Nie strzelajmy! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nie strzelajmy!

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 grudnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin

W trosce o cierpiące zwierzęta i ochronę środowiska zrezygnujmy w Toruniu z noworocznych fajerwerków! – apeluje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Straż Miejska przypomina, iż zgodnie z przepisami miejscowymi przez cały rok na terenie Torunia obowiązuje zakaz używania materiałów pirotechnicznych. Nie obowiązuje on jedynie w dniu 31 grudnia oraz 1 stycznia każdego roku. Za nieprzestrzeganie powyższego przepisu grozi kara grzywny do 500 zł.

Ale również w te dwa dozwolone dni warto powstrzymać się od hucznego świętowania początku Nowego Roku ze względu na cierpienie zwierząt domowych. Podczas wybuchów fajerwerków i petard są one narażone na wiele nieprzewidzianych reakcji, które stanowią zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Dotyczy to szczególnie psów, których słuch jest dużo wrażliwszy niż ludzki. Podczas zmasowanego huku wystrzałów przerażone zwierzęta mogą wpaść w panikę, dostać zawału serca, rzucić się do ucieczki, a najlepszym razie schować w kącie czy szafie, gdzie wyjąc i skomląc, będą trzęsły się ze strachu. Mogą też być wówczas nieobliczalne i agresywne wobec osób próbujących je uspokoić. Dlatego również dla właścicieli psów ich zachowanie w tym czasie jest prawdziwym wyzwaniem i udręką.

Przypominamy, że od 2019 r. Toruń należy do grona miast, które zrezygnowały z używania fajerwerków podczas miejskich imprez. Sylwestrowe pokazy sztucznych ogni zastąpiono kilkuminutowym wystrzałem papierowego konfetti. Rezygnacja z fajerwerków to także działanie sprzyjające ochronie powietrza, do którego trafi mniej spalin.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu dziecko od tyłu wpatruje się w podświetloną na niebiesko i fioletowo fontannę
  Kultura, Miasto
  Ze względu na prace montażowe przy instalacji na 13. Bella Skyway Festival fontanna Cosmopolis zostaje wyłączona. Ponowne jej uruchomienie planuje się 22 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: dwie pomarańczowe śmieciarki
  Eko, Miasto
  W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Na zdjęciu osoby idą ul. Szewską
  Kultura, Miasto
  Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Na zdjęciu: fragment sylwetki kobiety w błękitnej sukience trzymającej w dłoni klucz do mieszkania
  Biznes, Miasto
  Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Na zdjęciu: pnącza porastające ścianę kładki nad trasą średnicową
  Eko, Miasto
  Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.
 • Na zdjęciu tramwaj na węźle przesiadkowym przy alei Solidarności
  Kultura, Miasto, MZK
  Przyjeżdżasz do Torunia na Bella Skyway Festival samochodem? Zostaw swoje auto na jednym z parkingów buforowych i dojedź na teren festiwalu dogodną komunikacją miejską!
 • Od piątku, 12 sierpnia 2022 r. od godz. 7:00 zamknięta zostanie, bez możliwości przejazdu, ul. Bydgoska za skrzyżowaniem z ul. Jana Matejki.
 • Przedsiębiorcy, którzy przekazują darowizny na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, mogą skorzystać z preferencji w podatku PIT i CIT. Darowizny takie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.
 • Worek medali przywieźli toruńscy speedrowerzyści z 14. Mistrzostw Europy, które odbyły się 29-31 lipca 2022 roku na torach w Manchesterze oraz Sheffield. Udział w nich wzięło aż 8 zawodników z naszego miasta – była to najliczniejsza delegacja z Polski.
 • Kino Camerimage rozpocznie drugi tydzień swojego funkcjonowania od prezentacji najwybitniejszych dzieł legendarnego amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka. Filmowe projekcje wzbogaci w sobotę dyskusja na temat twórczości reżysera, w której udział weźmie prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca i teatrolog, autor polskiej monografii twórczości...
 • Prace plastyczne wykonane przez dzieci i młodzież z Getyngi można oglądać w Galerii Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17.
 • Trwa modernizacja torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka. W ramach zadania powstanie również dwupasmowe rondo turbinowe.
 • Przyjeżdżając na Bella Skyway Festival, warto przygotować się na zmiany w organizacji ruchu, które wprowadzone zostaną podczas wydarzenia. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ograniczeń oraz zmian w organizacji ruchu w centrum Torunia.
 • Od 10 sierpnia 2022 r. całkowicie zamknięty zostanie wyjazd z Szosy Chełmińskiej do pl. NOT. Ruch poprowadzony zostanie objazdem.