Muzeum Okręgowe nagrodzone | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Muzeum Okręgowe nagrodzone

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
dyrektor Aleksandra Mierzejewska i Anna Kroplewska-Gajewska z nagrodami

Dwie nagrody główne i jedno wyróżnienie zdobyło Muzeum Okręgowe w Toruniu w konkursie na Kujawsko-Pomorskie Wydarzenie Muzealne Roku – Musejon. Laury wręczone zostały 18 września 2020 r. w Pałacu w Lubostroniu.

To pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jego celem jest wyłonienie i wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa, zlokalizowane na terenie naszego województwa oraz promocja działalności muzealnej i jej znaczenia dla budowy tożsamości lokalnej i regionalnej. Do konkursu mogły być zgłaszane działania przeprowadzone w latach 2018-2019.

Muzeum Okręgowe w Toruniu otrzymało laury we wszystkich trzech kategoriach. Nagrodę główną w kategorii „Wystawa” otrzymała nowa, udostępniona w 2018 roku wystawa stała w Dom Mikołaja Kopernika. Nagrodę główną w kategorii „Działalność naukowa i wydawnicza” otrzymał wydany w 2018 roku katalog „Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII wieku do początku XXI wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu” autorstwa Anny Kroplewskiej-Gajewskiej. Wyróżnienie w kategorii „Edukacja i Regionalizm” otrzymał projekt „Piernikowe laboratorium”, przygotowany i realizowany przez Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa w Muzeum Toruńskiego Piernika.

Ze względu na obostrzenia sanitarne w uroczystości mogła uczestniczyć ograniczona liczba gości. Muzeum Okręgowe w Toruniu reprezentowały p.o. dyrektora Aleksandra Mierzejewska oraz starsza kustosz Anna Kroplewska-Gajewska.

Podczas gali wręczono także Medale Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków. Zobacz pełną listę nagrodzonych.

Zdjęcie z profilu FB Muzeum Okręgowego

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Grafika informująca o głosowaniu w Budżecie Obywatelskim na rok 2023
  Miasto
  3 października 2022 r., minutę przed północą, kończy się głosowanie w Budżecie Obywatelskim na rok 2023. To ostatni moment, żeby oddać swój głos.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.