www.torun.pl

Natura w obiektywie mistrzów

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2019

Już po raz 12. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga nie tylko wybitnych fotografików, ale także entuzjastów i amatorów uwieczniania piękna przyrody.

W piątek 29 listopada 2019 r. w murach Dworu Artusa kolejny raz gościły sławy międzynarodowej fotografii przyrodniczej. Tegoroczna edycja, oprócz znakomitych prac, ukazujących dobre i czujne oko wyróżnionych uczestników, zyskała dodatkowy prestiż, ponieważ po raz pierwszy mecenasem festiwalu została firma SONY.

- Z dużą estymą przyjmujemy w Toruniu kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. Osobiście cenię ten festiwal, ponieważ wychowałem się nad Narwią, gdzie mistrz sztuki filmowej Włodzimierz Puchalski kręcił swoje dzieła i stworzył pojęcie „bezkrwawych łowów”powiedział zastępca prezydenta Torunia, Andrzej Rakowicz. - Dziś już nie mówimy o rejestracji życia przyrody. Nadajemy jej prestiżowy walor bycia podmiotem artystycznym. Dziękuję organizatorom i profesorom za to, że zechcieli swoim autorytetem podnieść rangę tego szczególnego wydarzenia i pokazali, że natura potrafi być sztuką.

W ramach festiwalu w Dworze Artusa prezentowane są prace 30 fotografików – uczestników konkursu fotograficznego "Kadry z Natury". Najzdolniejszym, zdaniem jury, wręczono pamiątkowe dowody uznania, nagrody rzeczowe oraz pieniężne. Wśród laureatów znaleźli się: Grzegorz Długosz, Łukasz Gwiździel, Jarosław Klej oraz Wieńczysław Rak, którzy zajęli odpowiednio dwa trzecie, drugie i pierwsze miejsce.

Na festiwal przybyli także goście specjalni. Wśród nich m.in. Bożena i Jan Walencikowie. Para filmowców przyrodniczych posiada w swoim dorobku niezwykle szerokie portfolio dzieł wyprodukowanych na rzecz telewizji publicznej, jak również w ramach współprac z międzynarodowymi podmiotami. Już od kilku dekad zajmują się tą tematyką, jednak często podkreślają, że są, być może nadal nieodkryci, prawdziwi mistrzowie tej niełatwej sztuki i to właśnie im powinno poświęcać się najwięcej uwagi.

12. edycja festiwalu potrwa w Toruniu do niedzieli 1 grudnia. W jego ramach przewidziano wiele aktywności, spotkań i wernisaży dla odwiedzających gości. Szczegółowy program 

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.