Muzeum Okręgowe nagrodzone | www.torun.pl

Muzeum Okręgowe nagrodzone

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
dyrektor Aleksandra Mierzejewska i Anna Kroplewska-Gajewska z nagrodami

Dwie nagrody główne i jedno wyróżnienie zdobyło Muzeum Okręgowe w Toruniu w konkursie na Kujawsko-Pomorskie Wydarzenie Muzealne Roku – Musejon. Laury wręczone zostały 18 września 2020 r. w Pałacu w Lubostroniu.

To pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jego celem jest wyłonienie i wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa, zlokalizowane na terenie naszego województwa oraz promocja działalności muzealnej i jej znaczenia dla budowy tożsamości lokalnej i regionalnej. Do konkursu mogły być zgłaszane działania przeprowadzone w latach 2018-2019.

Muzeum Okręgowe w Toruniu otrzymało laury we wszystkich trzech kategoriach. Nagrodę główną w kategorii „Wystawa” otrzymała nowa, udostępniona w 2018 roku wystawa stała w Dom Mikołaja Kopernika. Nagrodę główną w kategorii „Działalność naukowa i wydawnicza” otrzymał wydany w 2018 roku katalog „Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII wieku do początku XXI wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu” autorstwa Anny Kroplewskiej-Gajewskiej. Wyróżnienie w kategorii „Edukacja i Regionalizm” otrzymał projekt „Piernikowe laboratorium”, przygotowany i realizowany przez Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa w Muzeum Toruńskiego Piernika.

Ze względu na obostrzenia sanitarne w uroczystości mogła uczestniczyć ograniczona liczba gości. Muzeum Okręgowe w Toruniu reprezentowały p.o. dyrektora Aleksandra Mierzejewska oraz starsza kustosz Anna Kroplewska-Gajewska.

Podczas gali wręczono także Medale Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków. Zobacz pełną listę nagrodzonych.

Zdjęcie z profilu FB Muzeum Okręgowego

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.