www.torun.pl

Muzeum Sportu Żużlowego

Miasto, Sport
Data publikacji: 27 czerwca 2017
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Muzeum Sportu Żużlowego

29 czerwca 2017 r. w przeddzień inauguracyjnej rundy Speedway Euro Championship, w Toruniu dojdzie do jeszcze jednego ważnego wydarzenia związanego z żużlem. W CH Plaza, w miejscu gdzie do 2008 stał stadion żużlowy, otwarte zostanie Muzeum Sportu Żużlowego. Początek uroczystości o godz. 18:00.

Muzeum Sportu Żużlowego jest pierwszym takim obiektem w Polsce i trzecim w Europie. To miejsce tworzone przez ludzi z pasją, działających w środowisku żużlowym od wielu lat.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. To właśnie tutaj, przy ulicy Broniewskiego 98, w latach 1957-2008 znajdował się stadion żużlowy, na którym pierwsze kroki stawiali Jan Ząbik, Wojciech Żabiałowicz, Jacek Krzyżaniak, Robert Sawina czy Mirosław Kowalik. Wiele kart historii toruńskiego żużla zostało zapisanych właśnie na tym nieistniejącym już obiekcie. To tutaj toruńskie "Anioły" wywalczyły cztery złote krążki Drużynowych Mistrzostw Polski.

Muzeum opiera się głównie na kolekcji motocykli. Warto dodać, że jest to jedna z trzech największych kolekcji związanej z żużlem w całej Europie. Wśród eksponatów można zobaczyć także te, z lat 60. i 70. Ciekawostką jest fakt, że w Muzeum będzie można zobaczyć jedyny polski motocykl żużlowy – FIS.

Twarzą muzeum będzie zaś ikona speedwaya, pierwszy polski indywidualny mistrz świata z 1973 roku, Jerzy Szczakiel. Swoje miejsce w muzeum posiada również legenda polskiego żużla, Tomasz Gollob, który uważany jest przez wielu ekspertów za najlepszego polskiego żużlowca w historii.

Pośród wielu instalacji i ekspozycji znajdujących się w Centrum Handlowym Plaza, zaprezentowana  będzie między innymi ściana mistrzów, ekspozycja multimedialna przenosząca nas w czasie, czy bus żużlowca w rzeczywistych rozmiarach.

Warto dodać, że muzeum będzie w pełni integralne z odwiedzającymi. Będzie można usiąść na motocyklu, dotknąć eksponatów, a także przenieść się w czasie. Jak? W specjalnie przygotowanej sali, będzie można obejrzeć archiwalny mecz żużlowy ze współczesnym komentarzem… Tomasza Lorka.

Oprócz ekspozycji stałych, w muzeum organizowane będą wystawy fotograficzne, a także spotkania z zawodnikami. Muzeum Sportu Żużlowego otworzy specjalna konferencja prasowa o godzinie 12:00, w której udział wezmą m.in. Jerzy Szczakiel oraz Paweł Waloszek.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.