2005 - Paweł Huelle i Hans Joachim Schädlich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2005 - Paweł Huelle i Hans Joachim Schädlich

Paweł HuellePaweł Huelle -
świetny prozaik, dziennikarz i wykładowca uniwersytecki. Jego debiutancka powieść "Weiser Dawidek" została przez krytykę okrzyknięta książką dziesięciolecia. Historia zniknięcia trzynastoletniego żydowskiego chłopca przyniosła motyw, który w różnych wariantach będzie stale obecny w jego twórczości: to motyw tajemnicy i niepoznawalności świata.Kolejne utwory potwierdzają jego pisarską klasę. Są to "Opowiadania na czas przeprowadzki", "Pierwsza miłość i inne opowiadania", "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala".W sposób najbardziej niezwykły do idei nagrody nawiązuje najnowsza powieść Huellego "Castorp". Autor wywiódł ją z jednego tylko zdania w "Czarodziejskiej górze". Postanowił dopisać historię studenckiego pobytu mannowskiego bohatera w Gdańsku. Miało to miejsce na wiele lat przed rozpoczęciem akcji powieści niemieckiego pisarza. W ten sposób Huelle podejmuje dialog z wielkim dziełem niemieckiej literatury. Nie stara się jednak naśladować go, ale tworzy własną jakość.

Hans Joachim SchädlichHans Joachim Schädlich -
niemiecki pisarz, urodził się 8 października 1935 w Reichenbach. Po ukończeniu germanistyki w Lipsku i Berlinie został w roku 1959 pracownikiem Akademii Nauk w Berlinie Wschodnim. W roku 1976 podpisał odezwę przeciwko pozbawieniu obywatelstwa Wolfa Biermanna.

W roku 1977 musiał opuścić NRD i od roku 1979 wykonuje w Berlinie wolny zawód pisarza. W roku 1996 Schädlich otrzymał Nagrodę Kleista, a w roku 1998 Nagrodę Uczczenia Pamięci Schillera.

Do tematów podejmowanych przez tego pisarza należy człowiek i państwo, stosunek władzy do ducha.

Jego dzieła to: "Tallhover" (1986), "Ostwestberlin" (1987) (Berlin Zachodni-Wschodni), "Schott" (1992), "Trivialroman" (1998) (Powieść trywialna).

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.