Należności za brak ważnego biletu | www.torun.pl

Należności za brak ważnego biletu

Miasto, MZK
Data publikacji: 04 lutego 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Na zdjęciu: bilety ulogowy i normalny jednoprzejazdowy komunikacji miejskiej w Toruniu

Od 1 lutego 2021 roku miasto rozpoczęło współpracę z firmą BIG InfoMonitor S.A., aby skuteczniej ściągać należności powstałe w wyniku wystawionych wezwań do zapłaty za brak ważnego biletu w komunikacji miejskiej

Współpraca ze spółką pozwoli skuteczniej egzekwować należności oraz uświadomi pasażerom, że kara za brak ważnego biletu na przejazd nikogo nie ominie.

Umieszczenie danych pasażera w rejestrze dłużników jest równoznaczne z odmową: udzielenia pożyczki/leasingu, sprzedaży ratalnej, podpisania umowy z operatorem telefonii komórkowej, internetu bądź telewizji kablowej/satelitarnej, a także na dostawę gazu, prądu i wielu innych usług. Tego rodzaju "blokada gospodarcza" motywuje dłużnika do spłaty zadłużenia.

Dzięki współpracy z BIG-iem odwrócona zostanie spadkowa tendencja w spłacie zobowiązań. Warto dodać, że narzędzia windykacyjne oferowane przez BIG InfoMonitor S.A. nie są jedynymi służącymi do odzyskania należności. Niemniej z przeprowadzonych analiz wynika, że jest to bardzo skuteczny sposób, który w krótkim okresie czasu powoduje spadek liczby "gapowiczów", a tym samym kwoty należności wymagalnych.

Toruń nie jest pierwszym ani jedynym miastem, które sięga po tego typu narzędzia windykacyjne. Z oferowanych przez BIG usług korzystają m.in.: Zarząd Mienia Skarbu Państwa, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, MPK Częstochowa, MPK Kraków, ZTM Rzeszów, MZK Tychy, Administracja Domów Miejskich w Bydgoszczy.

Stan należności z tytułu opłat dodatkowych za brak ważnego biletu w komunikacji miejskiej w Toruniu wynosił 31 grudnia 2020 roku ok. 1,1 mln zł. Miesięcznie ujawnianych jest ok. 700 "gapowiczów", a należności z tego tytułu rośną o ponad 50 tys. zł.

W budżecie na 2020 roku zakładano, że wpływy z biletów wyniosą 36 mln zł. Ze względu na ograniczenia komunikacji zbiorowej związane z pandemią COVID-19 zmieniono wysokość planowanych wpływów z biletów (24,2 mln zł). Ostatecznie do miejskiej kasy wpłynęło 25 170 111,84 złotych.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.