Mówię, więc jestem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mówię, więc jestem

Tytuł projektu:
Mówię, więc jestem

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”
Działanie 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”
Poddziałanie 9.1.1 „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej”

Dane finansowe:
Wartość projektu: 829 144,01 zł
Kwota dofinansowania: 704 772,38 zł
Wkład własny: 124 371,63 zł, w tym wkład finansowy: 8 011,63 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Termin podpisania umowy:
15 stycznia 2014 r.

Termin realizacji:
1 stycznia 2014 r. – 30 września 2015 r.

Opis projektu:
Celem projektu było poszerzenie oferty opieki przedszkolnej, zorganizowanej w dwóch ogólnodostępnych oddziałach przedszkolnych przy Zespole Szkół nr 16 w Toruniu (ze względu na charakter dysfunkcji - zaburzenia mowy, po 15 dzieci w oddziale). Nastąpiła to poprzez wdrożenie systemu złożonego diagnozowania rozwoju i potrzeb 30 dzieci, nieobjętych wcześniej opieką przedszkolną w wieku 4 lat oraz realizacji wynikających z niego działań zmierzających do niwelowania deficytów, w tym zajęć specjalistycznych zalecanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną dla dzieci z zaburzeniami logopedycznymi. Wsparciem została objęta także grupa 30 rodziców/opiekunów poprzez organizację warsztatów szkoły rodzica.

Projekt był adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym spełniających jednocześnie następujące kryteria:
- rocznik 2010,
- zameldowane w Toruniu,
- posiadające wadę wymowy,
- niekorzystające wcześniej z publicznych przedszkoli.

Działania:

  1. Zorganizowanie dwóch ogólnodostępnych oddziałów przedszkolnych:

    a) Minimalna odpłatna (dla rodzica/opiekuna) - 10 godzinna opieka przedszkolna prowadzona 5 dni w tygodniu w ciągu 12 miesięcy (od 1.09.2014 r. do 31.08.2015 r.) w oparciu o program wychowania przedszkolnego.
    b) Całodzienne wyżywienie, wydawane w stołówce szkolnej.
    c)  Zajęcia specjalistyczne:

    • Logopedia indywidualna i grupowa oraz logorytmika,
    • Grupowe zajęcia wspierające rozwój społeczny,
    • Grupowe zajęcia psychoedukacyjne i sensoryczne,
    • Terapia z wykorzystaniem aparatury Biofeedback (jako pierwsza placówka edukacyjna w Toruniu).

    Każde dziecko otrzymało codziennie średnio 30 minut wsparcia specjalistycznego.

  2. Cykliczne zajęcia w formie treningu umiejętności rodzicielskich, prowadzące do poznania konkretnych metod wspomagających pracę z dzieckiem w domu (komunikacja, użycie gestów, obrazu, praca nad wymową) opierające się na wykorzystaniu środków terapeutycznych, zmieniające naturę i jakości relacji pomiędzy rodzicami, a ich dziećmi. Adresowane do grupy 30 rodziców.

Osiągnięte rezultaty:

  • Liczba dzieci w wieku 4 lat, które uczestniczyły w edukacji przedszkolnej – 30.
  • Liczba dzieci w wieku 4 lat, które w wyniku udzielonego wsparcia podniosły poziom rozwoju ogólnego – 30.
  • Liczba dzieci w wieku 4 lat, u których rozwinęła się umiejętność komunikowania werbalnego i stosowania innych form komunikacji – 30.
  • Liczba rodziców/opiekunów, u których wzrosła wiedza z zakresu metod wspomagających rozwój dzieci zgodnych z opiniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – 30.
  • Liczba rodziców/opiekunów, którzy wzięli udział w zajęciach wspomagających rozwój dziecka – 30.

Realizator:
Zespół Szkół nr 16 w Toruniu

Projekt został zakończony pod względem rzeczowymi finansowym.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2007-2013
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Dzieci w wieku przedszkolnym
Tematyka projektu: 
Edukacja
Realizator: 
Zespół Szkół nr 16

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.