Nanoseen wybrał Toruń | www.torun.pl

Nanoseen wybrał Toruń

Biznes, Miasto
Data publikacji: 16 sierpnia 2021
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Na zdjęciu: założyciele firmy Nanoseen w swojej siedzibie

Startup Nanoseen, który stworzył innowacyjne i przełomowe rozwiązanie do oczyszczania i odsalania wody morskiej, przenosi swoją działalność do Torunia. Firma, opracowująca innowacyjne nanoprodukty na skalę światową, zdecydowała się na przeprowadzkę z Sopotu do Torunia.

Dzięki współpracy z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu, przy udziale Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, ten perspektywiczny zespół badawczy wybrał Toruń, by tu rozwijać swój projekt. Bartosz Kruszka i Mikołaj Granuszewski wraz ze swoim zespołem prowadzą badania w wynajętych laboratoriach Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Założyciel, prezes i dyrektor ds. nauki Bartosz Kruszka, chce w Toruniu rozwijać nowatorskie nanoprodukty i rozwiązania spółki.

Przełomowe nanomembrany NanoseenX są pierwszym i jedynym rozwiązaniem na świecie, które nie wymaga dostarczenia energii lub ciśnienia do oczyszczenia i odsolenia wody. To rozwiązanie umożliwia kontrolę poziomu odsolenia i mineralizacji wody. Wykorzystuje ono proces prostej filtracji – w sposób grawitacyjny. Nanomembrany nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko – nie emitują dwutlenku węgla oraz są przyjazne środowisku i biodegradowalne. Istnieje możliwość dostosowania ich do istniejących urządzeń i technologii. Zastępują one istniejące niezwykle kosztowne w budowie oraz zajmujące dużą powierzchnię zakłady związane z odsalaniem wody, na które nie stać wiele krajów na świecie.

Rozwiązanie będzie dostępne dla m.in. przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, petrochemicznego, związanego z oczyszczaniem wody, światowych agencji wodnych, jak również osób prywatnych i krajów, które mają problem z dostępem do wody pitnej. Warto dodać, że firma została dostrzeżona wielokrotnie na świecie przez wiele czasopism, portali, agencji rządowych, w tym NASA. Zdobyła także wiele nagród i wyróżnień m.in. Welp Magazine, The Borgen Project, The First News, Statnano, Nanotech Magazine, XPrize, AkzoNobel, Go Global Awards, Inventures Canada, Impact Shakers Awards, Blue Tulip Awards, Startupill, Engineering Ness, InwesTaiwan, Start Us Insights, Startup Basecamp, Nanomatch.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: połamane drzewo
  Miasto
  W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Na zdjęciu zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski trzyma upominek
  Kultura, Miasto
  Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Na zdjęciu: wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia
  Miasto
  Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Na zdjęciu: budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto
  Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Budynek CSW i żółte liście
  Kultura, Miasto
  Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • publiczność ogląda wystawę w Galerii Dziecka
  Kultura, Miasto
  Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...
 • Rozbiórki infrastruktury drogowej i porządkowanie terenu, zabezpieczanie cennych przyrodniczo warstw gleby – tak obecnie przebiegają prace przygotowawcze do budowy nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.
 • 21 października 2021 r. podczas 35. sesji Rady Miasta Torunia przyjęte zostały uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych na 2022 rok.
 • W niedzielę 24 października 2021 r. na kierowców czekają utrudnienia spowodowane obecnością na ulicach zawodników biorących udział w 38. Toruń Maraton.
 • Przypominamy, że w związku z koniecznością awaryjnej naprawy przejazdu torowo-drogowego na skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej/ks. Gogi w sobotę 23 października 2021 r. w godz. 4:30-13:15 wstrzymany zostanie ruch tramwajów linii nr 4.
 • Są przykładem na to, jak połączyć świat nauki i biznesu, skomercjalizować wyniki badań naukowych i odnieść rynkowy sukces. Synthex Technologies to toruńska firma chemiczna, która działa w formule od akademickiego abstraktu do wdrożenia w praktyce przemysłowej.
 • W 82. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce 24 października 2021 r. w Miejscu Pamięci Narodowej odbędą się uroczystości upamiętniające pomordowanych w 1939 r. mieszkańców Torunia.
 • Zmarła mjr Maria Biedermann-Kowalewska ps. „Myszka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, odznaczona Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium".