Nagrody Lindego wręczone | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nagrody Lindego wręczone

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 czerwca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami

Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.

Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast: Torunia i Getyngi. Nagradzani są nią autorzy, których słowo – jak czytamy w motcie wyróżnienia – „tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Decyzję w sprawie wyboru tegorocznych laureatek tego zaszczytnego, polsko-niemieckiego wyróżnienia kulturalnego podjęto podczas posiedzenia w Getyndze w 2021 roku. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się natomiast w Toruniu podczas ostatniego dnia Święta Miasta 2022 r. W sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego z rąk Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i Nadburmistrzyni Miasta Getyngi Perty Broistedt Joanna Bator oraz Terezia Mora otrzymały pamiątkowe dyplomy i plakiety oraz nagrodę finansową w wysokości 5 tys. euro.

- Z uznaniem dla naszych laureatek chcę potwierdzić, że parametry ich artyzmu spełniają najszczytniejsze przesłanie toruńsko-getyńskiego wyróżnienia literackiego. Nasze pisarki zachęcają nas do mądrości i pozwalają odkrywać znaki nadziei i zachwytu nad światem w czasach, w których zbyt często doświadczamy obaw i niepokoju o kondycję naszego pokolenia. Taką postawę docenialiśmy w Toruniu i Getyndze w 1996 roku, gdy po raz pierwszy przyznawaliśmy Nagrodę Lindego przyszłym noblistom: Wisławie Szymborskiej i Gűnterowi Grassowi. I taką postawę honorujemy także dziś, wskazując na nieprzeciętny wpływ pani Terezy Mory oraz pani Joanny Bator na polsko-niemiecką wrażliwość i polsko-niemiecką wyobraźnię literackąmówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po uroczystym wręczeniu nagród władze miast partnerskich udały się pod pomnik Samuela Lindego, znajdującego się przed budynkiem Książnicy Kopernikańskiej, aby złożyć przy nim kwiaty i tym samym upamiętnić wybitnego językoznawcę. 

Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski i Nadburmistrzyni Miasta Getyngi Perta Broistedt przed pomnikiem Lindego

Warto dodać, że jeszcze dzisiaj o godz. 17:00 będzie możliwość porozmawiania z polską laureatką Nagrody im. Lindego. W ramach Toruńskiego Festiwalu Słów na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego odbędzie się spotkanie autorskie z Joanną Bator. Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Joanna Bator

Wręczenie Nagrody Lindego 2022 - Joanna Bator

Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła także Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej doktorat w dziedzinie filozofii poświęcony był filozoficznym aspektom feministycznych teorii i dyskusji, jaką feministki prowadziły z psychoanalizą i postmodernizmem. Była to jedna z pierwszych w Polsce prac na ten temat.

W latach 1999–2008 Joanna Bator pracowała jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, w latach 2007–2011 wykładała również w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych i kilku innych warszawskich uczelniach. W tym czasie przebywała na stypendiach w Middlesex University w Londynie, dwukrotnie w New School for Social Research w Nowym Jorku i trzykrotnie w Tokio jako stypendystka JSPS, Cannon Foundation in Europe oraz Japan Foundation. Pisała felietony i eseje w prasie polskiej i polonijnej – zawsze jako „wolny strzelec”. Jurorka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w latach 2012–2014. Jest znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego pobytu Joanny Bator w Japonii była książka Japoński wachlarz. W jej powieściach jest również wiele odniesień i inspiracji związanych z japońską kulturą. W sumie spędziła w Japonii cztery lata.

Od 2011 Joanna Bator nie jest związana z żadną instytucją naukową i poświęca się głównie pisaniu. Pierwsza powieść, Piaskowa Góra przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą. Otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” za powieść Ciemno, prawie noc.

