www.torun.pl

Mołdawia ma konsulat w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Swoją placówkę dyplomatyczną w Toruniu ma kolejne państwo - Republika Mołdawii.

23 czerwca 2014 r. w Toruniu gościł Ambasador Republiki Mołdawii Iurie Bodrug, który przyjechał na uroczystość otwarcia konsulatu i przekazania oficjalnych pełnomocnictw rządowych do pełnienia funkcji Konsula Honorowego toruńskiemu przedsiębiorcy Janowi Mrozowskiemu.

Tuż przed uroczystością w Dworze Artusa Ambasador Bodrug wraz z Janem Mrozowskim byli w urzędzie miasta gośćmi prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

- Powstaje kolejny konsulat, cieszy, że Toruń jest tak chętnie wybierany na miejsce przedstawicielstw dyplomatycznychmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mam nadzieję, że działania podjęte przez Pana Konsula na rzecz Republiki Mołdawii będą promowały ten kraju w naszym mieście, ale jednocześnie dawały szansę promowania Torunia w Mołdawii.

Prezydent Torunia z Ambasadorem Republiki Mołdawii 

Ambasador Bodrug poinformował, że Mołdawia, która od kwietnia br. jest w strefie Schengen, 27 czerwca 2014 r. podpisuje umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, poprzedzającą akcesję. Stwarza to dobre perspektywy do rozwijania kontaktów mołdawsko-toruńskich. Mołdawia chce korzystać z polskich i toruńskich doświadczeń ostatnich lat, szczególnie w takich obszarach, jak: rewitalizacja, infrastuktura komunalna, zarządzanie turystyką czy pozyskiwanie unijnych funduszy przedakcesyjnych na inwestycje. Dyplomata z uznaniem wypowiadał się o tym, co zastał w Toruniu. Z kolei prezydent Michał Zaleski wyraził zainteresowanie tworzeniem warunków do inwestowania naszych przedsiębiorców w Mołdawii. Toruń chętnie włączy się w organizację misji gospodarczych do tego kraju. Pośrednikiem w kontaktach będzie utworzony właśnie Konsulat Honorowy Republiki Mołdawii w Toruniu.

Oficjalne otwarcie placówki i nominacja nowego konsula nastąpiły podczas uroczystości w Dworze Artusa. Przedstawiciel polskiego MSZ Michał Chabros, pierwszy sekretarz Departamentu Wschodniego, przekazał konsulowi Mrozowskiemu exequatur, a ambasador Bodrug - pełnomocnictwa konsularne Prezydent Torunia Michał Zaleski podarował nowemu konsulowi oprawną w ramę flagę Torunia, która trafi do siedziby Konsulatu Honorowego Mołdawii w kamienicy przy ul. Królowej Jadwigi 20. Informująca o tym tablica została odsłonięta na elewacji budynku. Uroczystość w Dworze Artusa uświetnił koncert mołdawskich artystów - Dumitru Harea grającego na fletni z towarzyszeniem akordeonu i kontrabasu.

Konsul Jan Mrozowski odbiera polskie pełnomocnictwa rządowe

Nowy konsul Jan Mrozowski ukończył Akademię Nauk Społecznych w Warszawie i podyplomowo - marketing na UMK. Jest prezesem spółki JBM Inwestim, zajmującej się obrotem nieruchomościami i działalnością developerską. Jest też współwłaścicielem firmy FHU TOP „ Mrozowscy”. W latach 1997-2001 był członkiem Rady Nadzorczej w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a w latach 2001-2005 - członkiem Rady Nadzorczej w inowrocławskiej Inofamie. W 2013 roku został członkiem zarządu Fundacji „Porozumienie i Dialog” przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, nastawionej na współpracę z krajami Europy Wschodniej. Angażuje się w działania społeczne, jest m.in. sponsorem Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora i Oratorium przy parafii michalitów na Bydgoskim Przedmieściu. Prywatnie żonaty z Beatą, ekonomistką, mają 32-letnią córkę Aleksandrę oraz 29-letnie bliźniaki - córkę i syna.

Zdjęcia:Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.