Nagroda Prezydenta dla Juliana Świeżewskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagroda Prezydenta dla Juliana Świeżewskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W tym roku podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze prezydent Torunia Paweł Gulewski uhonoruje Flisakiem pochodzącego z Bydgoszczy aktora filmowego i teatralnego. 

Flisak to najstarsza honorowa nagroda wręczana na MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przez Prezydenta Miasta Torunia. Przyznawana jest utalentowanym twórczyniom i twórcom filmowym związanym z naszym regionem.

Julian Świeżewski pochodzi z Bydgoszczy. Jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich twórców młodego pokolenia. W 2015 roku ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W trakcie nauki wystąpił w spektaklach wybitnych polskich reżyserów, m.in. w „Wieczorze Kuglarzy” w reż. Waldemara Raźniaka i „Zimowej opowieści” w reż. Cezarego Morawskiego. Za swoje kreacje w „Szkicach z Dostojewskiego” w reż. Mai Komorowskiej oraz „Ecce homo!!!” w reż. Krzysztofa Majchrzaka otrzymał nagrodę Grand Prix 32. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za wybitną osobowość sceniczną.

Fabularnym debiutem aktora był film „Nowy świat”, w którym odegrał postać Jana w segmencie „Żanna” Elżbiety Benkowskiej (2015). Rola Franka Grudy w „Zgodzie” Macieja Sobieszczańskiego (2017) przyniosła mu nominację do Nagrody im. Zbyszka Cebulskiego. Za występ w „Zwykłych losach Zofii” Dominiki Gnatek (2018) został uhonorowany nominacją do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor. W 2020 roku Julian Świeżewski otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową podczas Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze za kreację Klaudiusza w filmie „Sweat” Magnusa von Horna. Wystąpił również w filmach: „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego (2016), „Po prostu przyjaźń” Filipa Zylbera (2016), „Plan B” Kingi Dębskiej (2018), “Nina” Olgi Chajdas (2018), “Ostatni Komers” Dawida Nickela (2020), „25 lat niewinności” Jana Holoubka (2020), „Prime Time” Jakuba Piątka (2021), „Filip” Michała Kwiecińskiego (2022) oraz w tegorocznej „Białej odwadze” Marcina Koszałki.

Publiczność mogła podziwiać go również w sztukach teatralnych, takich jak „Good Night Cowboy” w reż. Kuby Kowalskiego (za występ otrzymał nagrodę aktorską 15. Jubileuszowego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”), „Księgi Jakubowe” w reż. Eweliny Marciniak, „Wściekłość” w reż. Mai Kleczewskiej czy „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Od 2016 roku należy do zespołu Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Aktor wystąpił również w wielu serialach, takich jak: „Czas honoru. Powstanie” (2014), „Na noże” (2016), „Belle epoque” (2017), „1983” (2018), „Rojst ’97” (2021), „Infamia” (2023) czy „Absolutni debiutanci” (2023).

Źródło: tofifest.pl

 


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.