www.torun.pl

Nadjeżdża torvelo

Drogi, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2019

17 maja 2019 r. została podpisana umowa z nowym operatorem roweru miejskiego w Toruniu. O przygotowaniach do uruchomienia nowego systemu mówi MARCIN JEŻ, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w firmie BikeU.

- Minął tydzień od podpisania umowy. Co się w tej chwili dzieje z rowerem miejskim? 

- Mamy ręce pełne pracy. Mieszkańcy Torunia pod długiej przerwie już nie mogą doczekać się, aż na ulicach pojawią się miejskie jednoślady, chcemy zatem jak najszybciej wystartować. Rozpoczęliśmy już szereg przygotowań z tym związanych, wszystko po to, aby uruchomić system jeszcze w lipcu. Zgodnie z umową mamy czas do 1 sierpnia.

- Co nowego czeka użytkowników roweru miejskiego?

- Nowy system, którego przez najbliższe lata będziemy operatorem, oznacza dla mieszkańców wiele udoskonaleń. System będzie dużo większy niż dotychczas i nowocześniejszy. Zmieni też nazwę. Nowy logotyp nawiązuje do kolorystyki toruńskich tramwajów wybranej przez mieszkańców. Torvelo składać się będzie z 51 stacji i 510 jednośladów, w tym 11 stacji sponsorskich. Pierwszymi sponsorami będzie Neuca oraz CH KOMETA.

- Jak będą wyglądąć płatności w nowym systemie?

- Tak jak dotychczas, pierwsze 20 minut użytkownik będzie miał do przejechania bezpłatnie. Godzina jazdy będzie kosztowała 1 zł, 61minut -120 minut 3 zł, 121 minut – 180 minut 5 zł. Każda następna godzina 7 zł. Kaucja inicjalna będzie wynosić 10 zł i jest w całości wykorzystywana na opłaty z tytułu wypożyczania rowerów. W przypadku jej nie wykorzystania jest opłatą zwrotną. Tak, jak to ma miejsce w innych projektach, użytkownicy, którzy wystąpią do firmy BikeU o zwrot niewykorzystanej kwoty, mogą liczyć na zwrot środków w ciągu 30 dni od daty wpływu takiego żądania.

- Jakie jeszcze udogodnienia przewiduje BikeU?

- Uruchomimy stronę internetową, na której znajdzie się szereg niezbędnych dla użytkownika informacji, m.in. regulamin torvelo, formularz rejestracyjny, instrukcje korzystania z systemu oraz mapa systemu z naniesionymi lokalizacjami stacji. Na stronie znajdą się dane operatora i zakładka z najczęściej zadawanymi przez użytkowników pytaniami. Dostarczymy także aplikacje do pobrania na urządzenia mobilne, które ułatwią korzystanie z systemu, w tym dzięki temu będzie można zgłosić np. awarię roweru lub stacji. Bieżące informacje będą też umieszczane w kanale społecznościowym na Faceeboku, który będzie kompatybilny ze stroną główną torvelo. Będziemy również świadczyć obsługę telefoniczną, czyli tzw. call center.

Firma BikeU zadba również o to, aby po zakończeniu umowy, w przypadku, kiedy system przejmie inny operator, wszyscy użytkownicy, którym pozostały środki na koncie, otrzymali ich zwrot. Tak dotychczas proces ten przebiegał w innych miastach, w których firma BikeU dostarczała rowery miejskie.

- To nie koniec niespodzianek...

- Wszystkie rowery będą wyposażone w aktywny GPS. Jednym z innowacyjnych elementów, które wprowadzimy do systemu będą rowery ze wspomaganiem elektrycznym. Na początek na ulice Torunia wyjedzie 10 elektryków tzw. 5 generacji. Sezon będzie trwał od 14 lutego do 23 grudnia w latach 2020-22 oraz kończył się 23 grudnia również w obecnym sezonie.

Zdjęcie ze strony firmy BikeU

/-/

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.