Wybrane dzieła:

 • Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza, Gdańsk: słowo/obraz terytoria, 2002
 • Kobieta, Warszawa: Twój Styl, 2002
 • Japoński wachlarz, Warszawa: Twój Styl, 2004
 • Piaskowa Góra, Warszawa: W.A.B., 2009
 • Chmurdalia, Warszawa: W.A.B., 2010
 • Japoński wachlarz. Powroty, Warszawa: W.A.B., 2011
 • Ciemno, prawie noc, Warszawa: W.A.B., 2012
 • Rekin z parku Yoyogi, Warszawa: W.A.B., 2014
 • Wyspa łza, Kraków: Znak, 2015
 • Rok królika, Kraków: Znak, 2016
 • Purezento, Kraków: Wydawnictwo Znak, 2017
 • Gorzko, gorzko, Kraków: Wydawnictwo Znak, 2020

Terezia Mora

Wręczenie Nagrody Lindego 2022 - Terezia Mora

Urodziła się w 1971 roku w węgierskim Sopron w rodzinie mniejszości niemieckiej. W 1990 roku wyjechała na studia do Berlina (hungarystyka i teatroznawstwo), od tego czasu mieszka w Berlinie.

Swoje utwory pisze wyłącznie po niemiecku, natomiast dużo tłumaczy z węgierskiego na niemiecki (m.in. prozę wybitnego pisarza Petera Esterhazy).

Najbardziej znane utwory:

 • Osobliwa materia (niem. 1999, pol. 2007)
 • Każdego dnia (niem. 2004, pol. 2006)
 • Die Liebe unter Aliens (2016)
 • Fleckenverlauf. Ein Arbeits- und Tagebuch (2021)

Jej proza jest trudna w odbiorze, przepełniona duszną tajemniczością wynikającą z niemożności komunikacji między ludźmi. Akcja jej opowiadań i powieści toczy się w niesprecyzowanym miejscu i czasie, w jakieś środkowoeuropejskiej prowincji XX wieku, którą zaludniają postaci wykluczonych, wyobcowanych, obcych. Historie ze szczątkową akcją dzieją się w wąskich szczelinach pomiędzy: milczeniem i słowami, jawą a snem, bliskimi i wrogami, potrzebą bliskości a przemocą. Pisze precyzyjnym, prostym i dosadnym językiem, wciągającym czytelnika w wir tej dziwnej rzeczywistości.

Ważniejsze nagrody literackie:

 • Ingeborg Bachmann Preis (1999)
 • Adalbert von Chamisso Preis (2010)
 • Deutscher Buchpreis (2013)
 • Georg Büchner Preis (2018)

Kapituła

O wyborze tegorocznych laureatek zadecydowali członkowie Kapituły ze strony polskiej:

 • prof. dr hab. Leszek Żyliński, kierownik zakładu w katedrze Filologii Germańskiej na UMK, historyk literatury, członek kapituły poprzedniej kadencji,
 • dr hab. Radosław Sioma, pracownik Zakładu Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego Instytutu Literatury Polskiej na UMK,
 • dr Adam Marszałek, historyk i jednocześnie bardzo prężnie działający wydawca publikacji w wielu językach świata. Jego oficynę wydawniczą w ubiegłym roku opuściło 500 nowych tytułów,
 • dr hab. Violetta Wróblewska prof. UMK – nowy członek kapituły, doktor habilitowana, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Folklorystyki i Literatury Popularnej w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się folklorem tradycyjnym i współczesnym, kulturą i literaturą dziecięco-młodzieżową oraz popularną.

W prestiżowym gronie dotychczasowych laureatów są m.in.: Wisława Szymborska, Herta Müller, Marcel Reich-Ranicki, Tadeusz Różewicz, Tankred Dorst, Andrzej Stasiuk, Wiesław Myśliwski, Günter Grass i Zbigniew Herbert. W zeszłym roku natomiast wyróżnione zostały Dorota Masłowska i Dea Loher. Przejdź do listy laureatów poprzednich edycji Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.