www.torun.pl

Nadchodzi Skyway 2015

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 sierpnia 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Już za tydzień w Toruniu 7. edycja Bella Skyway Festival – imprezy, która wypełni toruńską starówkę magicznymi instalacjami świetlnymi.

W ubiegłym roku festiwal przyciągnął rekordową liczbę ponad 300 tys. widzów. Kolejna, już siódma edycja rusza 25 sierpnia i potrwa nie pięć, a sześć dni – do niedzieli, 30 sierpnia!

- Planujemy równie mocne uderzenie jak przed rokiemzapowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. - Bella Skyway Festival zdobył tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego 2014 i dołożymy wszelkich starań aby nadchodząca edycja prezentowała sztukę światła w najlepszym wydaniu. Jedną z instalacji, przy której spodziewamy się dużego zainteresowania, jest „Water Concept Opera” – dodaje.

„Water Concept Opera” to spektakularna, stumetrowa, stworzona z 7000 dysz kurtyna wodna, strumienie wody 25 metrów nad ziemią, 10 000 litrów wody wystrzelonej w powietrze. Ta jedyna w Europie, niepowtarzalna iluminacja zostanie zaprezentowana po raz pierwszy właśnie w Toruniu, na Błoniach Nadwiślańskich, w okolicach przystani AZS. Potężna opera wodna stworzona została przez Bogumiła Palewicza – jednego z najlepszych reżyserów światła w Europie.

Ze względów bezpieczeństwa, dla zachowania płynności ruchu w bezpośredniej bliskości Wisły, wstęp na instalację będzie biletowany. W dniach festiwalu, na miejscu instalacji, koszt biletu będzie wynosił 10 zł. Wyjątkowo atrakcyjne warunki do obejrzenia instalacji zostaną stworzone dla użytkowników serwisów Ticketpro (bilet w przedsprzedaży tylko 7,50 zł) oraz Groupon (bilety grupowe w przedsprzedaży od 5,99 zł). Wstęp gratis dla dzieci do lat 12 w każdym przypadku.

Na ulicy Szerokiej można będzie zobaczyć „Bukiet abażurów” - intrygujące dzieło francuskich artystów światła Tilt. Bukiety kilkunastu gigantycznych lamp, niczym bukiety kwiatów w przestrzeni miejskiej to konfrontacja feerii wolno zmieniających się, gorących barw z przestrzenią toruńskiej starówki, nadająca jej nowy, poetycki wymiar.

„Chmura” - instalacja duetu kanadyjskich artystów Caitlind r.c. Brown i Wayne’a Garretta – stanowić będzie jeden z najbardziej angażujących publiczność punktów programu Bella Skyway Festival 2015. Jest to interaktywne dzieło zbudowane z sześciu tysięcy żarówek, które widzowie mogą włączać i wyłączać wedle własnego życzenia.

- Zależało nam, aby w tym roku pojawiło się więcej instalacji angażujących do zabawy widzów. Zapraszamy na dziedziniec Ratusza Staromiejskiego, bo to właśnie tam można będzie zaangażować się w sztukę!komentuje Przemysław Draheim.

„Chmura” - instalacja duetu kanadyjskich artystów

„Światłoczułe” to z kolei instalacja zbudowana z 60 fosforyzujących brył geometrycznych i 2,5 kilometra sznurka, stworzona w ramach warsztatów dzieci i młodzieży z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz z dwóch toruńskich szkół: z Gimnazjum nr 2 i z Zespołu Szkół nr 28 pod kierownictwem artystów plastyków z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka: Piotra Florianowicza i Katarzyny Skrobały. Instalację można będzie podziwiać w Dolinie Marzeń.

