www.torun.pl

Na starówkę przez zieloną bramę

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 kwietnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Wypięknieje zieleń w otoczeniu toruńskiej starówki. Na skwerze przy Muzeum Etnograficznym rozpoczęła się realizacja projektu "Zielona brama gotyckiej starówki. Zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w Toruniu".

Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały od kilku lat. Na projekt, którego wartość oszacowano na blisko 6 mln zł udało się miastu pozyskać ponad 3,5 mln zł dofinansowania unijnego. To pozwoli odnowić zieleń i na nowo zagospodarować 1,98 ha terenu przy Muzeum Etnograficznym i 1,46 ha w otoczeniu CKK Jordanki. W obu miejscach pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej. Przy czym zgodnie z założeniem cenne drzewa i długowieczne krzewy o znacznych rozmiarach mają być zachowane.

Prace przy Muzeum Etnograficznym już ruszyły. Kilka dni temu zieleniec został ogrodzony, a robotnicy rozpoczęli demontaż istniejących płyt i krawężników. W dalszej kolejności zajmą się zagęszczeniem i umocnieniem nasypów, budową nawierzchni głównych ciągów komunikacyjnych i dobudową nielicznych nowych alejek. Zmodernizowane będą dwa istniejące miejsca wypoczynku – place od strony ul. Wały gen. Sikorskiego i alei Solidarności. Na skwerze powstaną 2 fontanny wodne żelbetowe – tzw. mokry chodnik. Zamontowane będą nowe ławki i kosze na śmieci, stojaki rowerowe, oświetlenie i monitoring, a także tablice szlaku kulturowo-przyrodniczego Twierdzy Toruń. Po zakończeniu robót budowlanych teren zostanie obsadzony nowymi drzewami, krzewami i bylinami, przede wszystkim gatunków rodzimych. Spośród istniejących drzew i krzewów wycięte będą tylko nieliczne egzemplarze - chore i w złym stanie.

Z kolei wokół Jordanek przewiduje się m.in. budowę ciągów pieszych z nawierzchnią wodoprzepuszczalną, prace porządkowe i zabiegi pielęgnacyjne na istniejącej roślinności oraz wykonanie nowych nasadzeń. Zaplanowano budowę oświetlenia parkowego, w tym podświetlenie wybranych elementów. Zamontowane będą oryginalne, indywidualnie projektowane siedziska – tzw. czerwona wstęga, a także stojaki na rowery, kosze, tablice informacyjne i karmniki dla ptactwa. Teren zostanie wyposażony w system nawodnienia, a także oświetlenie i monitoring.

Umowa z realizatorem inwetycji – Przedsiębiorstwem PHU Janusz Ostrowicki z Jasienia– została podpisana przez prezydenta Torunia 21 lutego 2019 r. To firma doświadczona w tego typu przedsięwzięciach – zajmowała się m.in. zagospodarowaniem rekreacyjnym "Ogrodu na Pompce" we Włocławku, terenów pokopalnianych w Kleczewie czy zielenią w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Projekt toruński ma wykonać do listopada 2019 r. Wartość robót budowlanych wyceniła na 6,98 mln zł. 

Zadanie otrzymało dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Kwota dofinansowania ma wynieść do 85% kosztów kwalifikowalnych.

Do pobrania:
Prezentacja dot. projektu "Zielona brama gotyckiej starówki"

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się kolejne, wyjątkowe zawody żużlowe - European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Miasto
  19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.
 • Miasto, MZK
  Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • 27 lipca 2019 roku, o godz. 9:00 odbędzie XVIII toruński Top-Cross Maraton. Jest to jeden z nielicznych maratonów, podczas którego nie ma limitu czasu a każdy uczestnik jest klasyfikowany według przebiegniętego dystansu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”. Takie rozwiązanie nie tylko uprzyjemni oczekiwanie pasażerom i da im jeszcze większą ochronę przed słońcem, ale także wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią...
 • Rada Miasta Torunia na najbliższej sesji zajmie się regulaminem określającym wysokość oraz warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia dla nauczycieli toruńskich placówek oświatowych.
 • W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.