Modernizacja linii, dodatkowy kurs | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Modernizacja linii, dodatkowy kurs

Miasto
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Rada Miasta Torunia na sesji w dniu 21 września 2023 r. przyjęła apel w sprawie poprawy infrastruktury na liniach kolejowych nr 353 i 27 oraz uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy Gminą Miasta Toruń, Województwem Kujawsko-Pomorskim, Powiatem Toruńskim, Gminą Czernikowo, Gminą Obrowo i Gminą Lubicz dotyczącego współdziałania w zakresie rozwoju publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym.

W przyjętym apelu Rada Miasta Torunia wniosła o jak najpilniejszą modernizację linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny - Toruń Wschodni oraz o rewitalizację linii kolejowej nr 27 na odcinku Toruń Wschodni - Sierpc.

Rada Miasta wskazała, że linie kolejowe nr 353 i 27 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obsługują w szczególności ruch regionalny pasażerów docierających do pracy, szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych Torunia. Bardzo ważnym elementem dla prawidłowej obsługi ruchu pasażerskiego, ale również towarowego jest likwidacja wąskiego gardła, jakim jest jednotorowy przebieg pod Placem Pokoju Toruńskiego, ograniczający przepustowość i prawidłowe funkcjonowanie transportu kolejowego na terenie miasta. Ponadto, linie 27 i 353 mają fundamentalne znaczenie dla realizacji idei zrównoważonej mobilności w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Torunia oraz dla rozwoju Kujaw i Pomorza. Linie te przebiegają przez Toruń i powinny wpływać także na prężny rozwój miasta.

Prace przygotowawcze do rozpoczęcia fazy dokumentacji dla projektu "Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny-Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu - BiT-City II" trwały w latach 2015-2019. Dokumentacja obejmuje kompleksową przebudowę infrastruktury kolejowej oraz części miejskiej, w tym m.in. budowę drugiego toru pod Placem Pokoju Toruńskiego (likwidację wąskiego gardła), modernizację mostu kolejowego z budową ciągu pieszo-rowerowego, budowę węzła przesiadkowego przy Dworcu Toruń Wschodni.

PKP SA przystąpiła już do przebudowy obu dworców. Gmina Miasta Toruń wraz z Powiatem Toruńskim oraz gminami: Czernikowo, Obrowo i Lubicz będą partycypować od 2024 r. w kosztach uruchomienia nowego, dodatkowego kursu na linii nr 27. Wprowadzona zostanie dodatkowa para połączeń na trasie Toruń Główny - Czernikowo. Szacunkowy koszt uruchomienia dodatkowej pary pociągu w dni robocze (od poniedziałku do piątku) to 535.174 zł (województwo kujawsko-pomorskie - 40%, tj. 214.069 zł; Powiat Toruński oraz gminy - 60%, tj. 321.104 zł, w tym Gmina Miasta Toruń - 12%, tj. 64.220 zł).

Fot. pixabay

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.