Najsmaczniejsze muzeum w Polsce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Najsmaczniejsze muzeum w Polsce

20 czerwca 2015 r. swoje podwoje otwiera najsmaczniejsze i najbardziej aromatyczne muzeum w Polsce - Muzeum Toruńskiego Piernika. Można tu oglądać wszystko, co wiąże się z toruńskimi specjałami - stare formy, opakowania, piece, klubokawiarnię z czasów PRL, a nawet żuka, którym kiedyś rozwożono pierniki do sklepów.

Do tej pory zabytkowe eksponaty związane z historią toruńskiego piernikarstwa można było oglądać w Toruniu w piwnicach Domu Kopernika. Wystawa „Świat toruńskiego piernika”, połączona z warsztatami wypiekania pierników, cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale ze względu na ograniczoną powierzchnię była prezentowana w okrojonej formie. Teraz to się zmieni, gdyż przy ul. Strumykowej 4, w XIX-wiecznym budynku dawnej fabryki pierników Gustava Weese, rusza Muzeum Toruńskiego Piernika - oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

- Jesteśmy u samych źródeł wyrobu najsławniejszego produktu spożywczego wytwarzanego w naszym mieście od 500 lat. W Toruniu uważamy, że jest to także najsławniejsze polskie ciastko, a kto wie, czy nie najsmaczniejsze. Miejsce dla Muzeum Toruńskiego Piernika znaleźliśmy wymarzone i doskonałe. Powróciliśmy tam, gdzie pierniki były rzeczywiście wypiekane, i to na masową skalę. Nie uczestniczymy więc w zwykłej uroczystości otwarcia, ale w jakimś sensie w wydarzeniu historycznym. Odnawiamy bowiem zarówno legendę toruńskich pierników, jak i przywracamy życiu XIX-wieczny budynek dawnej fabryki pierników Gustava Weesego mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.  

Muzeum Toruńskiego Piernika to wyjątkowa atrakcja turystyczna i zarazem największe muzeum poświęcone historii piernika w Polsce. To miejsce, w którym historia ma smak i zapach! To nowoczesna placówka skupiająca w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. Dzięki interaktywnym elementom ekspozycji, zwiedzający zostaną kompleksowo i szczegółowo wprowadzeni w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału oraz poznają tajemnicę technologii wypieku toruńskich pierników – jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 500 lat jest symbolem miasta. Dzięki otwarciu Muzeum Toruńskiego Piernika Toruń zyskuje unikalne miejsce na turystycznej mapie Polski i Europy.

Prace nad otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika trwały trzy lata. W tym czasie pod ekspozycje przygotowano ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni.

Adaptacja fabryki została sfinansowana z Budżetu miasta i środków Unii Europejskiej, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia. Muzeum Okręgowe w Toruniu to twórca koncepcji zagospodarowania wnętrz zabytkowej fabryki oraz scenariusza wystaw, które będą w niej prezentowane. Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. jest natomiast partnerem Muzeum Toruńskiego Piernika, biorącym czynny udział przy jego powstawaniu.

Historia

14 lutego 1763 roku mariaż Johanna Weese z Dorotheą Schreiber zainicjował powstanie jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw piernikarskich na świecie, którego tradycje są kontynuowane do dzisiaj w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. W ten sposób jeden z symboli miasta zagościł na stałe w domach nie tylko torunian, ale także turystów z całej Polski, Europy i świata.

Muzeum Okręgowe w Toruniu od wielu lat gromadzi najstarsze pamiątki związane z piernikarstwem. Jednym z najważniejszych zadań instytucji jest opieka nad pochodzącą z okresu od XVII do XX w. unikatową kolekcją form do wypieku pierników oraz popularyzacja wiedzy na temat piernikarstwa. Dzięki zaangażowaniu placówki w tę działalność możliwe stało się stworzenie wystawy „Świat Toruńskiego Piernika”, która od 2006 roku eksponowana jest w oddziale Muzeum Okręgowego – Domu Mikołaja Kopernika. Wystawa cieszyła się niezwykłą popularnością, a jej objazdowa wersja – „Świat Toruńskiego Piernika” – odwiedziła ponad 25 muzeów w całej Polsce.

Inwestycja

Rozpoczęcie prac adaptacyjnych w dawnej fabryce miało miejsce w 2011 roku. Dwa lata późnej ogłoszony został przetarg na wykonanie zadania inwestycyjnego. Wygrała go firma Stawbud z Lubicza. Zakres prac obejmował modernizację i adaptację na potrzeby muzeum budynku o powierzchni ok. 1299 m². W budynku powstały m.in. pomieszczenia wystawowe z zapleczem, pomieszczenia biurowe, gospodarcze, socjalne, kasa, sklepik muzealny, węzły sanitarne, archiwum, winda. Ponadto na potrzeby muzeum zmodernizowana i zaadaptowana została część budynku o powierzchni ok. 114 m² wraz z wyposażeniem - pomieszczenia piwniczne, wystawowe oraz oficyna.

