www.torun.pl

Niech żyje Polska, niech żyje Toruń!

Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Okolicznościowe spotkanie w Sali Mieszczańskiej zgromadziło: honorowych obywateli Torunia, parlamentarzystów ziemi toruńskiej, przedstawicieli władz województwa i powiatu, radnych i prezydentów Torunia obecnej i poprzednich kadencji, duchownych różnych wyznań, profesorów toruńskich szkół wyższych, reprezentantów wielu stowarzyszeń i instytucji oraz służb mundurowych. Obecny był ambasador Republiki Mołdawi Iurie Bodrug, a także burmistrzowie i samorządowcy z Gdańska, Inowrocławia, Kościerzyny, Pucka, Wąbrzeźna i Włocławka.

Goście spotkania wysłuchali wspomnień Heleny Steinbornowej, jednej z bohaterek czasów odzyskania przez Toruń niepodległości, w interpretacji Teresy Stępień-Nowickiej, aktorki Teatru Wilama Horzycy. Następnie, po oficjalnym otwarciu uroczystej sesji, na salę wkroczył poczet sztandarowy miasta Torunia i w podniosłym nastroju odśpiewano hymn Polski. W swoim wystąpieniu przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski podkreślił znaczenie, jakie dla rozwoju Torunia w minionym stuleciu miała jego wielokulturowość i otwarcie na to, co wnosili do miasta przybysze z różnych stron Polski i Europy.

- Toruń był przez większą część swojej historii miastem przygranicznym, ze wszystkimi tego konsekwencjami kulturowymi i społecznymi, a o jego charakterze decydowała różnorodność jego mieszkańców. Nasze miasto wiele zawdzięcza tym, którzy przybyli tu z zewnątrz, z własnego wyboru lub w wyniku splotu historycznych okoliczności - mówił przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski. - Gdy mówimy o Toruniu jako mieście zbudowanym i ukształtowanym przez dwa narody i dwie religie, pamiętajmy, że przez dużą część jego historii nie tylko pokojowo współistniały, ale przenikały się ze sobą. Działo się tak nieraz w obrębie jednej rodziny, gdzie miłość za nic miała pochodzenie. Wielu Niemców poczuło się prawdziwie Polakami właśnie dzięki swoim polskim żonom i mężom. To historia wielu toruńskich i pomorskich rodzin (…). Dziś powinniśmy uczynić wszystko, by nigdy już żadne różnice narodowe, religijne, językowe czy kulturowe nie definiowały tego, kto jest dobry, a kto zły, bo żaden naród nie jest dobry ani zły sam z siebie – zaapelował do zgromadzonych.

Wystąpienie Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego było podsumowaniem imponującego dorobku Torunia w minionym stuleciu - od powstania najważniejszych instytucji, uczelni i przedsiębiorstw, rozwoju urbanistycznego, gospodarczego, kulturalnego i naukowego, poprzez najważniejsze postaci i wydarzenia - aż po czasy współczesne.

- To stulecie Toruń kończy w dobrej kondycji. Być może jednym z kluczy do jej zrozumienia jest poczet Honorowych Obywateli Torunia mówił prezydent Michał Zaleski. – Przez całe stulecie Toruń wciąż pokazuje nieprzeciętną aktywność, wrażliwość, respekt dla mądrości, patriotyzm i sławę. Zaczynaliśmy tę stuletnią przygodę w 1920 roku w mieście, które było domem dla 37 tys. torunian. Tuż przed wojną było nas 81 tys., a tuż po wojnie 68 tys. W rekordowym roku 2000 w Toruniu mieszkało ponad 210 tys. obywateli, a dziś jest nas niespełna 190 tys. osób. Właśnie w tej miejskiej wspólnocie przeżywamy z dumą wraz z naszymi gośćmi setną rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski. Sednem tej dumy są przywoływane często także dzisiaj Hallerowskie słowa: "Tu była, jest i będzie tylko Polska".

