www.torun.pl

Najpiękniejsze ogrody Torunia

Miasto
Data publikacji: 13 października 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Ratusz Staromiejski gościł zwycięzców konkursów „Toruń w kwiatach” i „Toruń Ogrodem”.

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w dniu 13 października 2017 roku miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w dwóch konkursach, których uczestnicy wpływają na wygląd naszego miasta. Mowa o konkursach „Toruń w kwiatach” i „Toruń Ogrodem”.

- Dziękuję za to, że Państwo dbają o kwiaty i zieleń w swoim najbliższym otoczeniu. Jest w tym pochwała piękna, troska o urodę miasta, ekologia w najlepszej postaci i wielki zielony prezent dawany sobie, swoim dzieciom czy wnukom. Jest to także wielki prezent dla Toruniapowiedział prezydent Michał Zaleski, który wręczał laureatom dyplomy i nagrody.

Pierwszy z konkursów – „Toruń w kwiatach” organizowany jest przez Towarzystwo Miłośników Torunia i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Konkurs ten istnieje od 1959 roku, a pierwotnie nosił nazwę „Kwiaty sobie i Toruniowi”. Oceniane w nim są najpiękniejsze balkony, okna i ogródki przydomowe. Oprócz 75 wyróżnień, w ramach tego konkursu statuetki Flisaka przyznaje prezydent Michał Zaleski - w kategorii okna i balkony wyróżniona została Stefania Żubkowska, a w kategorii ogródki przydomowe Felicja Beifus.

Lista nagrodzonych w konkursie „Toruń w kwiatach” 2017

Drugi, to XVIII Konkurs Prezydenta Miasta Torunia „Toruń Ogrodem”. Tu rywalizacja odbywa się w pięciu kategoriach: zieleń przy domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, obiektach publicznych i ogrodach działkowych oraz zieleń toruńskiej starówki. Pula nagród w tym konkursie wynosi 10 tys. złotych. Organizatorem i fundatorem nagród jest Miasto Toruń, a mecenasem konkursu i fundatorem nagród market budowlano-ogrodniczy Leroy Merlin w Toruniu. W tym roku powstała też liga mistrzów, swoista „Champions League”, w której o tytuł „Mistrza Toruńskich Ogrodów” konkurowali laureaci konkursu „Toruń Ogrodem” w latach poprzednich. W tej kategorii zwycięzca został wybrany na łamach tygodnika „Tylko Toruń”. Z kolei Biuro Toruńskiego Centrum Miasta ufundowało dodatkową nagrodę dla terenów zielonych położonych w obrębie Zespołu Staromiejskiego.

Lista nagrodzonych w konkursie „Toruń Ogrodem”

- W obu tych konkursach charakteryzujących się wieloletnią tradycją, torunianie pokazują piękno swoich ogrodów, jak również balkonów, a także skrzynek z kwiatami na parapetach. Wszystko po to, by mogli powiedzieć z dumą – dbamy o zieleń w naszym mieście. Wpisuje się to w działania miasta, by Toruń wyglądał piękniepodsumował wydarzenie prezydent Michał Zaleski.

Roczny koszt utrzymania zieleni w Toruniu wynosi ponad 5 mln złotych. Ta kwota przeznaczona jest na utrzymanie terenu o łącznej powierzchni 816,26 ha, z czego parki zajmują 55,5 ha, zieleńce - 92,7 ha, zieleń przyuliczna - 139,5 ha, lasy komunalne - 475,66 ha oraz cmentarze - 2,97 ha.

W tym roku cały Toruń zdobi ponad 200 tys. kwiatów. Na samym Bulwarze Filadelfijskim posadzono łącznie 60 tys. kwiatów. Dodatkowo, na początku wiosny torunianie mogli cieszyć oczy roślinami cebulowymi na trawnikach – w ten sposób posadzono około 70 tys. kwiatów m.in. krokusów, tulipanów, szafirków czy żonkili. Następnie w przestrzeni Torunia pojawiły się: petunie, surfinie, żeniszki i pelargonie, a także aksamitki, begonie czy szałwie. Ale w Toruniu kwiaty nasadzane są nie tylko na skwerach. Ustawione zostały także wieże kwiatowe, m.in. przy pomniku Mikołaja Kopernika, na Rynku Nowomiejskim, Placu Teatralnym czy przy Łuku Cezara. Dodatkowo pojawiły się też grupy donic z pelargoniami ustawione w trzech lokalizacjach wzdłuż ul. Szerokiej. Tegoroczną nowością jest pięć koszy z liliami wodnymi umocowanych przy dnie stawu w Dolinie Marzeń. Zaznaczono również 200-letnią rocznicę założenia Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu poprzez kwietny napis na klombie przy wejściu do parku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Miasto, Sport
  Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Wioślarka, zawodniczka AZS UMK Katarzyna Zillmann zwyciężyła w plebiscycie na Sportowca Roku 2018. Nagrody laureatom zostały wręczone podczas 12. Balu Sportowca, który odbył się 9 lutego w CKK Jordanki.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • W tym roku przybędą aż 663 dodatkowe miejsca do parkowania. Powstaną one niezależnie od modernizacji, przebudowy czy planowanych na ten rok remontów dróg.