Niech żyje Polska, niech żyje Toruń! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Niech żyje Polska, niech żyje Toruń!

Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Okolicznościowe spotkanie w Sali Mieszczańskiej zgromadziło: honorowych obywateli Torunia, parlamentarzystów ziemi toruńskiej, przedstawicieli władz województwa i powiatu, radnych i prezydentów Torunia obecnej i poprzednich kadencji, duchownych różnych wyznań, profesorów toruńskich szkół wyższych, reprezentantów wielu stowarzyszeń i instytucji oraz służb mundurowych. Obecny był ambasador Republiki Mołdawi Iurie Bodrug, a także burmistrzowie i samorządowcy z Gdańska, Inowrocławia, Kościerzyny, Pucka, Wąbrzeźna i Włocławka.

Goście spotkania wysłuchali wspomnień Heleny Steinbornowej, jednej z bohaterek czasów odzyskania przez Toruń niepodległości, w interpretacji Teresy Stępień-Nowickiej, aktorki Teatru Wilama Horzycy. Następnie, po oficjalnym otwarciu uroczystej sesji, na salę wkroczył poczet sztandarowy miasta Torunia i w podniosłym nastroju odśpiewano hymn Polski. W swoim wystąpieniu przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski podkreślił znaczenie, jakie dla rozwoju Torunia w minionym stuleciu miała jego wielokulturowość i otwarcie na to, co wnosili do miasta przybysze z różnych stron Polski i Europy.

- Toruń był przez większą część swojej historii miastem przygranicznym, ze wszystkimi tego konsekwencjami kulturowymi i społecznymi, a o jego charakterze decydowała różnorodność jego mieszkańców. Nasze miasto wiele zawdzięcza tym, którzy przybyli tu z zewnątrz, z własnego wyboru lub w wyniku splotu historycznych okoliczności - mówił przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski. - Gdy mówimy o Toruniu jako mieście zbudowanym i ukształtowanym przez dwa narody i dwie religie, pamiętajmy, że przez dużą część jego historii nie tylko pokojowo współistniały, ale przenikały się ze sobą. Działo się tak nieraz w obrębie jednej rodziny, gdzie miłość za nic miała pochodzenie. Wielu Niemców poczuło się prawdziwie Polakami właśnie dzięki swoim polskim żonom i mężom. To historia wielu toruńskich i pomorskich rodzin (…). Dziś powinniśmy uczynić wszystko, by nigdy już żadne różnice narodowe, religijne, językowe czy kulturowe nie definiowały tego, kto jest dobry, a kto zły, bo żaden naród nie jest dobry ani zły sam z siebie – zaapelował do zgromadzonych.

Wystąpienie Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego było podsumowaniem imponującego dorobku Torunia w minionym stuleciu - od powstania najważniejszych instytucji, uczelni i przedsiębiorstw, rozwoju urbanistycznego, gospodarczego, kulturalnego i naukowego, poprzez najważniejsze postaci i wydarzenia - aż po czasy współczesne.

- To stulecie Toruń kończy w dobrej kondycji. Być może jednym z kluczy do jej zrozumienia jest poczet Honorowych Obywateli Torunia mówił prezydent Michał Zaleski. – Przez całe stulecie Toruń wciąż pokazuje nieprzeciętną aktywność, wrażliwość, respekt dla mądrości, patriotyzm i sławę. Zaczynaliśmy tę stuletnią przygodę w 1920 roku w mieście, które było domem dla 37 tys. torunian. Tuż przed wojną było nas 81 tys., a tuż po wojnie 68 tys. W rekordowym roku 2000 w Toruniu mieszkało ponad 210 tys. obywateli, a dziś jest nas niespełna 190 tys. osób. Właśnie w tej miejskiej wspólnocie przeżywamy z dumą wraz z naszymi gośćmi setną rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski. Sednem tej dumy są przywoływane często także dzisiaj Hallerowskie słowa: "Tu była, jest i będzie tylko Polska".

Jak podkreślił prezydent, odzyskaną wolność wykorzystaliśmy w Toruniu wzorowo. Choćby w najbliższych nam, ostatnich trzech dekadach minionego stulecia, kiedy w Polsce odrodził się samorząd terytorialny, w Toruniu udało się spełnić wielkie i odkładane wcześniej marzenia i ambitne plany. Michał Zaleski wymienił m.in. inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną i obiekty publiczne (most gen. Zawackiej, tramwaj na UMK, trasę średnicową, salę na Jordankach, stadion żużlowy, halę Arena Toruń), dynamiczny rozwój UMK, w tym połączenie z Akademią Medyczną, rozbudowę campusu czy niedawne zyskanie przez UMK statusu uczelni badawczej, umiejętność korzystania z funduszy europejskich, rozwój turystyki i otwarcie na świat czy organizację wielu prestiżowych wydarzeń międzynarodowych - kulturalnych, sportowych, naukowych i gospodarczych.

Podczas uroczystej sesji wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau wręczył odznaczenia państwowe. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy "Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległej" wyróżniono dr. Jerzego Wieczorka, zaś "Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości", nadanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, odznaczono ks. bp. seniora Andrzeja Suskiego.

Specjalny okolicznościowy medal pamiątkowy z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski został też wybity przez miasto. Na jego awersie widnieje ratusz, na rewersie - trzy postaci toruńskich bohaterów niepodległości: gen. Józefa Hallera, płk. Stanisława Skrzyńskiego i dr. Ottona Steinborna. Autorem projektu odznaczenia jest prawnuk płk. Skrzyńskiego - Igor Skrzyński.
Z rąk Prezydenta Miasta Torunia i Przewodniczącego Rady Miasta Torunia medal otrzymali, wraz z pamiątkową flagą miasta, przedstawiciele instytucji i rodzin zasłużonych dla Torunia: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kuria Diecezjalna Toruńska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Garnizon Toruń, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Oddział Rejonowy PCK oraz potomkowie płk. Stanisława Skrzyńskiego i dr. Otttona Steinborna (ci ostatni odbiorą odznaczenie podczas Balu Niepodległości 18 stycznia).

Na zakończenie wykład okolicznościowy, poświęcony historii odzyskania przez Toruń niepodległości, wygłosił prof. Jarosław Kłaczkow z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. W części artystycznej zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu toruńskiego pianisty Pawła Wakarecego, finalisty Konkursu Chopinowskiego: Polonez a-dur op. 40, Mazurek a-moll op. 68 nr 2, Nokturn cis-moll op. posth., Etiuda c-moll op. 10 nr 12 – Rewolucyjna.

Uroczyste spotkanie zwieńczył okolicznościowy bankiet z uroczystym Toastem Niepodległościowym wygłoszonym przez Prezydenta Miasta Torunia i Przewodniczącego Rady Miasta Torunia.

Sesji towarzyszyła wystawa archiwalnych, dotąd niepublikowanych, zdjęć ze stycznia 1920 roku, będących rodzinną pamiątką Pana Bogusława Ziółkowskiego.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.