www.torun.pl

Na rowerach szlakiem sportu

Miasto, Sport
Data publikacji: 22 lipca 2019
Autor: Maria Wesoła

Blisko 100 osób wzięło udział  w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia  m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.


Rowerzyści wystartowali w sobotę 20 lipca 2019 r. z parkingu Areny Toruń przy ul. Bema. Tam o sportowej historii popularnej „Chełmionki” opowiadał Ryszard Kowalski, który przypomniał m.in. o organizowanym w Toruniu najstarszym w Polsce maratonie. Kolejna historyczna stacja to rektorat UMK i opowieść Rajmunda Jagodzińskiego o tym jak wypiekano Twarde Pierniki, czyli jak w  sportowym kampusie uniwersyteckim tworzono historię toruńskiego AZSu. 

Uczestnicy rajdu odwiedzili także toruński Fort VIII, a następnie na Motoarenie spotkali się z Janem Ząbikiem, który opowiadał o początkach swojej kariery zawodniczej.  Kolejne przystanki to park na Bydgoskim Przedmieściu, tereny rekreacyjne przy Martówce, przystań sportów wodnych na błoniach, spotkanie przy Grzybku, gdzie przewodnik Paweł Bukowski opowiadał o historii hokeja. Ostatnim punktem rajdu było spotkanie z trenerem Ryszardem Neunertem, który oprowadził uczestników po zabytkowej sali gimnastycznej przy ul. Mickiewicza. To obiekt z 1898 roku ówczesnego Gimnazjum Królewskiego w Toruniu. Wybudowany z drewna tzw. metodą szwedzką. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków sala ta została wpisana do rejestru zabytków.


Wydarzenie odbyło się w ramach Sportowego Lata w Toruniu, organizatorami byli  Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia oraz Stowarzyszenie GO SPORT. 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Tofifest, Bach w Dworze Artusa, Nohavica na Jordankach, Podgórskie Święto Latawca, Barbarkowy Bieg Przełajowy czy koncert finałowy projektu "Tak Brzmi Miasto" - najwyższy czas zaplanować, co będziemy robić w ten weekend!
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
 • Inwestycje, Miasto
  Na terenie Barbarki funkcjonuje już mini tężnia – inwestycja sfinansowana z budżetu obywatelskiego.
 • Miasto
  Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenów położonych przy ul. Polnej, w okolicach ulic: Fieldorfa „Nila”, Strehla, Niepokólczyckiego, Piwnika.
 • Kultura, Miasto
  Ponad sto prac plastycznych i trzy instytucje kultury zostały nagrodzone w jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.
 • Miasto
  23 października 2019 roku w VI LO w Toruniu odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej.
 • Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • Do 25 października 2019 r. studenci toruńskich uczelni wyższych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego realizowanego w Toruniu.
 • Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!
 • To już ostatnie dni elektronicznych zapisów na 37. edycję Toruń Maraton, która odbędzie się 27 października 2019 r. w grodzie Kopernika. Limit uczestników został niemal wyczerpany - na listach startowych widnieje ponad 1200 osób. Do wyboru biegacze mają maraton, półmaratonu, a najmłodsi biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1000 m.
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Mieszkańcy Torunia i okolic w wieku 50-65 lat mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka jelita grubego.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.