www.torun.pl

Najsmaczniejsze muzeum w Polsce

20 czerwca 2015 r. swoje podwoje otwiera najsmaczniejsze i najbardziej aromatyczne muzeum w Polsce - Muzeum Toruńskiego Piernika. Można tu oglądać wszystko, co wiąże się z toruńskimi specjałami - stare formy, opakowania, piece, klubokawiarnię z czasów PRL, a nawet żuka, którym kiedyś rozwożono pierniki do sklepów.

Do tej pory zabytkowe eksponaty związane z historią toruńskiego piernikarstwa można było oglądać w Toruniu w piwnicach Domu Kopernika. Wystawa „Świat toruńskiego piernika”, połączona z warsztatami wypiekania pierników, cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale ze względu na ograniczoną powierzchnię była prezentowana w okrojonej formie. Teraz to się zmieni, gdyż przy ul. Strumykowej 4, w XIX-wiecznym budynku dawnej fabryki pierników Gustava Weese, rusza Muzeum Toruńskiego Piernika - oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

- Jesteśmy u samych źródeł wyrobu najsławniejszego produktu spożywczego wytwarzanego w naszym mieście od 500 lat. W Toruniu uważamy, że jest to także najsławniejsze polskie ciastko, a kto wie, czy nie najsmaczniejsze. Miejsce dla Muzeum Toruńskiego Piernika znaleźliśmy wymarzone i doskonałe. Powróciliśmy tam, gdzie pierniki były rzeczywiście wypiekane, i to na masową skalę. Nie uczestniczymy więc w zwykłej uroczystości otwarcia, ale w jakimś sensie w wydarzeniu historycznym. Odnawiamy bowiem zarówno legendę toruńskich pierników, jak i przywracamy życiu XIX-wieczny budynek dawnej fabryki pierników Gustava Weesego mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.  

Muzeum Toruńskiego Piernika to wyjątkowa atrakcja turystyczna i zarazem największe muzeum poświęcone historii piernika w Polsce. To miejsce, w którym historia ma smak i zapach! To nowoczesna placówka skupiająca w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. Dzięki interaktywnym elementom ekspozycji, zwiedzający zostaną kompleksowo i szczegółowo wprowadzeni w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału oraz poznają tajemnicę technologii wypieku toruńskich pierników – jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 500 lat jest symbolem miasta. Dzięki otwarciu Muzeum Toruńskiego Piernika Toruń zyskuje unikalne miejsce na turystycznej mapie Polski i Europy.

Prace nad otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika trwały trzy lata. W tym czasie pod ekspozycje przygotowano ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni.

Adaptacja fabryki została sfinansowana z Budżetu miasta i środków Unii Europejskiej, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia. Muzeum Okręgowe w Toruniu to twórca koncepcji zagospodarowania wnętrz zabytkowej fabryki oraz scenariusza wystaw, które będą w niej prezentowane. Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. jest natomiast partnerem Muzeum Toruńskiego Piernika, biorącym czynny udział przy jego powstawaniu.

Historia

14 lutego 1763 roku mariaż Johanna Weese z Dorotheą Schreiber zainicjował powstanie jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw piernikarskich na świecie, którego tradycje są kontynuowane do dzisiaj w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. W ten sposób jeden z symboli miasta zagościł na stałe w domach nie tylko torunian, ale także turystów z całej Polski, Europy i świata.

Muzeum Okręgowe w Toruniu od wielu lat gromadzi najstarsze pamiątki związane z piernikarstwem. Jednym z najważniejszych zadań instytucji jest opieka nad pochodzącą z okresu od XVII do XX w. unikatową kolekcją form do wypieku pierników oraz popularyzacja wiedzy na temat piernikarstwa. Dzięki zaangażowaniu placówki w tę działalność możliwe stało się stworzenie wystawy „Świat Toruńskiego Piernika”, która od 2006 roku eksponowana jest w oddziale Muzeum Okręgowego – Domu Mikołaja Kopernika. Wystawa cieszyła się niezwykłą popularnością, a jej objazdowa wersja – „Świat Toruńskiego Piernika” – odwiedziła ponad 25 muzeów w całej Polsce.

