Muzeum Sportu Żużlowego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Muzeum Sportu Żużlowego

Miasto, Sport
Data publikacji: 27 czerwca 2017
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Muzeum Sportu Żużlowego

29 czerwca 2017 r. w przeddzień inauguracyjnej rundy Speedway Euro Championship, w Toruniu dojdzie do jeszcze jednego ważnego wydarzenia związanego z żużlem. W CH Plaza, w miejscu gdzie do 2008 stał stadion żużlowy, otwarte zostanie Muzeum Sportu Żużlowego. Początek uroczystości o godz. 18:00.

Muzeum Sportu Żużlowego jest pierwszym takim obiektem w Polsce i trzecim w Europie. To miejsce tworzone przez ludzi z pasją, działających w środowisku żużlowym od wielu lat.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. To właśnie tutaj, przy ulicy Broniewskiego 98, w latach 1957-2008 znajdował się stadion żużlowy, na którym pierwsze kroki stawiali Jan Ząbik, Wojciech Żabiałowicz, Jacek Krzyżaniak, Robert Sawina czy Mirosław Kowalik. Wiele kart historii toruńskiego żużla zostało zapisanych właśnie na tym nieistniejącym już obiekcie. To tutaj toruńskie "Anioły" wywalczyły cztery złote krążki Drużynowych Mistrzostw Polski.

Muzeum opiera się głównie na kolekcji motocykli. Warto dodać, że jest to jedna z trzech największych kolekcji związanej z żużlem w całej Europie. Wśród eksponatów można zobaczyć także te, z lat 60. i 70. Ciekawostką jest fakt, że w Muzeum będzie można zobaczyć jedyny polski motocykl żużlowy – FIS.

Twarzą muzeum będzie zaś ikona speedwaya, pierwszy polski indywidualny mistrz świata z 1973 roku, Jerzy Szczakiel. Swoje miejsce w muzeum posiada również legenda polskiego żużla, Tomasz Gollob, który uważany jest przez wielu ekspertów za najlepszego polskiego żużlowca w historii.

Pośród wielu instalacji i ekspozycji znajdujących się w Centrum Handlowym Plaza, zaprezentowana  będzie między innymi ściana mistrzów, ekspozycja multimedialna przenosząca nas w czasie, czy bus żużlowca w rzeczywistych rozmiarach.

Warto dodać, że muzeum będzie w pełni integralne z odwiedzającymi. Będzie można usiąść na motocyklu, dotknąć eksponatów, a także przenieść się w czasie. Jak? W specjalnie przygotowanej sali, będzie można obejrzeć archiwalny mecz żużlowy ze współczesnym komentarzem… Tomasza Lorka.

Oprócz ekspozycji stałych, w muzeum organizowane będą wystawy fotograficzne, a także spotkania z zawodnikami. Muzeum Sportu Żużlowego otworzy specjalna konferencja prasowa o godzinie 12:00, w której udział wezmą m.in. Jerzy Szczakiel oraz Paweł Waloszek.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.