Nie żyje Małgorzata Iwanowska-Ludwińska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nie żyje Małgorzata Iwanowska-Ludwińska

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 sierpnia 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Małgorzata Iwanowska-Ludwińska, fot. Magdalena Kujawa

W wieku 70 lat, po ciężkiej chorobie, 15 sierpnia 2020 r. zmarła toruńska malarka, pisarka, poetka Małgorzata Iwanowska-Ludwińska. W swoich pracach ocalała zapomniane miejsca i ludzi Torunia. Szczególną miłością darzyła Chełmińskie Przedmieście.

Artystka urodziła się 4 lipca 1950 roku w Poznaniu. Dyplom magistra obroniła w 1973 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego i prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Po dyplomie pracowała w Galerii Współczesnej Janusza Boguckiego, mieszczącej się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następnie przeniosła się do Lubiąża pod Wrocławiem, gdzie wraz z mężem Jerzym Ludwińskim (twórcą Galerii pod Moną Lisą we Wrocławiu) współprowadziła terapię sztuką w eksperymentalnej placówce leczniczej.
W 1975 roku powróciła do Torunia, gdzie wraz z mężem prowadziła konceptualną Galerię Punkt. Od lat 80. zajmowała się wyłącznie twórczością plastyczną – malarstwem i rysunkiem. W stanie wojennym uczestniczyła w Biennale Sztuki Niezależnej „Droga i prawda” na Ostrowiu Tumskim we Wrocławiu. Wraz z mężem brała udział w życiu artystycznym tamtych lat: w plenerach, sympozjach i wystawach. Kibice żużla mogą ją kojarzyć z portretami toruńskich żużlowców.

Miała na koncie ok. 50 wystaw indywidualnych malarstwa i udział w ponad 40 wystawach zbiorowych. W 2004 r. za całokształt twórczości uhonorowano ją Nagrodą Specjalną Ministra Kultury, a w 1996 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia.

Oprócz twórczości plastycznej zajmowała się także literaturą. Wydała dziewięć książek, m.in. „Toruń w słońcu” oraz „Włóczęga i dziewczyna w Toruniu”. Zarówno w malarstwie jak i pisarstwie ocalała w ostatnich latach od zapomnienia odchodzące w niebyt miejsca naszego miasta i ich mieszkańców. Szczególną miłością darzyła Chełmińskie Przedmieście, które nazywała czule Chełmionką.

W wywiadzie dla Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego „Ikar” w 2018 r. opowiadała:
Chorowałam dość groźnie i po paroletnim przetrawianiu lęków, słabości, przewartościowaniu wszystkiego we mnie, jakimś cudem wyzdrowiałam. To spowodowało wielki duchowy remanent. Przedtem w moich pracach było pusto i romantycznie. Teraz pochylam się nad biedakami, bezbronnymi bytami, dziwacznymi z punktu widzenia krytyków sztuki zjawiskami. Pokazuję ubogie, zanikające miejsca, ludzi, którzy odchodzą, a więc wszystko to, co samo nie umie się bronić. Widzę więc świat od drugiej strony. I bardzo się z tego cieszę.

W 1974 r. została członkiem ZPAP Okręgu Toruńskiego. Od roku 2006 była również w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, najpierw Okręgu Toruńskiego, a następnie Okręgu Warszawskiego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 19 sierpnia 2020 r. Rozpocznie je o godz. 10.00 msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny. Pochówek odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym nr 2 przy ul. Grudziądzkiej 141 (wejście od ul. Koniuchy).

Informacje biograficzne za www.zpaptorun.pl

Fot. Magdalena Kujawa

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.