Mural Ciechowskiego gotowy | www.torun.pl

Mural Ciechowskiego gotowy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 grudnia 2020
Autor: Magdalena Kujawa
widok budynku z muralem

Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.

Mural powstał na udostępnionym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika budynku, w którym mieści się Księgarnia PWN. Obraz przedstawia twarz muzyka, napisy: „Obywatel GC” i „Grzegorz Ciechowski” oraz cytat z jednej z najważniejszych piosenek artysty „Nie pytaj o Polskę”: „Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej”. Autorem projektu jest dr Robert Manowski - grafik, projektant, animator filmowy, twórca identyfikacji wizualnych i filmów wideo, założyciel i rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Malowaniem muralu zajął się Mateusz Małkiewicz.

Mural powstał obchodzonymi co roku w grudniu, w terminie bliskim rocznicy śmierci artysty, Dniami Grzegorza Ciechowskiego. Tegoroczne wydarzenia z powodu pandemii będą znacznie skromniejsze, jednak mural pozostanie trwałym śladem upamiętniającym związanego z Toruniem wybitnego rockmana.

- Myślałam o stworzeniu takiego muralu od kilku lat – mówi Anna Skrobiszewska. - Zgłosiłam się z tym pomysłem do Roberta Manowskiego, który jest autorem nagrobka Grzegorza na Powązkach. Bardzo się cieszę, że zlokalizowany jest w tak fajnym miejscu. Najlepiej go widać patrząc z Auli UMK, gdzie Grzegorz także koncertował.

To kolejne miejsce upamiętniające muzyka. Przy Klubie Od Nowa jest obelisk poświęcony Republice, zaś plac przed CKK Jordanki nosi imię autora „Obcego astronoma”. Tam również usytuowano okolicznościową aranżację plastyczną.

Grzegorz Ciechowski swoją karierę wokalisty, instrumentalisty, kompozytora i autora tekstów rozpoczął w latach 80. w Toruniu. To tu powstał zespół Res Publica, później przekształcony w Republikę. Wielka charyzma lidera, wyrazisty czarno-biały image, świetna muzyka i literackie teksty sprawiły, że formacja szybko podbiła serca fanów w całej Polsce, stając się jednym z najważniejszych zjawisk tzw. nowej fali. Przed Klubem Od Nowa, gdzie zespół miał próby i gdzie koncertował, gromadziły się tłumy. Po wydaniu dwóch płyt: „Nowe sytuacje” i „Nieustanne Tango”, w wyniku konfliktu w zespole, formacja rozpadła się, a Grzegorz Ciechowski wyjechał do Warszawy, kontynuując solową karierę jako Obywatel GC i Grzegorz z Ciechowa. Na początku lat 90. jednak muzycy Republiki spotkali się znowu i postanowili reaktywować zespół (do wspólnego grania nie zdecydował się wrócić jedynie basista Paweł Kuczyński, którego zastąpił Leszek Biolik). Powstały kolejne znakomite płyty, które zapisały się w historii polskiego rocka. 22 grudnia 2001 r. błyskotliwą karierę Republiki przerwała śmierć Grzegorza Ciechowskiego. Muzyk zmarł w wyniku powikłań podczas operacji serca.

Od 2002 r. w toruńskim Klubie Od Nowa odbywa się co roku Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, połączony z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia imienia muzyka. Od kilku lat do tych wydarzeń dołączają inne, składające się na Dni Grzegorza Ciechowskiego, pokazujące, że twórczość artysty inspiruje do dzisiaj i że wciąż jest liczne grono fanów twórcy „Białej flagi” i „Telefonów”.

Powstanie muralu sfinansowane zostało ze środków Gminy Miasta Toruń.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.