Muzeum Okręgowe nagrodzone | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Muzeum Okręgowe nagrodzone

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

dyrektor Aleksandra Mierzejewska i Anna Kroplewska-Gajewska z nagrodami

Dwie nagrody główne i jedno wyróżnienie zdobyło Muzeum Okręgowe w Toruniu w konkursie na Kujawsko-Pomorskie Wydarzenie Muzealne Roku – Musejon. Laury wręczone zostały 18 września 2020 r. w Pałacu w Lubostroniu.

To pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jego celem jest wyłonienie i wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa, zlokalizowane na terenie naszego województwa oraz promocja działalności muzealnej i jej znaczenia dla budowy tożsamości lokalnej i regionalnej. Do konkursu mogły być zgłaszane działania przeprowadzone w latach 2018-2019.

Muzeum Okręgowe w Toruniu otrzymało laury we wszystkich trzech kategoriach. Nagrodę główną w kategorii „Wystawa” otrzymała nowa, udostępniona w 2018 roku wystawa stała w Dom Mikołaja Kopernika. Nagrodę główną w kategorii „Działalność naukowa i wydawnicza” otrzymał wydany w 2018 roku katalog „Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII wieku do początku XXI wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu” autorstwa Anny Kroplewskiej-Gajewskiej. Wyróżnienie w kategorii „Edukacja i Regionalizm” otrzymał projekt „Piernikowe laboratorium”, przygotowany i realizowany przez Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa w Muzeum Toruńskiego Piernika.

Ze względu na obostrzenia sanitarne w uroczystości mogła uczestniczyć ograniczona liczba gości. Muzeum Okręgowe w Toruniu reprezentowały p.o. dyrektora Aleksandra Mierzejewska oraz starsza kustosz Anna Kroplewska-Gajewska.

Podczas gali wręczono także Medale Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków. Zobacz pełną listę nagrodzonych.

Zdjęcie z profilu FB Muzeum Okręgowego

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto, Sport
  Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Kultura, Miasto
  Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
 • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.