Nagrodzeni przez Prezydenta Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagrodzeni przez Prezydenta Torunia

Biznes, Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 12 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Laureaci Nagrody Prezydenta Torunia 2019

W Dworze Artusa 33 osoby odebrały Nagrody Prezydenta Miasta Torunia za dokonania w latach 2019-2020 lub za całokształt działalności. Uroczysta gala odbyła się 12 października 2021 r.

Po raz pierwszy w historii przyznawania tych prestiżowych, toruńskich wyróżnień ich wręczenie nie odbyło się w czerwcu, podczas Dni Torunia, ale w październiku i to skumulowane z uroczystością ubiegłoroczną, która została przełożona z powodu pandemii Covid-19. W tym roku 17 osób otrzymało nagrody za rok 2019, a 16 osób - za rok 2020 lub całokształt działalności.

- Każdy miesiąc i każdy rok budzi w Toruniu nowych bohaterów, którzy w sposób zdumiewający i dobroczynny są w stanie zmieniać nasze miasto – także w czasach trwającej epidemii. Ich publiczna pochwała jest zatem prostym odruchem wdzięczności i naszym wspólnym obowiązkiemmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Każdego z nich podziwiamy. Każdy budzi w nas wzruszenie i wdzięczność. Jest to odczucie, które wobec naszych bohaterów płynie z każdego toruńskiego serca i które wpisujemy mocno we wszystkie przyznawane dziś wyróżnienia. Toruń zawdzięcza im nie tylko dobre imię, ale także poczucie wyjątkowej jedności i braterstwa oraz pociągający wzór do naśladowania.

Wśród nagrodzonych podczas tegorocznej gali znalazło się spore grono osób, które w 2020 r. na różnych frontach życia miejskiego walczyły z pandemią koronawirusa lub wykazały się kreatywnością w dostosowaniu form swojej działalności do zmienionej rzeczywistości życia społecznego: toruńskie pielęgniarki, pracownicy Sanepidu, analityk komputerowy i pasjonat statystyki medycznej, rysownik i grafik komputerowy, nauczycielscy mistrzowie nauczania zdalnego, siostra zakonna spiesząca do chorych z samarytańską posługą, animatorzy akcji szycia ochronnych maseczek, a także operatorzy ruchu turystycznego.

Podczas uroczystości w Dworze Artusa prezydent odznaczył też Medalem Prezydenta Miasta Torunia Thorunium Izabelę Miłoszewską, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Torunia, która  przez cały okres pandemii Covid-19 zajmowała się codziennym koordynowaniem pracy służb miejskich walczących z koronawirusem, raportowaniem sytuacji epidemicznej w mieście i reagowaniem na bieżące potrzeby jednostek miejskich, szczególnie ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

- Dziękuję Ci za to, że nigdy nie zwątpiłaś we własne siły. Pomogłaś Toruniowi w najtrudniejszych momentach ostatnich lat. Zasiałaś w nas nadzieję i krzepiłaś ducha. Nigdy też nie opuściłaś rąk w chwilach, w których inni mieli ochotę na rezygnację. Masz wielkie, czułe, mocne i szlachetne serce. Dlatego ceremonię wręczania dzisiejszych nagród zaczynamy właśnie od Ciebiepowiedział do laureatki prezydent Michał Zaleski.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Tomasz Krzemiński - basista, kontrabasista oraz wokalista, znany ze swoich spektakularnych występów ulicznych i solowych interpretacji muzyki z dwudziestolecia międzywojennego. W zeszłym roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta "Prawdziwe piosenki" z przedwojennymi szlagierami. Na fortepianie towarzyszył mu Miłosz Oleniecki.

LAUREACI NAGRÓD PREZYDENTA MIASTA TORUNIA:

za rok 2019 lub całokształt działalności w kategoriach:

  • postawa obywatelska lub ofiarność: Anna Zielińska
  • człowiek sportu: Alicja Śliwicka
  • wydarzenie sportowe: Marian Gęsicki, Leokadia Siołkowska, Rajmund Jagodziński
  • człowiek kultury: Kamil Czeszel
  • ochrona zdrowia: dr n. med. Anna Maria Oleksiejuk
  • ochrona środowiska naturalnego: Daniel Pach
  • nauka: dr hab. Magdalena Kunert-Bajraszewska, Carole Roskowiński
  • przedsiębiorczość i ekonomia społeczna: Zygmunt Sumiński
  • promocja miasta:
    - Łukasz  Kaźmierczak, śp. Paweł Słupski, Adrian Drzycimski
    - Marcin Karasiński
  • turystyka: Nadzieja Hajduczenia
  • ochrona dziedzictwa narodowego: ks. Michał Walukiewicz
  • wydarzenie kulturalne – bez nagrody
  • innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży – bez nagrody

Za rok 2020 lub całokształt działalności w kategoriach:

  • ochrona zdrowia:
    - Halina Zejfer, Jolanta Karczewska, Justyna Konwińska
    - Ewa Nowak-Wąsicka, Jolanta Karulska
  • działania w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19: Michał Rogalski
  • kształtowanie nowych kierunków w kulturze w czasie pandemii COVID-19: Marcin Treichel
  • nowatorskie metody stosowane w zdalnym nauczaniu dzieci i młodzieży: Iwona Muszyńska, Izabela Skrzyniarz, Agnieszka Krzemieniewska, Marek Grzywna
  • postawa obywatelska lub ofiarność, w tym pomoc potrzebującym w czasie pandemii COVID-19:
    - siostra Monika Kossakowska
    - Daria Teus
  • ochrona środowiska naturalnego: Szczepan Burak
  • dostosowanie działań i oferty turystycznej do warunków pandemii COVID-19": Anna i Piotr Gajewscy

Przejdź do informacji o osiągnięciach laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Torunia 2019-2020 (pdf)

Nagrody Prezydenta Miasta Torunia przyznawane są od 1996 roku i mają charakter finansowy. Otrzymują je osoby zasłużone dla Torunia w różnych dziedzinach życia, w następujących kategoriach: ofiarność, sport, kultura, ochrona zdrowia, dbałość o środowisko, nauka, przedsiębiorczość, promocja Torunia, turystyka i ochrona dziedzictwa narodowego. W 2020 r. ze względu na pandemię Covid-19 nagrody przyznano w kategoriach dodatkowych, związanych z działaniami na rzecz powstrzymania pandemii lub kształtowania życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego miasta w nowych warunkach. Od czasu ustanowienia Nagrody Prezydenta wyróżnienie to otrzymały w Toruniu 272 osoby, a łącznie z nagrodzonymi w tym roku - już łącznie 305.

Przypomnijmy też, że w czerwcu przed Dworem Artusa w Piernikowej Alei Gwiazd została odsłonięta symboliczna katarzynka, poświęcona  wszystkim środowiskom zawodowym Torunia, które ofiarnie walczyły z pandemią Covid-19.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.