www.torun.pl

Na starówkę przez zieloną bramę

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 kwietnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Wypięknieje zieleń w otoczeniu toruńskiej starówki. Na skwerze przy Muzeum Etnograficznym rozpoczęła się realizacja projektu "Zielona brama gotyckiej starówki. Zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w Toruniu".

Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały od kilku lat. Na projekt, którego wartość oszacowano na blisko 6 mln zł udało się miastu pozyskać ponad 3,5 mln zł dofinansowania unijnego. To pozwoli odnowić zieleń i na nowo zagospodarować 1,98 ha terenu przy Muzeum Etnograficznym i 1,46 ha w otoczeniu CKK Jordanki. W obu miejscach pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej. Przy czym zgodnie z założeniem cenne drzewa i długowieczne krzewy o znacznych rozmiarach mają być zachowane.

Prace przy Muzeum Etnograficznym już ruszyły. Kilka dni temu zieleniec został ogrodzony, a robotnicy rozpoczęli demontaż istniejących płyt i krawężników. W dalszej kolejności zajmą się zagęszczeniem i umocnieniem nasypów, budową nawierzchni głównych ciągów komunikacyjnych i dobudową nielicznych nowych alejek. Zmodernizowane będą dwa istniejące miejsca wypoczynku – place od strony ul. Wały gen. Sikorskiego i alei Solidarności. Na skwerze powstaną 2 fontanny wodne żelbetowe – tzw. mokry chodnik. Zamontowane będą nowe ławki i kosze na śmieci, stojaki rowerowe, oświetlenie i monitoring, a także tablice szlaku kulturowo-przyrodniczego Twierdzy Toruń. Po zakończeniu robót budowlanych teren zostanie obsadzony nowymi drzewami, krzewami i bylinami, przede wszystkim gatunków rodzimych. Spośród istniejących drzew i krzewów wycięte będą tylko nieliczne egzemplarze - chore i w złym stanie.

Z kolei wokół Jordanek przewiduje się m.in. budowę ciągów pieszych z nawierzchnią wodoprzepuszczalną, prace porządkowe i zabiegi pielęgnacyjne na istniejącej roślinności oraz wykonanie nowych nasadzeń. Zaplanowano budowę oświetlenia parkowego, w tym podświetlenie wybranych elementów. Zamontowane będą oryginalne, indywidualnie projektowane siedziska – tzw. czerwona wstęga, a także stojaki na rowery, kosze, tablice informacyjne i karmniki dla ptactwa. Teren zostanie wyposażony w system nawodnienia, a także oświetlenie i monitoring.

Umowa z realizatorem inwestycji – Przedsiębiorstwem PHU Janusz Ostrowicki z Jasienia– została podpisana przez prezydenta Torunia 21 lutego 2019 r. To firma doświadczona w tego typu przedsięwzięciach – zajmowała się m.in. zagospodarowaniem rekreacyjnym "Ogrodu na Pompce" we Włocławku, terenów pokopalnianych w Kleczewie czy zielenią w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Projekt toruński ma wykonać do listopada 2019 r. Wartość robót budowlanych wyceniła na 6,98 mln zł. 

Zadanie otrzymało dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Kwota dofinansowania ma wynieść do 85% kosztów kwalifikowalnych.

Do pobrania:
Prezentacja dot. projektu "Zielona brama gotyckiej starówki"

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  Teatr Baj Pomorski ma niespodziankę dla wszystkich dzieci. Zapraszamy na przedstawienie „Jaś i Małgosia” - spektakl online z musicalowym zacięciem.
 • Miasto
  30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Życzenia rodzicom zastępczym oraz ich podopiecznym złożył prezydent Michał Zaleski.
 • Drogi, Miasto
  Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.
 • Drogi, Miasto
  Od najbliższego poniedziałku (1 czerwca) kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania będą mogli wnosić opłaty za parkowanie w parkomatach.
 • Miasto, Sport
  W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.
 • Miasto, Sport
  Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 30 maja 2020 r. dostępne będą siłownie zewnętrzne. Wkrótce też będzie można korzystać z placów zabaw.
 • Ponad 7,5 mln zł wynosi budżet obywatelski Torunia na rok 2021. Wnioski będzie można składać już od 8 czerwca 2020 r.
 • U 140 mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto 252 osoby, w tym 25 osób znajduje się w miejscu kwarantanny zbiorowej). Do 110 wzrosła liczba zarażonych, którzy powrócili do zdrowia. Od poniedziałku 25 maja nie zanotowano kolejnej ofiary śmiertelnej pandemii koronawirusa.
 • W związku z czwartym etapem znoszenia obostrzeń, możliwe będzie przeprowadzenie pierwszych kulturalnych wydarzeń plenerowych już w ten weekend! Miasto Toruń i toruńskie instytucje kultury zapraszają na Kino Letnie i spektakl z okazji Dnia Dziecka przy CKK Jordanki.
 • Jak branża wraca do normalności - opowiada Katarzyna Małkiewicz z toruńskiego Hotelu Filmar w kolejnym odcinku cyklu realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada 30 maja, prezydent Michał Zaleski przekazał upominki dla podopiecznych toruńskich rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.
 • W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki powstało profesjonalne studio telewizyjne toruńskiej firmy Art4Media. Studio zainauguruje swoją działalność muzycznie, prezentując koncerty.
 • W Zielone Świątki (niedziela 31 maja) komunikacja miejska będzie funkcjonowała wg świątecznych rozkłądów jazdy.
 • Od pierwszego czerwca torunianie mogą korzystać z bezpośrednich porad konsumenckich. Miejski Rzecznik Konsumentów będzie udzielać porad i informacji oraz przyjmować wnioski o udzielenie pomocy prawnej w sprawach konsumenckich w Punkcie Informacyjnym przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 w godz. 7.30-15.30.