www.torun.pl

Narodowe Czytanie na dziedzińcu ratusza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 września 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

7 września 2019 roku o godz. 12:00 rozpocznie się tegoroczna edycja akcji "Narodowe Czytanie". W tym rok cała Polska będzie czytać nowele. Czytanie w Toruniu zorganizowano na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

Podczas tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i klasyki literatury polskiej w Toruniu odczytane zostaną cztery nowele wybrane z oficjalnej listy ośmiu lektur. Usłyszymy:

- "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego,
- "Dym" Marii Konopnickiej,
- "Katarynkę" Bolesława Prusa,
- "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza.

Czytać dla zgromadzonej publiczności będą prezydent Torunia Michał Zaleski oraz sześcioro aktorów Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu: Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Agnieszka Niezgoda, Grażyna Rutkowska-Kusa, Andrzej Korkuz, Jacek Pietruski i Mariusz Wójtowicz.

8. edycja "Narodowego Czytania" rozpocznie się o godz. 12:00. Organizatorzy zachęcają torunian do przyniesienia na dziedziniec Ratusza Staromiejskiego swoich egzemplarzy lektur, które będę oficjalnie odczytywane. Na pamiątkę, każdy będzie mógł otrzymać pamiątkowy stempel potwierdzający uczestnictwo w tegorocznej edycji projektu.

fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • 18 listopada rozpoczęło się 12-dniowe szkolenie „Leonidas” dla dowódców batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej z całej Polski.