www.torun.pl

Natura w obiektywie mistrzów

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2019

Już po raz 12. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga nie tylko wybitnych fotografików, ale także entuzjastów i amatorów uwieczniania piękna przyrody.

W piątek 29 listopada 2019 r. w murach Dworu Artusa kolejny raz gościły sławy międzynarodowej fotografii przyrodniczej. Tegoroczna edycja, oprócz znakomitych prac, ukazujących dobre i czujne oko wyróżnionych uczestników, zyskała dodatkowy prestiż, ponieważ po raz pierwszy mecenasem festiwalu została firma SONY.

- Z dużą estymą przyjmujemy w Toruniu kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. Osobiście cenię ten festiwal, ponieważ wychowałem się nad Narwią, gdzie mistrz sztuki filmowej Włodzimierz Puchalski kręcił swoje dzieła i stworzył pojęcie „bezkrwawych łowów”powiedział zastępca prezydenta Torunia, Andrzej Rakowicz. - Dziś już nie mówimy o rejestracji życia przyrody. Nadajemy jej prestiżowy walor bycia podmiotem artystycznym. Dziękuję organizatorom i profesorom za to, że zechcieli swoim autorytetem podnieść rangę tego szczególnego wydarzenia i pokazali, że natura potrafi być sztuką.

W ramach festiwalu w Dworze Artusa prezentowane są prace 30 fotografików – uczestników konkursu fotograficznego "Kadry z Natury". Najzdolniejszym, zdaniem jury, wręczono pamiątkowe dowody uznania, nagrody rzeczowe oraz pieniężne. Wśród laureatów znaleźli się: Grzegorz Długosz, Łukasz Gwiździel, Jarosław Klej oraz Wieńczysław Rak, którzy zajęli odpowiednio dwa trzecie, drugie i pierwsze miejsce.

Na festiwal przybyli także goście specjalni. Wśród nich m.in. Bożena i Jan Walencikowie. Para filmowców przyrodniczych posiada w swoim dorobku niezwykle szerokie portfolio dzieł wyprodukowanych na rzecz telewizji publicznej, jak również w ramach współprac z międzynarodowymi podmiotami. Już od kilku dekad zajmują się tą tematyką, jednak często podkreślają, że są, być może nadal nieodkryci, prawdziwi mistrzowie tej niełatwej sztuki i to właśnie im powinno poświęcać się najwięcej uwagi.

12. edycja festiwalu potrwa w Toruniu do niedzieli 1 grudnia. W jego ramach przewidziano wiele aktywności, spotkań i wernisaży dla odwiedzających gości. Szczegółowy program 

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • Miasto
  W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.
 • 3 lipca br. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Akacjowej.