Jak podkreślił prezydent, odzyskaną wolność wykorzystaliśmy w Toruniu wzorowo. Choćby w najbliższych nam, ostatnich trzech dekadach minionego stulecia, kiedy w Polsce odrodził się samorząd terytorialny, w Toruniu udało się spełnić wielkie i odkładane wcześniej marzenia i ambitne plany. Michał Zaleski wymienił m.in. inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną i obiekty publiczne (most gen. Zawackiej, tramwaj na UMK, trasę średnicową, salę na Jordankach, stadion żużlowy, halę Arena Toruń), dynamiczny rozwój UMK, w tym połączenie z Akademią Medyczną, rozbudowę campusu czy niedawne zyskanie przez UMK statusu uczelni badawczej, umiejętność korzystania z funduszy europejskich, rozwój turystyki i otwarcie na świat czy organizację wielu prestiżowych wydarzeń międzynarodowych - kulturalnych, sportowych, naukowych i gospodarczych.

Podczas uroczystej sesji wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau wręczył odznaczenia państwowe. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy "Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległej" wyróżniono dr. Jerzego Wieczorka, zaś "Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości", nadanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, odznaczono ks. bp. seniora Andrzeja Suskiego.

Specjalny okolicznościowy medal pamiątkowy z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski został też wybity przez miasto. Na jego awersie widnieje ratusz, na rewersie - trzy postaci toruńskich bohaterów niepodległości: gen. Józefa Hallera, płk. Stanisława Skrzyńskiego i dr. Ottona Steinborna. Autorem projektu odznaczenia jest prawnuk płk. Skrzyńskiego - Igor Skrzyński.
Z rąk Prezydenta Miasta Torunia i Przewodniczącego Rady Miasta Torunia medal otrzymali, wraz z pamiątkową flagą miasta, przedstawiciele instytucji i rodzin zasłużonych dla Torunia: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kuria Diecezjalna Toruńska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Garnizon Toruń, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Oddział Rejonowy PCK oraz potomkowie płk. Stanisława Skrzyńskiego i dr. Otttona Steinborna (ci ostatni odbiorą odznaczenie podczas Balu Niepodległości 18 stycznia).

Na zakończenie wykład okolicznościowy, poświęcony historii odzyskania przez Toruń niepodległości, wygłosił prof. Jarosław Kłaczkow z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. W części artystycznej zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu toruńskiego pianisty Pawła Wakarecego, finalisty Konkursu Chopinowskiego: Polonez a-dur op. 40, Mazurek a-moll op. 68 nr 2, Nokturn cis-moll op. posth., Etiuda c-moll op. 10 nr 12 – Rewolucyjna.

Uroczyste spotkanie zwieńczył okolicznościowy bankiet z uroczystym Toastem Niepodległościowym wygłoszonym przez Prezydenta Miasta Torunia i Przewodniczącego Rady Miasta Torunia.

Sesji towarzyszyła wystawa archiwalnych, dotąd niepublikowanych, zdjęć ze stycznia 1920 roku, będących rodzinną pamiątką Pana Bogusława Ziółkowskiego.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Spotkania z mieszkańcami 2020
  Biznes, Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, MZK, Sport
  Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • Sport
  W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Miasto
  28 lutego 2020 roku Justyna Wileńska obejmie stanowisko dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego. Komisja konkursowa jednogłośnie rekomendowała jej kandydaturę.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.
 • Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Strzała Amora trafiła Toruń - w ten weekend mnóstwo wydarzeń z okazji święta zakochanych. Przed nami: Walentynki dla ptaszynki, Randka w ciemno z książką oraz Ślizgawka Walentynkowa. Będzie też coś dla miłośników sportu: mecz hokejowy na Tor-torze, futsalowy w "Spożywczaku" oraz Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń.
 • Ulice Zagrodowa i Przybyszewskiego są najczęściej wymieniane w ostatnim czasie w kontekście przeprawy tymczasowej. Obie arterie będą stanowiły drogi dojazdowe do obiektu tymczasowego, który zostanie ustawiony na czas rozbudowy mostu drogowego im. J. Piłsudskiego.
 • Prezydent Michał Zaleski wydał oświadczenie dotyczące zajścia przy ul. Podmurnej w nocy z 8 na 9 lutego w 2020 r.