Nie strzelajmy! | www.torun.pl

Nie strzelajmy!

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 grudnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin

W trosce o cierpiące zwierzęta i ochronę środowiska zrezygnujmy w Toruniu z noworocznych fajerwerków! – apeluje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Straż Miejska przypomina, iż zgodnie z przepisami miejscowymi przez cały rok na terenie Torunia obowiązuje zakaz używania materiałów pirotechnicznych. Nie obowiązuje on jedynie w dniu 31 grudnia oraz 1 stycznia każdego roku. Za nieprzestrzeganie powyższego przepisu grozi kara grzywny do 500 zł.

Ale również w te dwa dozwolone dni warto powstrzymać się od hucznego świętowania początku Nowego Roku ze względu na cierpienie zwierząt domowych. Podczas wybuchów fajerwerków i petard są one narażone na wiele nieprzewidzianych reakcji, które stanowią zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Dotyczy to szczególnie psów, których słuch jest dużo wrażliwszy niż ludzki. Podczas zmasowanego huku wystrzałów przerażone zwierzęta mogą wpaść w panikę, dostać zawału serca, rzucić się do ucieczki, a najlepszym razie schować w kącie czy szafie, gdzie wyjąc i skomląc, będą trzęsły się ze strachu. Mogą też być wówczas nieobliczalne i agresywne wobec osób próbujących je uspokoić. Dlatego również dla właścicieli psów ich zachowanie w tym czasie jest prawdziwym wyzwaniem i udręką.

Przypominamy, że od 2019 r. Toruń należy do grona miast, które zrezygnowały z używania fajerwerków podczas miejskich imprez. Sylwestrowe pokazy sztucznych ogni zastąpiono kilkuminutowym wystrzałem papierowego konfetti. Rezygnacja z fajerwerków to także działanie sprzyjające ochronie powietrza, do którego trafi mniej spalin.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.