Nie bądź obojętny na innych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nie bądź obojętny na innych

Miasto
Data publikacji: 06 lutego 2023
Autor: Paula Gałązka
Nie bądź obojętny na innych

W Toruniu znowu zrobiło się mroźno. W związku z tym przypominamy, żeby zwrócić szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.

Niskie temperatury powietrza mogą stwarzać zagrożenie dla życia nie tylko dla osób bezdomnych, ale również ludzi w podeszłym wieku oraz będących pod wpływem alkoholu. Dlatego też zwracamy się z apelem do mieszkańców Torunia o zgłaszanie do dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatny numer telefonu 986 wszystkich interwencji, dzięki którym uda się uratować życie drugiego człowieka.

W tym sezonie zimowym zabezpieczono 178 miejsc dla osób bezdomnych. W przypadku szczególnie trudnej sytuacji w salach rezerwowych noclegowni przy Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu będą przygotowane miejsca dla kolejnych 40 osób. Razem daje to 218 miejsc noclegowych. W ramach realizacji programu zabezpieczenia bezdomnych dokonywane są kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych przez Policję, Straż Miejską oraz pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Schroniska. Osoby, które nie skorzystają z pomocy instytucjonalnej będą otrzymywały pomoc w formie wyżywienia, odzieży, obuwia itp. 

Straż Miejska oraz Policjana bieżąco przekazują informacje do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie o ustalonych i rozpoznanych nowych miejscach pobytu osób bezdomnych. W przypadku odmowy przez osobę bezdomną skorzystania z pomocy w postaci schronienia, osoba ta będzie zobowiązana do złożenia pisemnego oświadczenia o rezygnacji z oferowanej pomocy.

W zakresie zabezpieczenia osób starszych i niepełnosprawnych, pracownicy socjalni - diagności na bieżąco ustalają ilość osób starszych i niepełnosprawnych samotnie zamieszkałych, które ze względu na wiek lub inwalidztwo wymagają szczególnego zainteresowania i częstszych odwiedzin oraz zaopatrzenia na zimę w stosowną odzież, opał oraz bony obiadowe.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".