www.torun.pl

Nad Strugą Toruńską

Miasto
Data publikacji: 21 kwietnia 2017
Autor: Maria Wesoła

Od poniedziałku, 24 kwietnia 2017 r. ruszają zapisy chętnych do udziału w konsultacjach społecznych na temat zagospodarowania terenów wzdłuż Strugi Toruńskiej.

Do przeprowadzenia konsultacji użyjemy internetowej platformy „W Dialogu” - systemu wspomagającego prowadzenie konsultacji społecznych. Jest to narzędzie, które umożliwia prowadzenie dialogu społecznego i konsultacji on-line. Jednym z elementów tego systemu jest rejestracja osób chcących brać udział w konsultacjach - ułatwia to prowadzenie działań konsultacyjnych, analizę danych, wzmacnia przejrzystość i reprezentatywność zebranych opinii.

 Konsultacje dotyczące Strugi Toruńskiej są pierwszymi, w których używamy tego narzędzia. Jeżeli się sprawdzi, będziemy chcieli wprowadzić je na stałe i używać także w innych konsultacjach. Test prowadzimy wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim - liderem projektu badawczego, w ramach którego powstała platforma „W Dialogu” .

Konsultować będziemy obszar całej Strugi Toruńskiej, ale ze względu na jej długość skupimy się na trzech fragmentach rzeczki, leżących w obszarach zamieszkałych:

 • Grębocin – teren, który posiada duży potencjał rekreacyjny. Tutaj bierze początek sztuczne koryto Strugi Toruńskiej.
 • W rejonie osiedla Chrobrego – obszar, który scala funkcję mieszkaniową z wypoczynkową i od lat stanowi miejsce aktywności mieszkańców.
 • Przy osiedlu Rubinkowo, w okolicach ul. Donimirskiego – teren, z którego chętnie korzystają mieszkańcy osiedla

Warto wiedzieć, że obszar Strugi Toruńskiej naturalnie ubarwia krajobraz naszego miasta. Ma liczne walory przyrodnicze oraz historyczne, dlatego jego aranżacja powinna odbywać się z zachowaniem dbałości o środowisko. Wstępne pomysły przewidują m.in.: uporządkowanie otoczenia rzeki, instalacje elementów małej architektury, nowe nasadzenia czy ścieżki rowerowe. Miejsca nad Baszką powinny odpowiadać oczekiwaniom mieszkańców Torunia oraz turystów, którzy każdego roku tak licznie odwiedzają nasze miasto i jednocześnie przewidywać potrzebę ochrony środowiska naturalnego i zachowania istniejących w tym terenie ostoi dzikiej przyrody. Zastanawiając się dziś nad sposobem urządzenia terenów nad Baszką, będziemy przywoływać także pomysły i koncepcje z roku 2013, kiedy to spotykaliśmy się z mieszkańcami by rozmawiać o tym temacie (choć w o wiele mniejszym zakresie).

Od 24 kwietnia można rejestrować się na platformie internetowej „W Dialogu”. Rejestracji dokonujemy w zakładce Panel mieszkańca (należy podać adres e-mail oraz hasło, jakiego chcecie używać logując się do systemu „W Dialogu”). Zarejestrowane osoby będą miały dostęp do opisu konsultacji, materiałów informacyjnych dotyczących Strugi Toruńskiej oraz publikowanych raportów.

Gdzie się zarejestrować?

Klikając w link: https://torun.wdialogu.uw.edu.pl/ 

W ramach konsultacji przewidujemy także:

 • Debatę tekstową, która będzie się odbywać na platformie internetowej pod adresem: https://torun.wdialogu.uw.edu.pl/ (aby zapisać się na debatę należy w Panelu mieszkańca, w rubryce Adres zamieszkania, zaznaczyć wybraną dzielnicę Torunia)
 • Spotkania otwarte - spacery badawcze nad wodą, wzdłuż Strugi Toruńskiej (zaplanujemy spacery w sobotę, w trzech wytypowanych miejscach badawczych po terenach wybranych lokalizacji,

Na koniec będziemy także publikować wstępną wersję raportu i czekać na uwagi uczestników konsultacji do tego dokumentu, przed jego ostatecznym zatwierdzeniem.

Aby wziąć udział w konsultacjach, należy zarejestrować się na platformie (https://torun.wdialogu.uw.edu.pl/). Po wejściu do panelu mieszkańca, każdy odwiedzający stronę może skorzystać z instrukcji rejestracji i logowania, które umieszczone są na stronie w formie filmów instruktażowych (pod adresem http://www.wdialogu.uw.edu.pl/images/Rezultaty/Instrukcja_mieszkanca.pdf  znajduje się pełna instrukcja mieszkańca)

W konsultacjach może wziąć udział każdy mieszkaniec Torunia.

Więcej informacji o konsultacjach terenu Strugi Toruńskiej.

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.