www.torun.pl

Na starówkę przez zieloną bramę

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 kwietnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Wypięknieje zieleń w otoczeniu toruńskiej starówki. Na skwerze przy Muzeum Etnograficznym rozpoczęła się realizacja projektu "Zielona brama gotyckiej starówki. Zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w Toruniu".

Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały od kilku lat. Na projekt, którego wartość oszacowano na blisko 6 mln zł udało się miastu pozyskać ponad 3,5 mln zł dofinansowania unijnego. To pozwoli odnowić zieleń i na nowo zagospodarować 1,98 ha terenu przy Muzeum Etnograficznym i 1,46 ha w otoczeniu CKK Jordanki. W obu miejscach pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej. Przy czym zgodnie z założeniem cenne drzewa i długowieczne krzewy o znacznych rozmiarach mają być zachowane.

Prace przy Muzeum Etnograficznym już ruszyły. Kilka dni temu zieleniec został ogrodzony, a robotnicy rozpoczęli demontaż istniejących płyt i krawężników. W dalszej kolejności zajmą się zagęszczeniem i umocnieniem nasypów, budową nawierzchni głównych ciągów komunikacyjnych i dobudową nielicznych nowych alejek. Zmodernizowane będą dwa istniejące miejsca wypoczynku – place od strony ul. Wały gen. Sikorskiego i alei Solidarności. Na skwerze powstaną 2 fontanny wodne żelbetowe – tzw. mokry chodnik. Zamontowane będą nowe ławki i kosze na śmieci, stojaki rowerowe, oświetlenie i monitoring, a także tablice szlaku kulturowo-przyrodniczego Twierdzy Toruń. Po zakończeniu robót budowlanych teren zostanie obsadzony nowymi drzewami, krzewami i bylinami, przede wszystkim gatunków rodzimych. Spośród istniejących drzew i krzewów wycięte będą tylko nieliczne egzemplarze - chore i w złym stanie.

Z kolei wokół Jordanek przewiduje się m.in. budowę ciągów pieszych z nawierzchnią wodoprzepuszczalną, prace porządkowe i zabiegi pielęgnacyjne na istniejącej roślinności oraz wykonanie nowych nasadzeń. Zaplanowano budowę oświetlenia parkowego, w tym podświetlenie wybranych elementów. Zamontowane będą oryginalne, indywidualnie projektowane siedziska – tzw. czerwona wstęga, a także stojaki na rowery, kosze, tablice informacyjne i karmniki dla ptactwa. Teren zostanie wyposażony w system nawodnienia, a także oświetlenie i monitoring.

Umowa z realizatorem inwetycji – Przedsiębiorstwem PHU Janusz Ostrowicki z Jasienia– została podpisana przez prezydenta Torunia 21 lutego 2019 r. To firma doświadczona w tego typu przedsięwzięciach – zajmowała się m.in. zagospodarowaniem rekreacyjnym "Ogrodu na Pompce" we Włocławku, terenów pokopalnianych w Kleczewie czy zielenią w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Projekt toruński ma wykonać do listopada 2019 r. Wartość robót budowlanych wyceniła na 6,98 mln zł. 

Zadanie otrzymało dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Kwota dofinansowania ma wynieść do 85% kosztów kwalifikowalnych.

Do pobrania:
Prezentacja dot. projektu "Zielona brama gotyckiej starówki"

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.