Podczas 7. edycji Bella Skyway Festival, grupa Art4Media (Maja Jamińska, Mateusz Romanowski, Michał Siemieniecki i Joanna Witkowska) poruszy fasadą budynku Collegium Maximum Mappingiem 3D „Stratum”. Artyści wprowadzą nas w przestrzeń ukazującą warstwowość materii, tajemnic przez nią skrywanych i zaskakujących interakcji, zachodzących między równoległymi, odrealnionymi światami. Całości dopełni autorska ścieżka muzyczna, skomponowana przez Jana Kwapisza.

Jak duży jest wszechświat, jak mała jest najmniejsza cząstka budująca nasz świat, czym jest dusza? Pałac Dąbskich zamieni się w symboliczny świat, który umożliwi bohaterowi animacji oraz widzom podjęcie próby zajrzenia w głąb siebie, swojej podświadomości i esencji swojego istnienia. Alicja Gil oraz Tomasz Skorczyński stworzyli mapping 3D „Conscientia”, dzięki któremu przemierzymy czas i przestrzeń, przedrzemy się przez senne marzenia i wybierzemy w inne wymiary.

W parku przy placu Rapackiego ujrzymy także „Krainę małych ludzi” autorstwa Anny Galas i kolektywu Filmovi. Poprzez światło wydobywające się z "wnętrza pnia" przez otwory okienne instalacja ma oddziaływać na wyobraźnię widza, dawać poczucie, że wewnątrz znajduje się miejsce tętniące życiem, gdzie na krętych schodach krzątają się miniaturowe istoty, a lampki pozapalane przy łóżkach w każdym z pokoi rzucają blask na zewnątrz pnia. Tylko nieliczni z nich nie szykują się jeszcze do snu, napawając się widokiem rozgwieżdżonego nieba.

Bardzo ciekawie zapowiada się projekt „Lightfall”. Woda, stała się dla artystów — Jakuba Wójtowicza oraz Filipa Zielińskiego, inspiracją do stworzenia monumentalnej instalacji świetlnej, wykorzystującej architekturę budynku Centrum Sztuki Współczesnej. Używając lamp-świetlówek, młodzi artyści zaprojektowali moduły, które reprezentować mają dynamiczne mikro cząsteczki wody. Instalacja, wpisana w strukturę zachodniej elewacji budynku, widoczną od strony Bulwaru Sztuki, odwzorowuje moment zderzenia strumienia wody z jej powierzchnią i towarzyszący mu efektowny rozbryzg.

„Twoje dla Ciebie” autorstwa Michała Kardasa to instalacja interaktywna, łącząca elementy instalacji tradycyjnej z dźwiękiem, światłem oraz współczesną technologią (robotyką). Bedzie można zobaczyć ją przy Bramie Mostowej. Jest to półkolista czerwona bryła, sterowana przez tętno widza — dźwięk bicia serca. Instalacja poza odsłuchem serca, również jest wprowadzona w rytmiczny ruch oraz zsynchronizowana z promieniami świetlnymi. Uświadamia nam, że coś tak małego, jak serce, może mieć ogromną siłę, która sprawia, że żyjemy przez kilkadziesiąt lat.

„Universal Spin” to monumentalna, kinetyczna rzeźba, uruchamiana siłą wiatru, która generuje dynamiczne światła oraz cienie. Instalację można będzie podziwiać przy ulicy Ciasnej. Jej autor — Alessandro Lupi już nie pierwszy raz gości w Toruniu. Jak sam mówi W sztuce ważna jest wrażliwość na to co nas otacza. Stworzone przez niego rzeźby odbiegają od oczywistych rozwiązań i proponują swoje własne prawa fizyczne. Projekt powstał we współpracy z Fablab Genova, we Włoszech.

Specjalnie na zaproszenie Wyższej Szkoły Bankowej na Bella Skyway Festival zagości grupa Multivisual i w okolicach pomnika Józefa Piłsudskiego zaprezentuje pokaz „Light Design”. Występy można będzie zobaczyć podczas trzech dni festiwalu – 27, 28 i 29 sierpnia. Artyści przedstawią niezapomniane widowiska, w trakcie których niezwykłe umiejętności oraz nietypowe rekwizyty przeniosą widzów w świat iluzji optycznej. Zobaczymy także pokaz, dzięki któremu grupa dostała się do finału programu Mam Talent - Manipulacje Laserami. Podstawowy skład grupy tworzą finaliści kilku edycji programu Mam Talent: Tomasz „Barney” Piotrowski oraz Michał „Shao” Szałucho.

