Nie daj się cukrzycy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nie daj się cukrzycy

Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat informujący o badaniach w kierunku cukrzycy

W poniedziałek 1 lipca 2024 r. na parkingu przy ul. Wały gen. Sikorskiego 30 w godz. 10:00-16:00 każdy chętny będzie mógł wykonać badanie przesiewowe oka i stopy pod kątem profilaktyki powikłań cukrzycy oraz poziomu glukozy i kwasu moczowego we krwi.

Fundacja Neuca dla Zdrowia w ramach swojego flagowego, prowadzonego od trzech lat programu Narodowe Badanie Poziomu Cukru zaprasza na pionierskie badania - bezpłatne, bez zapisów i skierowań.

Fundacja Neuca dla Zdrowia jako jedyna w Toruniu, a nawet w całym województwie kujawsko-pomorskim, dysponuje urządzeniem funduskamera. Sprzęt bada dno oka i diagnozuje choroby, którymi jest zagrożonych 10 mln Polaków. Fundacja chce zadbać w pierwszej kolejności o torunian i tym samym już 1 lipca umożliwi pacjentom bezpłatne badanie dna oka w bardzo wysokiej rozdzielczości. Każdy zbadany otrzyma od ręki automatyczną analizę wyników przez AI wraz z informacją o stopniu zaawansowania retinopatii, AMD oraz jaskry. To wyjątkowa okazja na poddanie się unikatowemu badaniu całkowicie za darmo, bez zapisów i skierowań.

Na parkingu przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 30 w poniedziałek 1 lipca 2024 r. w godz. 10:00-16:00 stanie mobilna przychodnia, w której chętni będą mogli bezpłatnie:

 • zbadać wzrok w kierunku retinopatii cukrzycowej, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu dostępnego na rynku,
 • skonsultować stan unerwienia stóp (badanie monofilamentem) i wykonać badanie palpacyjne (badanie za pomocą dotyku) w kierunku neuropatii cukrzycowej,
 • skontrolować poziom cukru i kwasu moczowego we krwi,
 • odebrać rzetelne materiały edukacyjne, zachęcające do regularnej profilaktyki.

Cukrzyca to pierwsza choroba, która została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za niezakaźną epidemię XXI wieku. To choroba cywilizacyjna, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, a co roku przybywa 300 tys. zdiagnozowanych. Tym samym jest to jeden z głównych problemów zdrowotnych w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę chorych, powikłań i chorób współistniejących, będących konsekwencją m.in. nieleczonej cukrzycy.

Lawinowy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 wynika z dzisiejszego stylu życia – braku aktywności fizycznej, nieprawidłowej diety, których konsekwencją jest nadwaga i otyłość, a także życie w stresie i pośpiechu. Początkowo choroba nie daje żadnych objawów, usypiając naszą czujność. Średnio jest wykrywana dopiero po 8 latach, kiedy już zdążyła zrobić spustoszenie w naszym organizmie i pojawiają się poważne jej symptomy.

- Ponad połowa Polaków cierpi na nadwagę czy otyłość, od których krok do cukrzycy. Edukacja w cukrzycy jest istotną częścią profilaktyki powikłań i ważnym elementem leczenia cukrzycy. Najbardziej charakterystycznymi powikłaniami są: problemy ze wzrokiem, nerkami czy trudno gojącymi się ranami. Dlatego w poniedziałek będziemy w centrum Torunia, by badać mieszkańcom glikemię oraz sprawdzać wzrok i stan stópw kierunku cukrzycowych powikłańzaprasza Bogusława Golus-Jankowska, prezes Fundacji Neuca dla Zdrowia.

Nieleczona cukrzyca to wręcz gwarancja nieodwracalnych powikłań, szeregu chorób współistniejących i zdarzeń chorobowych niszczących nasz organizm. Długotrwałe utrzymywanie się wysokiego stężenia cukru we krwi niekorzystnie wpływa na naczynia w naszym ciele, zarówno te drobne, jak i duże, obwodowe, uszkadzając je. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. W 2018 prawie co trzeci pacjent, któremu udzielono pomocy z powodu choroby niedokrwiennej serca lub udaru, miał cukrzycę.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.