Natura w obiektywie mistrzów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Natura w obiektywie mistrzów

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2019

Już po raz 12. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga nie tylko wybitnych fotografików, ale także entuzjastów i amatorów uwieczniania piękna przyrody.

W piątek 29 listopada 2019 r. w murach Dworu Artusa kolejny raz gościły sławy międzynarodowej fotografii przyrodniczej. Tegoroczna edycja, oprócz znakomitych prac, ukazujących dobre i czujne oko wyróżnionych uczestników, zyskała dodatkowy prestiż, ponieważ po raz pierwszy mecenasem festiwalu została firma SONY.

- Z dużą estymą przyjmujemy w Toruniu kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. Osobiście cenię ten festiwal, ponieważ wychowałem się nad Narwią, gdzie mistrz sztuki filmowej Włodzimierz Puchalski kręcił swoje dzieła i stworzył pojęcie „bezkrwawych łowów”powiedział zastępca prezydenta Torunia, Andrzej Rakowicz. - Dziś już nie mówimy o rejestracji życia przyrody. Nadajemy jej prestiżowy walor bycia podmiotem artystycznym. Dziękuję organizatorom i profesorom za to, że zechcieli swoim autorytetem podnieść rangę tego szczególnego wydarzenia i pokazali, że natura potrafi być sztuką.

W ramach festiwalu w Dworze Artusa prezentowane są prace 30 fotografików – uczestników konkursu fotograficznego "Kadry z Natury". Najzdolniejszym, zdaniem jury, wręczono pamiątkowe dowody uznania, nagrody rzeczowe oraz pieniężne. Wśród laureatów znaleźli się: Grzegorz Długosz, Łukasz Gwiździel, Jarosław Klej oraz Wieńczysław Rak, którzy zajęli odpowiednio dwa trzecie, drugie i pierwsze miejsce.

Na festiwal przybyli także goście specjalni. Wśród nich m.in. Bożena i Jan Walencikowie. Para filmowców przyrodniczych posiada w swoim dorobku niezwykle szerokie portfolio dzieł wyprodukowanych na rzecz telewizji publicznej, jak również w ramach współprac z międzynarodowymi podmiotami. Już od kilku dekad zajmują się tą tematyką, jednak często podkreślają, że są, być może nadal nieodkryci, prawdziwi mistrzowie tej niełatwej sztuki i to właśnie im powinno poświęcać się najwięcej uwagi.

12. edycja festiwalu potrwa w Toruniu do niedzieli 1 grudnia. W jego ramach przewidziano wiele aktywności, spotkań i wernisaży dla odwiedzających gości. Szczegółowy program 

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.