Muzyka na medal | www.torun.pl

Muzyka na medal

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Muzycy TOS podczas koncertu

Koncertem pamięci Marka Wakarecego, z udziałem skrzypków Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 12 września 2021 r. 43. sezon artystyczny. Była to też okazja do wręczenia obchodzącemu 100-lecie Pomorskiemu Towarzystwu Muzycznemu medalu 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Podczas koncertu inauguracyjnego muzycy TOS uczcili pamięć Marka Wakarecego – zmarłego tragicznie w 2011 r. zasłużonego dyrektora TOS. Był to także koncert jubileuszowy Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, które w tym roku obchodzi setną rocznicę powstania. Z tej okazji przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz zastępca prezydenta Paweł Guewski wręczyli na ręce prezes PTM Magdaleny Cynk medal 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Jest to środowisko, któremu nasze miasto zawdzięcza przedwojenną i bardzo skuteczną integrację toruńskich aspiracji muzycznych – powołanie Konserwatorium Muzycznego, a w kolejnych dekadach także Zespołu Szkół Muzycznych oraz samej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Mówimy więc tu o jednych z najważniejszych zamysłów artystycznych współczesnego Torunia. 100 lat temu Pomorskie Towarzystwo Muzyczne było jedną z pierwszych instytucji określających współczesną polskość Torunia. I wtedy, i dzisiaj jego znakiem firmowym okazało się otwarcie na młodych muzyków, tak aby Toruń zawsze był miejscem przyjaznym dla ich muzycznej edukacji i artystycznej kariery. Wszystkim, którzy zadbali w tym stuleciu o dobre imię Towarzystwa, gratuluję miłości do muzyki, która dzięki temu brzmi w Toruniu zawsze doskonale – pisał w liście okolicznościowym skierowanym do Towarzystwa prezydent Michał Zaleski.

Warto dodać, że niedzielny koncert był również inauguracją zainicjowanego przez Pomorskie Towarzystwo Muzyczne Festiwalu Młodej Muzyki, który potrwa w Toruniu do 18 września. Wszystkie te okoliczności sprawiły, że w programie koncertu znalazły się utwory twórców zawiązanych z naszym regionem. Zabrzmiało m.in. Concerto liliowe Sławomira Czarneckiego w wykonaniu znanych i lubianych skrzypków Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów oraz Hommage à Toruń, utwór pochodzącego z Torunia kompozytora Piotra Mossa, napisany w 2015 roku specjalnie na otwarcie siedziby orkiestry - CKK Jordanki. Na finał melomani usłyszeli VI Symfonię Piotra Czajkowskiego.


O Pomorskim Towarzystwie Muzycznym

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne działające od 1921 zawsze zajmowało się organizowaniem wydarzeń kulturalnych, poszerzaniem oferty muzycznej w regionie oraz edukacją. Do jego najważniejszych zasług należy założenie Konserwatorium Muzycznego, obecnego Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. PTM organizowało koncerty w Toruniu i w innych miastach Pomorza, na których wykonawcami byli wybitni muzycy. Urządzano także odczyty poświęcone polskim kompozytorom, organizowano kursy śpiewu chórowego oraz poranki muzyczne dla młodzieży. Przez wiele lat działała symfoniczna i kameralna orkiestra PTM, którą dyrygowali Adam Kuryłło, założyciel Towarzystwa. Wśród zasłużonych działaczy warto wymienić Piotra Perkowskiego, Jana Michała Wieczorka, Zygmunta Moczyńskiego, Lecha Witkowskiego. Ostatni uroczysty koncert organizowany przez Towarzystwo odbył się w 1998 w Dworze Artusa z udziałem Toruńskiej Orkiestry Kameralnej z okazji obchodów 75-lecia jego działalności. Obecni nowi członkowie Towarzystwa mają spore doświadczenie w inicjowaniu i prowadzeniu wielu artystycznych przedsięwzięć. To w większości muzycy, animatorzy i dyrektorzy instytucji kulturalnych w regionie. Towarzystwo po 15-letniej przerwie powróciło do organizowania koncertów, kursów, warsztatów, kontynuując znakomitą historię jednego z najważniejszych stowarzyszeń działających w naszym regionie.


O nowym sezonie TOS

Jak zapowiadają twórcy z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, w tym sezonie dla melomanów przygotowano szereg znakomitych koncertów i wydarzeń, m.in. kontynuację projektu „Wielcy kompozytorzy, wielkie jubileusze”. Powrócą również działania edukacyjne, koncerty Czas dla Nas dla najmłodszych melomanów (pierwsze już 26 września) czy Muzykoterapia dla seniorów (12 września). Do czerwca w Toruniu będziemy gościć zarówno rodzimych jak i zagranicznych utalentowanych i nagradzanych artystów.

Kolejne jesienne koncerty to m.in. Verdi Gala 26 września, z młodymi ale wybitnymi solistami – Gabrielą Gołaszewską i Piotrem Buszewskim, koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, połączony z 28. Festiwalem Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica 2021, koncert jubileuszowy Zespołu Szkół Muzycznych, Reqiuem pamięci Mozarta, koncert z okazji Odzyskania Niepodległości oraz wielki hit łączący muzykę symfoniczną z rozrywkową – Dire Straits Symfonicznie z Kubą Badachem, Markiem Napiórkowskim i orkiestrą pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.