjazdem do Berlina Rada Miejska przyznała Meyerowi, 25 III 1875 obywatelstwo honorowe Torunia.

Był żonaty z Marie z d. Albert, córką pastora ze Szczecina. Była ona także śpiewaczką i aktorką. Syn z tego małżeństwa był kuratorem uniwersytetu w Halle. Zmarł w Berlinie na zawał serca 24 VII 1888.

Opracowała: Magdalena Niedzielska
"Toruński Słownik Biograficzny" pod redakcją Krzysztofa Mikulskiego, Toruń 1998, tom 4, strony: 158-159. Towarzystwo Miłośników Torunia i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.