Muzyka Rzeki vol. 2: Wieczór hiszpański - wstęp wolny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka Rzeki vol. 2: Wieczór hiszpański - wstęp wolny

Data wydarzenia
-
kobieta gra na klarnecie, mężczyzna siedzi przy fortepianie,
Opis wydarzenia: 

Koncert pod patronatem Konsulatu Honorowego RP w Nawarra, Kraju Basków i La Rioja w Pamplonie.

Wystąpią:

 • Elisa Lopez Amor - klarnet
 • Jan Maarten van der Mark - fortepian

Program: 

 • J. de Monasterio - Adiós a la Alhambra
 • I. Albeniz - Mallorca
 • F. Chopin - Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 
 • I. Albéniz - Puerta de Tierra
 • M. Ravel - Habanera
 • E. Granados - Danza española nr 5 
 • G. Bizet - Tańce cygańskie z opery Carmen
 • A. Rosenblatt - Fantazja na tematy Carmen G. Bizeta

 

Czy można znaleźć lepszy repertuar na ciepły, lipcowy wieczór niż utwory inspirowane słońcem gorącej Hiszpanii? W tym roku torunianie będą mieli okazję zatopić się w iberyjskich brzmieniach i to w wyjątkowej scenerii: darmowy koncert „Muzyka rzeki vol. 2” odbędzie się na barce na Wiśle. 

Mimo że utwór Jesúsa de Monasterio  Adiós a la Alhambra w oryginale przeznaczony jest na skrzypce i fortepian, wersja na fortepian i klarnet równie mocno podkreśla piękno linii melodycznej, która powinna skojarzyć się słuchaczom z wielkim warownym pałacem Grenady. Liryczne brzmienie utworu Isaaca Albéniza – Mallorca – jest momentami przeplatane lekkimi, kojarzącymi się z wakacjami melodiami. Radosnymi rytmami, niemal porywającymi do tańca, powita publiczność drugie dzieło Albéniza: Puerta de Tierra. Nie zabraknie także polskich akcentów – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 Fryderyka Chopina – ukołysze słuchaczy swoją melodią, równie spokojną jak fale rzeki, delikatnie podmywające jej brzeg. 

Z kolei Danza española nr 5 Enrique’a Granadosa to utwór, w którym dramatyczne i radosne melodie przeplatają się, by stworzyć jedną, porywającą całość. Na koncercie pojawi się też kompozycja całkiem nowa – powstała w latach 90. XX wieku. Fantazja na tematy Carmen G. Bizeta Alexandra Rosenblatta oddaje dramatyzm słynnej opery Bizeta, łącząc w całość jej najsłynniejsze fragmenty. Nie będzie to jedyny francuski akcent na koncercie – muzyka hiszpańska fascynowała przede wszystkim francuskich kompozytorów. W Habanerze Maurice Ravel nawiązuje do tańca pochodzącego z Kuby i rozpowszechnionego w Hiszpanii. Nastrojowa i tajemnicza melodia może przyciągnąć nie jednego słuchacza. Z kolei Tańce cygańskie z opery Carmen George’a Bizeta porwą publiczność do tańca. Skoczna melodia z każdym dźwiękiem staje się coraz szybsza, co przywodzi na myśl wir na rzece.

Kiedy: 21.07.24, godz. 17:00

Gdzie: Scena Letnia na Bulwarze (obok pomnika "Kotwica")

Wstęp wolny

Elisa Lóper Amor

Skończyła studia w klasie klarnetu w Wyższym Konserwatorium w Walencji. Nie był to jednak koniec jej nauki, którą kontynuowała w Rotterdamie w klasie profesora Waltera Boeikensa (tytuł profesora i solisty klarnetu) oraz w klasie profesor Ludmiły Basławskiej (muzyka kameralna), a także w Hochschule fűr Musik a Theater w Hanowerze u profesora Hansa Deinzera. Jako kameralistka występowała z wieloma muzykami na koncertach zarówno w kraju, jak i we Francji, Niemczech, Polsce i Chinach..

Jan Maarten van der Mark

Ukończył studia w klasie fortepianu profesor Ludmiły Basławskiej. W trakcie studiów i po nich brał udział w licznych kursach, w czasie których doskonalił swoje umiejętności u wybitnych nauczycieli, takich jak: Laza Berman, Aldo Cicolini czy Ferenc Rados. Jako solista występował na koncertach we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Holandii. 

Soliści tworzą Duo (klarnet i fortepian), z którym występowali w różnych miastach Hiszpanii. Zostali także nagradzani w konkursach Aix en Provance czy Guadamora International Chamber Contest w Pozoblanco.  


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości - Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Data: 
21.07.2024 17:00
Miejsce: 
Scena Letnia na Bulwarze
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Koncert
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Watis inwestuje w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.