Tilen Sepic oraz Katja Paternoster z Lighting Guerrilla Laboratory przygotowali dla nas wyjątkową instalację złożoną z dwóch projektów - „Chmury” oraz „Nocni obserwatorzy”, które umiejscowione będą w ogrodzie „Baja Pomorskiego”. Pierwsza z nich jest pewnego rodzaju zabawą światłem, magiczną interwencją, która przekształca konteksty przestrzenne. Sztuczne chmury przypominają nam o tym, jak wiele możemy zaobserwować na niebie, a zaskakujące źródła dźwiękowe odzwierciedlają otaczającą przestrzeń miasta. Instalacja „Nocni obserwatorzy” przybliża zjawisko życia dzikich zwierząt w mieście. Artystka przedstawia je jako serię świetlnych obiektów, którymi stara się zwrócić uwagę na ich tajemniczą obecność. Zwierzęta, które za dnia ukrywają się w tajemniczych zakamarkach, nocą niepostrzeżenie wkradają się w pobliże siedlisk ludzkich.

Ocubo, jeden z najpopularniejszych zespołów od vieomappingu - powraca do Torunia! W tym roku wraz z instalacją „Light Paintings”, dzięki której tradycyjne wzory i klasyczne elementy folklorystyczne z pięciu różnych krajów pojawią się na fasadzie jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Toruniu - Teatrze Wilama Horzycy. To tutaj można będzie zaangażować się w artystyczną wizję artysty.

Jak połączyć prawdziwą sztukę z przedmiotami użytkowymi? Czy można przenieść ją do naszego otoczenia bez utraty przekazu artystycznego? Firma Instal-Projekt zadbała, by ogrzewanie stało się piękne i w dobrym stylu. Na nowych grzejnikach Inventio, które w ramach specjalnej wystawy zaprezentowane zostaną Pod Krzywą Wieżą, uwieczniono fragmenty obrazów Józefa Stolorza, pochodzące z różnego okresu jego twórczości.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu możemy zobaczyć także projekt „Zona”, który zaprojektowali czescy artyści Petr Nikl i David Vrbík. Ta wyjątkowa instalacja bazuje na projekcjach świateł, dla których zwierciadłem jest powierzchnia wody tworząca piękną taflę dzięki zanurzonym w niej lustrom. Widownia może uczestniczyć w pokazie dzięki zaangażowaniu i kreowaniu muzyki przy pomocy małych instrumentów. Instalacja dostępna będzie na dziedzińcu Szkoły Podstawowej numer 1, przy ul. Wielkie Garbary 9.

Projekt „Przestrzenie 3D województwa kujawsko - pomorskiego” to fotograficzny zapis przestrzeni będących ikoną miast i gmin regionu kujawsko - pomorskiego, jak również tych miejsc, które jeszcze nie są znane szerszemu odbiorcy, które umykają uwadze mieszkańców i gości odwiedzających województwo, a które są refleksją na temat wyglądu przestrzeni na początku XXI wieku. Autorem zdjęć jest znakomity toruński fotografik — Marek Czarnecki, projekt można będzie zobaczyć przy ulicy Bankowej.

Jak widać z powyższego programu, 7. edycja Bella Skyway Festival będzie zatem celebracją niezwykłej ludzkiej umiejętności postrzegania świata w różnych jego wymiarach. Po raz kolejny będziemy wypatrywać trendów pojawiających się w sztuce współczesnej, znajdować korelacje pomiędzy nauką i sztuką, opierając się na nowoczesnej technologii, która wprowadza sztukę audiowizualną na kolejny, wyższy poziom.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.