www.torun.pl

Nadjeżdża torvelo

Drogi, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2019

17 maja 2019 r. została podpisana umowa z nowym operatorem roweru miejskiego w Toruniu. O przygotowaniach do uruchomienia nowego systemu mówi MARCIN JEŻ, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w firmie BikeU.

- Minął tydzień od podpisania umowy. Co się w tej chwili dzieje z rowerem miejskim? 

- Mamy ręce pełne pracy. Mieszkańcy Torunia pod długiej przerwie już nie mogą doczekać się, aż na ulicach pojawią się miejskie jednoślady, chcemy zatem jak najszybciej wystartować. Rozpoczęliśmy już szereg przygotowań z tym związanych, wszystko po to, aby uruchomić system jeszcze w lipcu. Zgodnie z umową mamy czas do 1 sierpnia.

- Co nowego czeka użytkowników roweru miejskiego?

- Nowy system, którego przez najbliższe lata będziemy operatorem, oznacza dla mieszkańców wiele udoskonaleń. System będzie dużo większy niż dotychczas i nowocześniejszy. Zmieni też nazwę. Nowy logotyp nawiązuje do kolorystyki toruńskich tramwajów wybranej przez mieszkańców. Torvelo składać się będzie z 51 stacji i 510 jednośladów, w tym 11 stacji sponsorskich. Pierwszymi sponsorami będzie Neuca oraz CH KOMETA.

- Jak będą wyglądąć płatności w nowym systemie?

- Tak jak dotychczas, pierwsze 20 minut użytkownik będzie miał do przejechania bezpłatnie. Godzina jazdy będzie kosztowała 1 zł, 61minut -120 minut 3 zł, 121 minut – 180 minut 5 zł. Każda następna godzina 7 zł. Kaucja inicjalna będzie wynosić 10 zł i jest w całości wykorzystywana na opłaty z tytułu wypożyczania rowerów. W przypadku jej nie wykorzystania jest opłatą zwrotną. Tak, jak to ma miejsce w innych projektach, użytkownicy, którzy wystąpią do firmy BikeU o zwrot niewykorzystanej kwoty, mogą liczyć na zwrot środków w ciągu 30 dni od daty wpływu takiego żądania.

- Jakie jeszcze udogodnienia przewiduje BikeU?

- Uruchomimy stronę internetową, na której znajdzie się szereg niezbędnych dla użytkownika informacji, m.in. regulamin torvelo, formularz rejestracyjny, instrukcje korzystania z systemu oraz mapa systemu z naniesionymi lokalizacjami stacji. Na stronie znajdą się dane operatora i zakładka z najczęściej zadawanymi przez użytkowników pytaniami. Dostarczymy także aplikacje do pobrania na urządzenia mobilne, które ułatwią korzystanie z systemu, w tym dzięki temu będzie można zgłosić np. awarię roweru lub stacji. Bieżące informacje będą też umieszczane w kanale społecznościowym na Faceeboku, który będzie kompatybilny ze stroną główną torvelo. Będziemy również świadczyć obsługę telefoniczną, czyli tzw. call center.

Firma BikeU zadba również o to, aby po zakończeniu umowy, w przypadku, kiedy system przejmie inny operator, wszyscy użytkownicy, którym pozostały środki na koncie, otrzymali ich zwrot. Tak dotychczas proces ten przebiegał w innych miastach, w których firma BikeU dostarczała rowery miejskie.

- To nie koniec niespodzianek...

- Wszystkie rowery będą wyposażone w aktywny GPS. Jednym z innowacyjnych elementów, które wprowadzimy do systemu będą rowery ze wspomaganiem elektrycznym. Na początek na ulice Torunia wyjedzie 10 elektryków tzw. 5 generacji. Sezon będzie trwał od 14 lutego do 23 grudnia w latach 2020-22 oraz kończył się 23 grudnia również w obecnym sezonie.

Zdjęcie ze strony firmy BikeU

/-/

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.