Na pamiątkę Bitwy Warszawskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Na pamiątkę Bitwy Warszawskiej

Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu maszerujący żołnierze

15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Konflikt zbrojny ten jest nazywany przez brytyjskiego dyplomatę i pisarza Edgara Vincenta D’Abernona osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata.

O tej ważnej dacie przypominamy także co roku w Toruniu – w 2022 r. Święto Sił Zbrojnych RP rozpoczęliśmy tradycyjnie mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny. Po nabożeństwie odbył się przemarsz połączony z uroczystym apelem pamięci na Rynku Staromiejskim.

Święto Wojska Polskiego 2022

- Dziś wszyscy Polacy, w tym mieszkańcy Torunia, ze szczególnym szacunkiem spoglądają na żołnierski mundur. Obecność Garnizonu Toruń w naszym mieście daje nam poczucie bezpieczeństwa, napawa dumą i podziwem. Każdego dnia możemy liczyć na Waszą pomoc oraz wsparcie, i za to wszystko na dorocznym Święcie Wojska Polskiego z całego serca dziękujęmówił na uroczystości wojskowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - O tym, jak ważne jest to bezpieczeństwo, po raz kolejny przekonaliśmy się 24 lutego tego roku, kiedy okazało się, że można w sposób barbarzyński i brutalny zaatakować wolny, suwerenny kraj. Bardzo wierzę w to, że teraz, kiedy za wschodnią granicą toczy się ciężka walka, jesteście gotowi, aby w sytuacji zagrożenia naszego kraju stanąć w naszej obronie: obronie ojczyzny, każdej Polki i każdego Polaka!

Ceremonia wojskowa zakończyła się złożeniem kwiatów w imieniu mieszkańców, kombatantów oraz wszystkich żołnierzy pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Żołnierzy Wojsk Balonowych.

Fot. tytułowe Sławomir Kowalski

Fot. Szymon Ździebło - Święto Wojska Polskiego cz. IFot. Sławomir Kowalski - Święto Wojska Polskiego cz. II


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.