Nie żyje Małgorzata Iwanowska-Ludwińska | www.torun.pl

Nie żyje Małgorzata Iwanowska-Ludwińska

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 sierpnia 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Małgorzata Iwanowska-Ludwińska, fot. Magdalena Kujawa

W wieku 70 lat, po ciężkiej chorobie, 15 sierpnia 2020 r. zmarła toruńska malarka, pisarka, poetka Małgorzata Iwanowska-Ludwińska. W swoich pracach ocalała zapomniane miejsca i ludzi Torunia. Szczególną miłością darzyła Chełmińskie Przedmieście.

Artystka urodziła się 4 lipca 1950 roku w Poznaniu. Dyplom magistra obroniła w 1973 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego i prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Po dyplomie pracowała w Galerii Współczesnej Janusza Boguckiego, mieszczącej się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następnie przeniosła się do Lubiąża pod Wrocławiem, gdzie wraz z mężem Jerzym Ludwińskim (twórcą Galerii pod Moną Lisą we Wrocławiu) współprowadziła terapię sztuką w eksperymentalnej placówce leczniczej.
W 1975 roku powróciła do Torunia, gdzie wraz z mężem prowadziła konceptualną Galerię Punkt. Od lat 80. zajmowała się wyłącznie twórczością plastyczną – malarstwem i rysunkiem. W stanie wojennym uczestniczyła w Biennale Sztuki Niezależnej „Droga i prawda” na Ostrowiu Tumskim we Wrocławiu. Wraz z mężem brała udział w życiu artystycznym tamtych lat: w plenerach, sympozjach i wystawach. Kibice żużla mogą ją kojarzyć z portretami toruńskich żużlowców.

Miała na koncie ok. 50 wystaw indywidualnych malarstwa i udział w ponad 40 wystawach zbiorowych. W 2004 r. za całokształt twórczości uhonorowano ją Nagrodą Specjalną Ministra Kultury, a w 1996 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia.

Oprócz twórczości plastycznej zajmowała się także literaturą. Wydała dziewięć książek, m.in. „Toruń w słońcu” oraz „Włóczęga i dziewczyna w Toruniu”. Zarówno w malarstwie jak i pisarstwie ocalała w ostatnich latach od zapomnienia odchodzące w niebyt miejsca naszego miasta i ich mieszkańców. Szczególną miłością darzyła Chełmińskie Przedmieście, które nazywała czule Chełmionką.

W wywiadzie dla Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego „Ikar” w 2018 r. opowiadała:
Chorowałam dość groźnie i po paroletnim przetrawianiu lęków, słabości, przewartościowaniu wszystkiego we mnie, jakimś cudem wyzdrowiałam. To spowodowało wielki duchowy remanent. Przedtem w moich pracach było pusto i romantycznie. Teraz pochylam się nad biedakami, bezbronnymi bytami, dziwacznymi z punktu widzenia krytyków sztuki zjawiskami. Pokazuję ubogie, zanikające miejsca, ludzi, którzy odchodzą, a więc wszystko to, co samo nie umie się bronić. Widzę więc świat od drugiej strony. I bardzo się z tego cieszę.

W 1974 r. została członkiem ZPAP Okręgu Toruńskiego. Od roku 2006 była również w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, najpierw Okręgu Toruńskiego, a następnie Okręgu Warszawskiego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 19 sierpnia 2020 r. Rozpocznie je o godz. 10.00 msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny. Pochówek odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym nr 2 przy ul. Grudziądzkiej 141 (wejście od ul. Koniuchy).

Informacje biograficzne za www.zpaptorun.pl

Fot. Magdalena Kujawa

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.