Nocne spotkania z nauką | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nocne spotkania z nauką

Miasto
Data publikacji: 29 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.

W pracowni biologicznej, fizycznej i sali warsztatowej toruńskie centrum nauki przygotowało zajęcia: "Woda i jej mieszkańcy", "Pracownia kolorowych eksperymentów" oraz "Pogodnej nocy".  - Pierwsze z nich to mini warsztaty, podczas których sprawdzimy parametry różnych próbek wody. Badając między innymi przeżroczystość, zapach oraz obecność azotanów, porównamy wodę z kranu, z wodą płynącą w Strudze Toruńskiej - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. Będzie też okazja, aby obejrzeć w powiększeniu drobne zwierzęta, które wykazują cechy wskaźnikowe dla oceny jakości wód. "Pracownia kolorowych eksperymentów” to warsztaty, w trakcie których uczestnicy samodzielnie wykonają kolorowe doświadczenia. Dowiedzą się m.in. czym jest sieciowanie polimerów, dyfuzja oraz fluorescencja. W pracowni fizycznej będzie można przeprowadzić eksperymenty związane z pogodą, przedstawiające zjawiska fizyczne wykorzystywane podczas pomiarów meteorologicznych.

Zwiedzanie interaktywnych wystaw centrum nauki będzie możliwe w ramach dwóch dwugodzinnych tur, rozpoczynających się o godz. 18:00 i 20:00. Do dyspozycji będą ekspozycje w głównym budynku oraz wystawa "Ścieżki dorastania" (jedyna w Polsce poświęcona procesowi dojrzewania człowieka), dostępna w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Zwiedzanie jest biletowane. Bilety w cenie 10 zł (osobno dla CNMW i CIE) można nabyć w systemie sprzedaży online oraz w dniu wydarzenia w kasie.

Podczas "Toruńskiej Nocy Naukowców" nie mogło zabraknąć wydarzeń przygotowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na parkingu przed budynkiem CNMW w godz. 19:00-21:00 będzie można wziąć udział w pokazie nieba "Szał niebieskich ciał", połączonym z warsztatami. Pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pokażą również jak należy posługiwać się obrotową mapą nieba, którą będzie można wykonać samodzielnie.

O godz. 20:15 zaplanowano pokaz chemiczny "BŁYSKawiczna chemia". Studenckie Koło Naukowe Chemików zaprezentuje specyfikę reakcji oraz właściwości substancji wykorzystywanych do danego doświadczenia. Nie zabraknie ognia i jego blasku, a czas reakcji będzie stosunkowo krótki!

W przestrzeni wystawy "Rzeka" będzie można skorzystać ze stanowiska "Symulacja bez tajemnic". Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości symulatora osoby dorosłej. - Dodatkowo każdy z uczestników będzie miał okazję zbadać tętno, oddech lub osłuchać płuca na symulowanym pacjencie. Dzięki symulatorowi laparoskopowemu LAPARO będzie można poczuć się jak początkujący chirurg, nabywający praktycznych umiejętności laparoskopowych - mówi Marcin Centkowski. Stanowisko będzie dostępne w godz. 19:00-21:00.

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK zaprasza na warsztaty kognitywistyczne "Wirtualny Umysł – jak badać umysł za pomocą immersyjnych środowisk wirtualnych". Podczas zajęć będzie można lepiej poznać wirtualną rzeczywistość oraz doświadczyć immersyjnych środowisk wirtualnych jako komponentu środowiska badawczego. Warsztaty odbędą się o godz. 18:00 i 19:00. Jednorazowo może wziąć w nich udział 15 osób.

Pracownicy Wydziału Chemii UMK zapraszają na warsztaty "Chemiczne żelki" (godz. 18:00 i 18:30), w trakcie których będzie można przygotować glutki (slimy) oraz kolorowe jadalne kulki. W tych zajęciach może wziąć udział maksymalnie 12 osób. O godz. 19:30 odbędą się zajęcia "Lets play language", przygotowane przez Wydział Humanistyczny UMK. Pracownicy Centrum Badań nad Ewolucją Języka omówią ciekawostki językowe w oparciu o serię gier. Będzie również mowa o języku - jego związku z doświadczeniem, tłem kulturowym i historią, a także o gestach, które towarzyszą komunikacji. Uczestnicy (maks. 8 osób) dowiedzą się o językach migowych i ciekawostkach z nimi związanych.

W przestrzeni wystawy "Rzeka" będzie można zobaczyć transmisje trzech pokazów realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Od godz. 18:30 uczestnicy TNN zobaczą pokazy: "Rezonans prawdę Ci powie: Skowronki vs Sowy, czyli funkcjonowanie w porze zgodnej z chronotypem", "Tańczące biokoloidy" oraz "Biochemia na tłusto, czyli jak wydobyć tłuszcze z glonów i je przeanalizować".

W trakcie "Toruńskiej Nocy Naukowców" będą odbywały się wydarzenia konferencji stratosferycznej NEAR SPACE. O godz. 18:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Władysława Łokietka 1-3) odbędzie się wykład Wiktora Niedzickiego "Kosmos w naszym domu". Godzinę później twórcy portalu "Crazy Nauka" - Aleksandra i Piotr Stanisławscy opowiedzą o dezinformacji naukowej dotyczącej badań kosmosu.

W godz. 18:00-22:00 na parkingu przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą prowadzone obserwacje nocnego nieba. Będzie również okazja, aby zobaczyć pokazy w mobilnym planetarium. - Pod miękką kopułą planetarium doświadczymy kosmicznej przygody. Polecimy w kosmos, zwiedzimy odległe planety, mgławice i galaktyki. Doznamy piękna kolorowego Wszechświata - mówi Marcin Centkowski.

Udział w wykładach, obserwacjach nieba i pokazach w planetarium jest bezpłatny. Program dwudniowej konferencji NEAR SPACE jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.