www.torun.pl

Najpiękniejsze ogrody Torunia

Miasto
Data publikacji: 13 października 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Ratusz Staromiejski gościł zwycięzców konkursów „Toruń w kwiatach” i „Toruń Ogrodem”.

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w dniu 13 października 2017 roku miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w dwóch konkursach, których uczestnicy wpływają na wygląd naszego miasta. Mowa o konkursach „Toruń w kwiatach” i „Toruń Ogrodem”.

- Dziękuję za to, że Państwo dbają o kwiaty i zieleń w swoim najbliższym otoczeniu. Jest w tym pochwała piękna, troska o urodę miasta, ekologia w najlepszej postaci i wielki zielony prezent dawany sobie, swoim dzieciom czy wnukom. Jest to także wielki prezent dla Toruniapowiedział prezydent Michał Zaleski, który wręczał laureatom dyplomy i nagrody.

Pierwszy z konkursów – „Toruń w kwiatach” organizowany jest przez Towarzystwo Miłośników Torunia i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Konkurs ten istnieje od 1959 roku, a pierwotnie nosił nazwę „Kwiaty sobie i Toruniowi”. Oceniane w nim są najpiękniejsze balkony, okna i ogródki przydomowe. Oprócz 75 wyróżnień, w ramach tego konkursu statuetki Flisaka przyznaje prezydent Michał Zaleski - w kategorii okna i balkony wyróżniona została Stefania Żubkowska, a w kategorii ogródki przydomowe Felicja Beifus.

Lista nagrodzonych w konkursie „Toruń w kwiatach” 2017

Drugi, to XVIII Konkurs Prezydenta Miasta Torunia „Toruń Ogrodem”. Tu rywalizacja odbywa się w pięciu kategoriach: zieleń przy domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, obiektach publicznych i ogrodach działkowych oraz zieleń toruńskiej starówki. Pula nagród w tym konkursie wynosi 10 tys. złotych. Organizatorem i fundatorem nagród jest Miasto Toruń, a mecenasem konkursu i fundatorem nagród market budowlano-ogrodniczy Leroy Merlin w Toruniu. W tym roku powstała też liga mistrzów, swoista „Champions League”, w której o tytuł „Mistrza Toruńskich Ogrodów” konkurowali laureaci konkursu „Toruń Ogrodem” w latach poprzednich. W tej kategorii zwycięzca został wybrany na łamach tygodnika „Tylko Toruń”. Z kolei Biuro Toruńskiego Centrum Miasta ufundowało dodatkową nagrodę dla terenów zielonych położonych w obrębie Zespołu Staromiejskiego.

Lista nagrodzonych w konkursie „Toruń Ogrodem”

- W obu tych konkursach charakteryzujących się wieloletnią tradycją, torunianie pokazują piękno swoich ogrodów, jak również balkonów, a także skrzynek z kwiatami na parapetach. Wszystko po to, by mogli powiedzieć z dumą – dbamy o zieleń w naszym mieście. Wpisuje się to w działania miasta, by Toruń wyglądał piękniepodsumował wydarzenie prezydent Michał Zaleski.

Roczny koszt utrzymania zieleni w Toruniu wynosi ponad 5 mln złotych. Ta kwota przeznaczona jest na utrzymanie terenu o łącznej powierzchni 816,26 ha, z czego parki zajmują 55,5 ha, zieleńce - 92,7 ha, zieleń przyuliczna - 139,5 ha, lasy komunalne - 475,66 ha oraz cmentarze - 2,97 ha.

W tym roku cały Toruń zdobi ponad 200 tys. kwiatów. Na samym Bulwarze Filadelfijskim posadzono łącznie 60 tys. kwiatów. Dodatkowo, na początku wiosny torunianie mogli cieszyć oczy roślinami cebulowymi na trawnikach – w ten sposób posadzono około 70 tys. kwiatów m.in. krokusów, tulipanów, szafirków czy żonkili. Następnie w przestrzeni Torunia pojawiły się: petunie, surfinie, żeniszki i pelargonie, a także aksamitki, begonie czy szałwie. Ale w Toruniu kwiaty nasadzane są nie tylko na skwerach. Ustawione zostały także wieże kwiatowe, m.in. przy pomniku Mikołaja Kopernika, na Rynku Nowomiejskim, Placu Teatralnym czy przy Łuku Cezara. Dodatkowo pojawiły się też grupy donic z pelargoniami ustawione w trzech lokalizacjach wzdłuż ul. Szerokiej. Tegoroczną nowością jest pięć koszy z liliami wodnymi umocowanych przy dnie stawu w Dolinie Marzeń. Zaznaczono również 200-letnią rocznicę założenia Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu poprzez kwietny napis na klombie przy wejściu do parku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Unieważnienie przetargu
  Miasto
  W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • Specjalne zajęcia w toruńskich szkołach
  Kultura, Miasto
  We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • W trakcie remontu mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego będziemy korzystać z przeprawy tymczasowej - jest decyzja w tej sprawie. Minister Energii podjął decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu na rzecz Gminy Miasta Toruń konstrukcji składanego mostu drogowego typu DMS-65 o długości 1722 m wraz z kompletem 74 podpór oraz elementami i sprzętem...
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • Jesteś organizacja pozarządową? Włącz się w realizację społecznych projektów rewitalizacyjnych! Do 31 stycznia 2019 roku trwa nabór ofert w konkursie na realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych na terenie Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta (obszar rewitalizacji, konkurs nr 27).
 • Złożenie kwiatów na grobie dra Ottona Steinborna i pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego zainaugurowało w piątek 18 stycznia 2019 roku obchody 99. rocznicy powrotu Torunia do Rzeczypospolitej. W programie dnia są jeszcze m.in. uroczystości pod pomnikiem gen. Hallera, na Rynku Staromiejskim i w Dworze Artusa.
 • W piątek 18 stycznia odbędą się dodatkowe treningi dla dzieci i młodzieży na ergometrach wioślarskich w ramach akcji "Sportowe Ferie Zimowe 2019".
 • Gośćmi prezydenta Torunia Michała Zaleskiego były 17 stycznia 2019 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 17 w Toruniu.