2010 - Adam Krzemiński i Karl Schlögel | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

2010 - Adam Krzemiński i Karl Schlögel

 

Adam Krzemiński

Adam Krzemiński
(ur. 1945), po studiach germanistycznych w Warszawie i w Lipsku od roku 1973 pracuje w redakcji "Polityki“. Należy do najwybitniejszych publicystów i komentatorów spraw niemieckich, publikował artykuły i eseje poświęcone historii i współczesnym debatom politycznym w Niemczech, niemieckiej literaturze i kulturze, współczesnym sporom ideowym w świecie.

W polskiej prasie jego teksty ukazują się przede wszystkim w "Polityce", "Twórczości", "Gazecie Wyborczej"; w Niemczech publikują go najczęściej opiniotwórcze "Die Zeit", "Merkur", "Die Welt", "Süddeutsche Zeitung", "FAZ". Jest współzałożycielem polsko-niemieckiego kwartalnika "Dialog".

Dotychczas ukazały się następujące książki: "Polen im 20. Jahrhundert. Ein historischer Essay“, München 1993; "Deutsch-polnische Verspiegelung. Essays", Wien 2001; "Zbrodnia & Kara & Duma & Uprzedzenie. Polacy i Niemcy", Warszawa 2007; "Testfall für Europa. Deutsch-polnische Nachbarschaft muss gelingen“, Hamburg 2008.

Jest Krzemiński laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. medalu Goethego (1993), nagrody im Ksawerego Pruszyńskiego polskiego PEN-Clubu za eseistykę literacką (1999), Wielkiego Federalnego Krzyża Zasługi RFN (1999) oraz nagrody Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (2006).


Karl Schlögel

Karl Schlögel
(ur. 1948) studiował historię, filozofię i slawistykę w Berlinie Zachodnim, Leningradzie i Moskwie, po czym zyskał renomę jako autor artykułów prasowych, studiów i książek dotyczących Rosji i Europy Wschodniej.

Od roku 1990 pracował jako profesor historii wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie w Konstancji, a od roku 1994 wykłada na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jest autorem kilkunastu książek. W Polsce ukazały się: "Środek leży na wschodzie. Europa w stadium przejściowym", Warszawa 2005, "W przestrzeni czas czytamy. O historii cywilizacji i geopolityce", Poznań 2009.

Nagrody i wyróżnienia: Europejska nagroda im. Charlesa Veillona za eseistykę 1990, Nagroda literacka im. Georga Dehio 2004, Nagroda im. Zygmunta Freuda Niemieckiej Akademii Języka i Literatury za prozę naukową 2004, Nagroda im. Lessinga miasta Hamburg 2005, Lipska nagroda książkowa dla porozumienia europejskiego 2009.


Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 12 września 2010 r. w Starym Ratuszu w Getyndze.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
    Miasto, Sport
    „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.