Nie zapłacą za postój | www.torun.pl

Nie zapłacą za postój

Biznes, Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu parking samochodowy ze znakiem informacyjnym pionowym Parkomat Podstrefa B

Pojazdy, które dowożą posiłki przygotowywane przez toruńskich gastronomów, zostaną zwolnione z każdorazowej opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania, wykupując w zamian abonament.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. wprowadzono ograniczenie dla restauratorów, w wyniku którego ich działalność polega na przygotowywaniu posiłków i napojów jedynie na wynos. Ograniczenie to ma ścisły związek ze stanem pandemii, który obowiązuje na terenie całej Polski.

Aby przedsiębiorcy przygotowujący posiłki i następnie dowożący je do osób zamawiających nie musieli uiszczać opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania na czas dostarczenia zamówienia, Rada Miasta Torunia w dniu 19 listopada 2020 r. przyjęła uchwałę wprowadzającą miesięczny abonament (gastronomiczny COVID-19), obowiązujący w podstrefie A i B. Wysokość abonamentu, bez względu na podstrefę, wynosi 30 zł. To rozwiązanie będzie obowiązywać do dnia 30 kwietnia 2021 r.

Konieczność uiszczania przez przedsiębiorców przygotowujących posiłki wraz z dowozem opłat za parkowanie na terenie SPP, pobieranych za parkowanie pojazdu w celu odebrania posiłku z lokalu znajdującego się na terenie SPP oraz po zaparkowaniu w celu dostarczenia posiłku do miejsca przeznaczenia znajdującego się na terenie SPP, zawyżałoby ceny takich usług i zniechęcało mieszkańców do korzystania z ułatwień w tym zakresie.

Zajęcie miejsca parkingowego w ramach działalności związanej z dowozem gotowych posiłków będzie krótkotrwałe, związane z tylko z odbiorem posiłku od przedsiębiorcy oraz wydaniem odbiorcy, dlatego nie wpłynie na liczbę miejsc parkingowych przeznaczonych dla mieszkańców.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.