www.torun.pl

MZK wysoko w rankingu

Miasto, MZK
Data publikacji: 25 września 2018
Autor: Sylwia Derengowska
Toruńskie MZK wysoko w rankingu

Toruńska komunikacja miejska została wysoko oceniona w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej organizowanym przez redakcję "Strefy Gospodarki" - ogólnopolskiego niezależnego dodatku do "Dziennika Gazety Prawnej". Zajęliśmy trzecie miejsce. To o dwa oczka lepiej niż w ubiegłym roku.

Ranking miał on na celu wyłonienie spośród 100 przedsiębiorstw oraz zakładów komunikacyjnych w Polsce tych najlepszych, mających istotny wpływ na rozwój regionów oraz poprawy jakości życia. Analizie poddane zostały zarówno kwestie techniczne, jak i finansowe. Pod uwagę brane były ponadto tzw. dane "miękkie", czyli współudział przedsiębiorstwa w życiu lokalnych społeczności, integracja z nimi, prowadzona polityka jakości oraz udział przedsiębiorstwa w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uplasował się na trzecim miejscu. To o dwa miejsca lepiej niż w ubiegłym roku. Lepiej wypadły tylko Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. w Warszawie oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Tychach.

Więcej o rankingu: https://strefa-gospodarki.pl/2018/09/24/komunikacja-miejsca-2018/

- Komunikacja miejska w Toruniu ciągle się rozwija, unowocześnia – wszystko, by torunianie mogli dotrzeć w każdy zakątek miasta. Widać to szczególnie w rozwoju sieci tras związanym z rozbudową toruńskich osiedli, np. w ostatnim czasie z powstaniem tzw. osiedla JAR, zmianami infrastrukturalnymi, urbanistycznymi etc. Liczba przewożonych pasażerów stanowi dowód na to, jak ważnym i nieodłącznym elementem życia naszego miasta jest komunikacja miejska - rocznie korzysta z niej ponad 53 milionów osób – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Od czterech lat tramwaj kursuje na Bielany, miasto zrewitalizowało Dworzec Toruń Główny, a przy Dworcu Toruń Miasto i w alei Solidarności powstały węzły przesiadkowe. Modernizujemy przystanki i torowiska, unowocześniamy tabor, wprowadzamy rozwiązania poprawiające komfort i bezpieczeństwo podróżnych oraz dostępność komunikacji miejskiej dla osób niepełnosprawnych. Tablice elektroniczne na przystankach informują pasażerów, za ile minut nadjedzie tramwaj oczekiwanej linii, za bilety MZK, dzięki aplikacjom mobilnym, można wygodnie płacić przez telefon komórkowy, a dzięki wprowadzeniu biletów czasowych pasażerowie mogą się przesiadać bez dodatkowych opłat.

Komunikacyjne oblicze miasta zmieniły dwa duże, powiązane ze sobą projekty transportowe z dofinansowaniem unijnym: regionalny projekt „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT- City” oraz miejski projekt „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007 - 2013”.

Obecnie realizowane są dwa kolejne projekty z grupy BiT City II: „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” oraz „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT City II”.

- Głównym zadaniem pierwszego z nich jest budowa nowej linii tramwajowej na tzw. osiedle Jar. Tramwaj pojedzie z centrum Szosą Chełmińską, skręci w Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nawrotu w ul. Strobanda. Rozpoczęcie robót budowlanych planuje się w drugiej połowie 2018 r. z zakończeniem w 2020 r. Oprócz tego projekt zakłada modernizację czterech torowisk wraz z siecią trakcyjną oraz zakup pięciu składów tramwajowych, trzech pojazdów technicznych i 20 niskoemisyjnych autobusów (hybrydowych lub elektrycznych). 14 z nich – hybrydowych MAN-ów – przyjedzie do Torunia już 31 października i 15 listopada br. (w partiach po 7 sztuk). Całkowita wartość projektu wynosi 400,4 mln złotych, a koszty kwalifikowalne 322,4 mln zł – dodaje prezydent Zaleski.

Drugi duży projekt komunikacyjny obejmuje m.in. przebudowę placu Rapackiego, przebudowę istniejących torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowego odcinka torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W alei św. Jana Pawła II powstanie nowoczesny węzeł przesiadkowy, integrujący transport autobusowy z tramwajowym. Całkowity koszt projektu to ponad 72 mln zł, w tym ponad 36 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja jest realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. 

To nie wszystko. W tym roku miasto za pośrednictwem MZK kupiło także 21 nowych autobusów niskoemisyjnych zasilanych olejem napędowym. Dostawy autobusów do Torunia odbędą się w trzech partiach (po 7 sztuk): pierwsza do 31 października, druga do 10 listopada, a trzecia do 20 listopada 2018 r. Warto wspomnieć, że jest to największy w historii toruńskiego MZK jednorazowy zakup autobusów sfinansowany przez miasto.

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu powstał w 1990 r. z przekształcenia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Od 2012 r. funkcjonuje jako spółka miejska. Obecnie obsługuje:

 • 5 linii tramwajowych  dziennych o łącznej długości 49,2 km,
 • 37 linii autobusowych dziennych o długości 486 km,
 • 5 linii nocnych (3 autobusowe i 2 tramwajowe).

Dodatkowo podczas wakacji miejski przewoźnik obsługuje linię sezonową do kąpieliska w Kamionkach.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.