Muzeum malarki i fotografika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzeum malarki i fotografika

Miasto
Data publikacji: 19 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Pracownia artystyczna w Domu Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej, fot. Wojtek Szabelski

Przy ul. Szerokiej 9 w Toruniu, w dawnym mieszkaniu Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej i jej męża Olgierda Gałdyńskiego 19 maja 2023 r. zostało otwarte muzeum ich twórczości.

Dom Krystyny Szalewskiej - Gałdyńskiej jest filią toruńskiego Muzeum Diecezjalnego przy ul. Żeglarskiej. Zmarła w styczniu 2022 r. wybitna toruńska malarka, laureatka medalu Gloria Artis, pozostawiła po sobie setki znakomitych dzieł o tematyce religijnej i fantastycznej w różnych technikach – akwafort, akwareli, linorytów, gipsorytów, pasteli i prac wykonanych techniką autorską. Do najbardziej znanych należy cykl akwafort z wizerunkiem Matki Boskiej.

Zgodnie z wolą Krystyny Szalewskiej należąca do niej kamienica, odziedziczona po rodzinie męża Olgierda Gałdyńskiego, oraz znajdujący się w niej zbiór obrazów i zdjęć zostały przekazane Diecezji Toruńskiej na cele muzealne. Prace adaptacyjne w budynku przy ul. Szerokiej 9 (wejście od ul. Podmurnej) ruszyły już w listopadzie 2022 r. i trwały do marca 2023 r. Przygotowanie samej ekspozycji wymagało wielu miesięcy katalogowania i opisywania prac, których artystka i jej mąż pozostawili po sobie ponad tysiąc.
Na otwarcie muzeum przybyło liczne grono gości, przyjaciół, znajomych i miłośników twórczości Krystyny Szalewskiej - Gałdyńskiej. Obecni byli Biskup Toruński ks. Wiesław Śmigiel, prezydent Torunia Michał Zaleski, ks. kan. Zbigniew Walkowiak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Toruniu i ks. prałat Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej, z którą przez całe życie związana była artystka.

- Jestem wzruszona, że pamięć o mojej siostrze pozostanie dla potomnych, a jej prace będą napełniały serca natchnieniem, pobudzały do przeżyć, do zastanowienia się, wzbudzały emocjepowiedziała siostra artystki Barbara Błażejczyk.

W muzeum Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej można także obejrzeć prace jej męża, zmarłego w 1984 r. fotografika Olgierda Gałdyńskiego. Artystka bardzo dbała o spuściznę po nim. W 2018 r. na ścianie kamienicy przy ul. Szerokiej 9 odsłonięto poświęconą mu tablicę,  a na ul. Mostowej prezentowana była plenerowa wystawa fotografii "Olgierd Gałdyński – artysta fotografik 1921-1984".

- Wielokrotnie spotykałem się z panią Krystyną i zawsze były to spotkania wypełnione uśmiechem i słowami jej akceptacji dla tego, co się dzieje w Toruniu, dla zmian, unowocześnień, dbałości o kulturę i  troski o zabytki toruńskie mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - I dzisiaj myślę o niej codziennie, ponieważ jej prace towarzyszą mi w moim gabinecie i moim domu. Twórczość pani Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej jest wyjątkowa i niezapomniana, wystawiała swoje prace na 70 wystawach indywidualnych oraz na 80 zbiorowych, i zawsze był niedosyt oglądania jej dzieł. Dziś mamy je tutaj, w tym miejscu, gdzie są znakomicie eksponowane.

Prezydent Torunia podziękował przedstawicielom Diecezji Toruńskiej i Muzeum Diecezjalnego, których staraniem upamiętniony został dorobek Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej.

„Artysta w szczególny sposób obcuje z pięknem”zacytował list Jana Pawła II do artystów ks. biskup Wiesław Śmigiel.W przypadku pani Krystyny te słowa spełniły się całkowicie. Była nie tylko wybitną artystką, ale też bardzo dobrym człowiekiem. Zapisała przepiękną kartę historii naszego miasta. Jesteśmy w domu pani Krystyny Szalewskiej. Tu żyła, tutaj pracowała, tu miała swoje przemyślenia, tutaj u góry miała swoją pracownię, w której możemy dziś zobaczyć, jak wyglądał jej warsztat artystyczny. Widzimy ją na wielu fotografiach wykonanych właśnie w tym miejscu, w tej kamienicy. Ten dom zawsze będzie wypełniony jej obecnością.

Jak poinformował marszałek Piotr Całbecki, twórczość Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej została zdigitalizowana i będzie ją można oglądać online.

Fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.