Muzealnicy spotkali się w ratuszu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzealnicy spotkali się w ratuszu

Data publikacji: 03 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Przedstawiciele wszystkich toruńskich placówek muzealnych spotkali się 2 czerwca 2023 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu z okazji Dnia Muzealnika.

18 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Tradycyjnie z tej okazji w Toruniu organizowane jest spotkanie z okazji Dnia Muzealnika, dopełniające rangę tego wydarzenia. To okazja do uhonorowania zasłużonych pracowników toruńskich placówek. W tym roku takie podziekowania otrzymało łącznie 15 osób. Wyróżnieni otrzymali listy gratulacyjne z rąk prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i dyrektor Muzeum Okręgowego Aleksandry Mierzejewskiej. Listom towarzyszą nagrody finansowe.

- Dziękuję za Wasze zaangażowanie, za to, co robicie, że zawsze jesteście na stanowiskach, że Wam sie po prostu chce! Dziękuję tym wszystkim, którzy "czują" to muzeum, czują jego misję, którzy w każdej chwili są gotowi przyjść, kiedy coś się dzieje, dla których nie ma piątku, świątku czy niedzieli. Po prostu bez Was tego muzeum by nie było - mówiła Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

W Toruniu mamy 9 głównych instytucji muzealnych. Są to:

 1. Muzeum Okręgowe w Toruniu z 8 oddziałami: (Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Toniego Halika, Muzeum Twierdzy Toruń, Biblioteka Naukowa);
 2. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej;
 3. Muzeum Diecezjalne z nowym oddziałem - Domem Krystyny Szalewskiej;  
 4. Muzeum Uniwersyteckie;
 5. Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek;                                                                                                                                   
 6. Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń;
 7. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie;
 8. Muzeum Historyczno -Wojskowe przy I LO;
 9. Muzeum Przyrodnicze Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK;
- Bardzo dziękuję wszystkim Paniom i Panom, którzy pracują w toruńskich muzeach - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Każdy, kto jest zaangażowany w działalność tych placówek, sprawia, że Toruń jest ciekawym miastem, że jest tu gdzie pójść, zobaczyć zbiory, porozmawiać z ludźmi, którzy tam pracują, usłyszeć ciekawe informacje. Dzięki temu możemy liczyć na rosnący  przepływ turystów i turystek,a przez to miasto bogaci się! Jesteście więc także tymi, którzy sprawiają, iż Toruń obrasta w siłę materialną. Najważniejsza jest jednak idea tego, co robicie - dbanie o zabytki i staranne pielegnowanie tego, co wartościowe. Serdecznie za to dziękuję.

Fot. Sławomir Kowalski 

Najczęściej czytane aktualności

 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
 • Miasto
  Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
  Biznes, Miasto
  Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Na zdjęciu: alejki w parku, wokół wysokie drzewa
  Eko, Miasto
  Jak co roku w wielu lokalizacjach w Toruniu – łącznie na powierzchni ok. 80 ha - wykonywane będą opryski przeciwko meszkom.
 • Toruńskie firmy na Liście 500 "Rzeczpospolitej"
  Biznes, Miasto
  "Rzeczpospolita" opublikowała 26. listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Wśród wyróżnionych znalazło się 7 firm z Torunia.
 • Na zdjeciu: jarmark hanzeatycki, osoby są przebrane w stroje z epoki
  Kultura, Miasto
  W sobotę 25 maja 2024 r. na Zamku Krzyżackim czeka moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy.
 • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Z tej okazji Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom zaprasza 23 maja 2024 r. na Rynek Nowomiejski, gdzie w godz. 11:00-16:00 odbędzie się Akcja Profilaktyczna "Zdrowie na Tak".
 • Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
 • Rada Okręgu nr 10 zaprasza na spotkanie, podczas którego poruszony zostanie temat wniosków, które warto złożyć do planu ogólnego dla całego miasta i poszczególnych dzielnic. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja 2024 o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej 7/9.
 • Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
 • Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Rusza 7. edycja projektu pn. „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami w wieku 50+, interesujących się fotografią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
 • - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.