Muzealnicy spotkali się w ratuszu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Muzealnicy spotkali się w ratuszu

Data publikacji: 03 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Przedstawiciele wszystkich toruńskich placówek muzealnych spotkali się 2 czerwca 2023 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu z okazji Dnia Muzealnika.

18 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Tradycyjnie z tej okazji w Toruniu organizowane jest spotkanie z okazji Dnia Muzealnika, dopełniające rangę tego wydarzenia. To okazja do uhonorowania zasłużonych pracowników toruńskich placówek. W tym roku takie podziekowania otrzymało łącznie 15 osób. Wyróżnieni otrzymali listy gratulacyjne z rąk prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i dyrektor Muzeum Okręgowego Aleksandry Mierzejewskiej. Listom towarzyszą nagrody finansowe.

- Dziękuję za Wasze zaangażowanie, za to, co robicie, że zawsze jesteście na stanowiskach, że Wam sie po prostu chce! Dziękuję tym wszystkim, którzy "czują" to muzeum, czują jego misję, którzy w każdej chwili są gotowi przyjść, kiedy coś się dzieje, dla których nie ma piątku, świątku czy niedzieli. Po prostu bez Was tego muzeum by nie było - mówiła Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

W Toruniu mamy 9 głównych instytucji muzealnych. Są to:

 1. Muzeum Okręgowe w Toruniu z 8 oddziałami: (Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Toniego Halika, Muzeum Twierdzy Toruń, Biblioteka Naukowa);
 2. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej;
 3. Muzeum Diecezjalne z nowym oddziałem - Domem Krystyny Szalewskiej;  
 4. Muzeum Uniwersyteckie;
 5. Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek;                                                                                                                                   
 6. Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń;
 7. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie;
 8. Muzeum Historyczno -Wojskowe przy I LO;
 9. Muzeum Przyrodnicze Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK;
- Bardzo dziękuję wszystkim Paniom i Panom, którzy pracują w toruńskich muzeach - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Każdy, kto jest zaangażowany w działalność tych placówek, sprawia, że Toruń jest ciekawym miastem, że jest tu gdzie pójść, zobaczyć zbiory, porozmawiać z ludźmi, którzy tam pracują, usłyszeć ciekawe informacje. Dzięki temu możemy liczyć na rosnący  przepływ turystów i turystek,a przez to miasto bogaci się! Jesteście więc także tymi, którzy sprawiają, iż Toruń obrasta w siłę materialną. Najważniejsza jest jednak idea tego, co robicie - dbanie o zabytki i staranne pielegnowanie tego, co wartościowe. Serdecznie za to dziękuję.

Fot. Sławomir Kowalski 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...