NID Przyszłym Pokoleniom | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

NID Przyszłym Pokoleniom

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu stand wystawowy z napisem 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Narodowy Instytut Dziedzictwa ma już 60 lat! Wyjątkowego jubileuszu gratulował 3 sierpnia 2022 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podczas otwarcia towarzyszącej obchodom wystawy „Przyszłym pokoleniom”.

Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. Jej misję w województwie kujawsko-pomorskim sprawuje Pracownia Terenowa w Toruniu.

- Narodowy Instytut Dziedzictwa od 60 lat dba o to, abyśmy właściwie rozumieli i cenili to, co poprzednie pokolenia na terenie Rzeczypospolitej utworzyły, zarówno dobra o charakterze niematerialnym, jak i materialnym. Nie trzeba nikogo przekonywać, że Toruń jest w te dobra bogaty: Zespół Staromiejski wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, XIX-wieczne fortyfikacje, budynki konstrukcji szkieletowej – to tylko przykłady naszego dziedzictwamówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Dlatego w naszym mieście mamy szczególne powody do okazywania szacunku elitarnemu zespołowi Pracowni Terenowej Instytutu w Toruniu. Doceniamy znaczenie wykonywanych w tym gronie fachowych ekspertyz, bo pozwalają one miejskim służbom konserwatorskim lub samorządowi Torunia właściwie dbać o zabytki.

Prezydent wręcza okolicznościowy upominek i bukiet kwiatów Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa - dr hab. Katarzynie Zalasińskiej

Prezydent Torunia Michał Zaleski wręcza okolicznościowy upominek i bukiet kwiatów Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa - dr hab. Katarzynie Zalasińskiej.

Obchodom towarzyszy wystawa „Przyszłym pokoleniom”. Organizowana w ścisłej współpracy z Ośrodkami i Pracowniami Terenowymi NID opowiada o działalności instytucji. Ekspozycję torunianie będą mogli oglądać do końca sierpnia na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Dopełnieniem otwarcia wystawy w Toruniu była sesja „Wokół wartości zabytków”, która odbyła się w Sali Kinowej Ratusza Staromiejskiego.

Pracownia Terenowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Toruniu funkcjonuje od 1991 roku, kiedy to w ramach poszerzania zakresu i form działalności Ośrodka Dokumentacji Zabytków powołany został toruński Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego. Wśród zadań Ośrodka znalazło się m.in. prowadzenie studiów regionalnych, diagnozowanie stanu i zagrożeń dla środowiska kulturowego, stworzenie systemu elektronicznej informacji o środowisku kulturowym oraz formułowanie założeń regionalnej polityki konserwatorskiej.

Warto dodać, że Pracownia Terenowa w Toruniu współpracuje z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Prowadzone są konsultacje z instytucją – niedawno np. w sprawie kolorystyki mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego podczas jego rozbudowy. Toruński oddział NID pełni również rolę doradczą w kontekście nowych odkryć na terenie miasta. Obydwie instytucje łączy także współpraca przy monitoringu Pomników Historii i Miejsc Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.