Muzyka rzeki vol. 1: Chopin/Schumann | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka rzeki vol. 1: Chopin/Schumann

Data wydarzenia
-
elegancki mężczyzna z Chin, obok napis 20.07 Liu Yuhang (Chiny) i logo 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura
Opis wydarzenia: 

Wystąpi:

 • Liu Yuhang (Chiny) – fortepian
  Nagroda pozaregulaminowa TOS przyznana na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie
 • Sara Watrak - prowadzenie

W programie: 

 • F. Chopin - Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22
 • F. Chopin - Scherzo nr 2 b-moll op. 31
 • F. Chopin - Ballada f-moll op. 52
 • R. Schumann - Karnawał op. 9

 

Letnie koncerty są o tyle niezwykłe, że z powodu ciepłej temperatury i, zazwyczaj, pięknej pogody, mogą odbywać się w plenerze. Pozwala to na dostrzeżenie harmonii, która wytwarza się między muzyką i naturą. Dlatego wyjątkowy będzie recital fortepianowy Yuhanga Liu, którego melomanii będą mogli wysłuchać na barce na Wiśle. Pianista zagra utwory największych kompozytorów epoki romantyzmu: Fryderyka Chopina i Ferenza Liszta. Koncert odbywa się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. 

Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22 Chopina swoim melodyjnym początkiem idealnie wpasuje się w rytm fal rzeki, delikatnie poruszanych przez wiatr. Druga część utworu, mająca formę poloneza, zaskakuje bardziej nagłymi brzmieniami. Scherzo nr 2 b-moll op. 31 Chopina przyciąga uwagę  pierwszymi dramatycznymi nutami, które stopniowo łagodnieją, by zachwycić słuchaczy swoją łagodnością. Nic dziwnego, że przez współczesnych kompozytorowi utwór został porównany do poematów Byrona. Ostatnia ballada napisana przez Chopina – Ballada f-moll op. 52 – uderza swoją tajemniczością, która otula słuchaczy i zachęca do zatopienia się w melodii. 

Kiedy: 20.07.24, godz. 18:00

Gdzie: Scena Letnia na Bulwarze (przy pomniku "Kotwica")

Wstęp wolny

Yuhang Liu

Urodził się 13 września 2001 r. w Jining, w prowincji Shandong. W wieku trzech lat związał się z fortepianem i uczył się u pana Ye Haolin, który zdobył kilka złotych medali w prowincji Shandong i w Chinach.

W wieku dziewięciu lat wyjechała do Pekinu, w klasie fortepianu profesora Zhanga Jina oraz profesora Chen Yunjie i profesora Zhou Yinga. Ukończył Szkołę Podstawową przy Centralnym Konserwatorium Muzycznym oraz Gimnazjum przy Centralnym Konserwatorium Muzycznym. Zdobyła drugie miejsce w IV Chińskim Konkursie Pianistycznym "Cadenza Cup" w 2011 roku oraz w XII Chińskim Konkursie Pianistycznym "Xinghai Cup".

W 2016 roku studia Licencjackie w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu profesor Alicji Kledzik oraz dra Piotra Żukowskiego. Przejście na studia magister w 2020 roku. Obecnie przebywa na doktorat w klasie prof. Alicji Kledzik.

Laureat licznych nagród na wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych: m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Krystiana Tkaczewskiego w 2017 - 3 miejsce, Danubia Talents Liszt International Piano Competition w Rzymie - 2 miejsce, Intenational Music Competition Bonn “Grand Prize Virtuoso" - 1 miejsce. 2022 II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Józefa Władysława Krogulskiego w Tarnów,góra 6, 2023 VII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie - 1 miejsce.

Dotychczas koncertował w Pekinie, Szanghaju, Jinan, Changchun, Jingdezhen, Shijiazhuang, Ningbo, Katowicach, Poznaniu, Bonn, Łodzi, Berlinie, Wiedniu i innych dużych miastach w kraju i za granicą oraz brał udział w różnych przedstawieniach artystycznych.

Odbył tournée po Chinach z koncertami lisztowskimi i uczestniczył w wydarzeniach komercyjnych, takich jak 70. święto narodowe Chin, otrzymując uznanie lokalnych mediów. Przeprowadził również kilka publicznych kursów mistrzowskich, aby zademonstrować swoje umiejętności pedagogiczne. Prowadził również wymianę akademicką w Northeast Normal University, Hebei Normal University, Jiangxi Normal University, Ningbo University i wielu innych uczelniach. Jest jednym z pianistów nowej generacji działających w Chinach.

Toruński recital jest nagrodą dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysława Kempińskiego, którą artysta zdobył na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie. 


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości - Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Data: 
20.07.2024 18:00
Miejsce: 
Scena Letnia na Bulwarze
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Koncert
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Burzowa niedziela
  Miasto
  Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.