Inwestycja

Rozpoczęcie prac adaptacyjnych w dawnej fabryce miało miejsce w 2011 roku. Dwa lata późnej ogłoszony został przetarg na wykonanie zadania inwestycyjnego. Wygrała go firma Stawbud z Lubicza. Zakres prac obejmował modernizację i adaptację na potrzeby muzeum budynku o powierzchni ok. 1299 m². W budynku powstały m.in. pomieszczenia wystawowe z zapleczem, pomieszczenia biurowe, gospodarcze, socjalne, kasa, sklepik muzealny, węzły sanitarne, archiwum, winda. Ponadto na potrzeby muzeum zmodernizowana i zaadaptowana została część budynku o powierzchni ok. 114 m² wraz z wyposażeniem - pomieszczenia piwniczne, wystawowe oraz oficyna.

Od początku 2015 roku trwały prace nad ekspozycjami stałymi. Postępowanie przetargowe wygrały dwie firmy: ARBUZZ odpowiedzialna za multimedia i kontent multimedialny oraz firma AIKON z Poznania, która dostarczyła i zamontowała wystawę i wyposażenie.

Koszt inwestycji „Przebudowa budynku przy ul. Strumykowej 4 wraz z zagospodarowaniem terenu na potrzeby Muzeum Okręgowego w Toruniu pod ekspozycję pt. Świat Toruńskiego Piernika”  wyniósł ponad 5 mln zł. W tym ok. 2,7 mln zł pochodzi ze środków RPO WK-P na lata 2007-2013.

Atrakcje

- Toruń zyskuje kolejny znak rozpoznawczy i wzmacnia swój turystyczny potencjał. Tak oto toruńska piernikowa katarzynka znalazła swój nowy dom: nowoczesny, klimatyczny i otoczony aurą jednej z najpiękniejszych legend polskich. Muzeum Toruńskiego Piernika zaprasza torunian i gości naszego miasta na spotkanie z toruńskimi piernikami - jedynymi prawdziwymi – zachęca prezydent Zaleski.

We wnętrzach dawnej fabryki pierników Gustawa Wessego goście będą mieli możliwość odkrywania tajemnic toruńskiego piernika – od składników niezbędnych 
do przygotowania ciasta (wonne przyprawy, słodki miód, najlepszej jakości mąka), poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów.

- Muzeum Toruńskiego Piernika to trzy poziomy ekspozycji. W piwnicy gości witać będzie wirtualna kramarka, która wprowadzi zwiedzających w realia średniowiecznego kramu. Tutaj też ulokowano wystawę prezentującą zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników. Wśród eksponatów znajduje się np. oryginalny piec Fabryki Cukierniczej „Kopernik” z lat 60. XX wieku. Z procesem wypiekania goście będą mogli zapoznać się dzięki multimediom prezentującym działania pieca – mówi Barbara Kukowicz-Wirowska - Kierownik Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa Muzeum Okręgowego.

Kolejną atrakcją będzie możliwość zobaczenia w pracowni snycerskiej unikatowej kolekcji form piernikarskich z okresu od XVII do XX wieku. Zwiedzający będą mogli obejrzeć tutaj m.in. słynną toruńską „katarzynkę” oraz zapoznać się z etapami powstawania formy piernikarskiej.

Parter przeznaczony został przede wszystkim na prowadzenie warsztatów piernikarskich. Goście zaproszeni zostaną do wypieku pierników z oryginalnego ciasta, a następnie do ich degustacji. Ponadto odwiedzający zapoznają się z przyprawami używanymi do wypieku oraz prześledzą na ekranie dotykowym szlaki handlowe i miejsca pozyskiwania przypraw piernikarskich.

Pierwsze piętro to ekspozycje przedstawiające obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym. Będzie można wejść do tradycyjnej kuchni, w której wypiekano pierniki oraz zajrzeć do samochodu dostawczego „Żuk”, którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt. Tu mieści się też klubokawiarnia zaaranżowana w stylu lat 70. XX w. Zwiedzanie ekspozycji pozwoli na zapoznanie się z rodzajami pierników, wyjątkową kolekcją historycznych opakowań, a także produkcją pierników w dawnej i obecnej fabryce.

Kolejnym nowoczesnym elementem ekspozycji będzie „wirtualna garderoba”, dzięki której zwiedzający wezmą udział w zabawie interaktywnej i wcielą się w rolę kramarki, właściciela fabryki itp. Również na pierwszym piętrze specjalnie dla najmłodszych przygotowano kącik gier i zabaw.

Na zwiedzających w Muzeum czekają liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”, interaktywna książka kucharska zawierająca przepisy (każdy będzie mógł pobrać przepis na piernik), multimedialna projekcja na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. oraz „spotkanie” z dawnym właścicielem fabryki – Gustawem Weese.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.