Od początku 2015 roku trwały prace nad ekspozycjami stałymi. Postępowanie przetargowe wygrały dwie firmy: ARBUZZ odpowiedzialna za multimedia i kontent multimedialny oraz firma AIKON z Poznania, która dostarczyła i zamontowała wystawę i wyposażenie.

Koszt inwestycji „Przebudowa budynku przy ul. Strumykowej 4 wraz z zagospodarowaniem terenu na potrzeby Muzeum Okręgowego w Toruniu pod ekspozycję pt. Świat Toruńskiego Piernika”  wyniósł ponad 5 mln zł. W tym ok. 2,7 mln zł pochodzi ze środków RPO WK-P na lata 2007-2013.

Atrakcje

- Toruń zyskuje kolejny znak rozpoznawczy i wzmacnia swój turystyczny potencjał. Tak oto toruńska piernikowa katarzynka znalazła swój nowy dom: nowoczesny, klimatyczny i otoczony aurą jednej z najpiękniejszych legend polskich. Muzeum Toruńskiego Piernika zaprasza torunian i gości naszego miasta na spotkanie z toruńskimi piernikami - jedynymi prawdziwymi – zachęca prezydent Zaleski.

We wnętrzach dawnej fabryki pierników Gustawa Wessego goście będą mieli możliwość odkrywania tajemnic toruńskiego piernika – od składników niezbędnych 
do przygotowania ciasta (wonne przyprawy, słodki miód, najlepszej jakości mąka), poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów.

- Muzeum Toruńskiego Piernika to trzy poziomy ekspozycji. W piwnicy gości witać będzie wirtualna kramarka, która wprowadzi zwiedzających w realia średniowiecznego kramu. Tutaj też ulokowano wystawę prezentującą zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników. Wśród eksponatów znajduje się np. oryginalny piec Fabryki Cukierniczej „Kopernik” z lat 60. XX wieku. Z procesem wypiekania goście będą mogli zapoznać się dzięki multimediom prezentującym działania pieca – mówi Barbara Kukowicz-Wirowska - Kierownik Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa Muzeum Okręgowego.

Kolejną atrakcją będzie możliwość zobaczenia w pracowni snycerskiej unikatowej kolekcji form piernikarskich z okresu od XVII do XX wieku. Zwiedzający będą mogli obejrzeć tutaj m.in. słynną toruńską „katarzynkę” oraz zapoznać się z etapami powstawania formy piernikarskiej.

Parter przeznaczony został przede wszystkim na prowadzenie warsztatów piernikarskich. Goście zaproszeni zostaną do wypieku pierników z oryginalnego ciasta, a następnie do ich degustacji. Ponadto odwiedzający zapoznają się z przyprawami używanymi do wypieku oraz prześledzą na ekranie dotykowym szlaki handlowe i miejsca pozyskiwania przypraw piernikarskich.

Pierwsze piętro to ekspozycje przedstawiające obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym. Będzie można wejść do tradycyjnej kuchni, w której wypiekano pierniki oraz zajrzeć do samochodu dostawczego „Żuk”, którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt. Tu mieści się też klubokawiarnia zaaranżowana w stylu lat 70. XX w. Zwiedzanie ekspozycji pozwoli na zapoznanie się z rodzajami pierników, wyjątkową kolekcją historycznych opakowań, a także produkcją pierników w dawnej i obecnej fabryce.

Kolejnym nowoczesnym elementem ekspozycji będzie „wirtualna garderoba”, dzięki której zwiedzający wezmą udział w zabawie interaktywnej i wcielą się w rolę kramarki, właściciela fabryki itp. Również na pierwszym piętrze specjalnie dla najmłodszych przygotowano kącik gier i zabaw.

Na zwiedzających w Muzeum czekają liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”, interaktywna książka kucharska zawierająca przepisy (każdy będzie mógł pobrać przepis na piernik), multimedialna projekcja na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. oraz „spotkanie” z dawnym właścicielem fabryki – Gustawem Weese.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków
  Miasto
  Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Od 17 do 19 maja 2024 roku odbędzie się międzynarodowe wydarzenie sportowe nornic walking pod nazwą Festiwal UltraWR 2024.
 • 19 maja 2024 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się wyścigi rowerowe dla dzieci.
 • Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...