Młyny z dojazdem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Młyny z dojazdem

Drogi, Miasto
Data publikacji: 19 marca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Już niedługo część Młynów Toruńskich stanie się własnością samorządu województwa. Dojdzie do tego, gdy radni wyrażą zgodę na ustanowienie służebności na dojazd do nieruchomości. Pochylą się nad tym 26 marca, na najbliższej sesji rady miasta.

Młyny Richtera lub inaczej Młyny Toruńskie powstawały od roku 1881 do lat 40. XX w. Do czasu zamknięcia w 1989 r., był to jeden z największych parowych młynów zbożowych na Pomorzu, o łącznej powierzchni 10 606 m2 i kubaturze 44 828 m3. Ogromna bryła budynku z czerwonej cegły jest doskonale widoczna w promieniu kilku kilometrów z racji swojego położenia na dużej, otwartej przestrzeni. Atutem nieruchomości jest bardzo atrakcyjna lokalizacja w sąsiedztwie ruchliwej arterii, łączącej centrum Torunia ze wschodnimi dzielnicami, obok dworca PKP Toruń Wschodni i przebiegu Trasy Średnicowej.

W budynku dawnych Młynów Richtera działają trzy instytucje: Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", Toruński Inkubator Technologiczny i Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży.

24 lipca 2014 r., radni zadecydowali o przekazaniu jednego z budynków o powierzchni użytkowej 3.773,43m2 i w drodze darowizny samorządowi województwa. Maja się w nim znaleźć wojewódzkie instytucje kultury.

W trakcie przygotowywania dokumentów związanych z zawarciem umowy darowizny pojawiła się zgłoszona przez marszałka województwa potrzeba zabezpieczenia dostępu do darowanych nieruchomości w formie stosownych służebności gruntowych (dojazd i dojście od ul. Łokietka przez parking MCSM do darowanego budynku). Ustanowienie służebności wymaga uchwały RMT, z uwagi na nieodpłatny charakter. Projekt  uchwały zostanie przedstawiony na najbliższej sesji. Porozumienie w sprawie dokonania darowizny jest już przygotowane i zaakceptowane przez strony. Do przeniesienia własności czekamy na zgodę rady na służebność.

Warto dodać, że w ub.r. miasto wyremontowało dojazd do młynów – przebudowało ul. Dworcowa i ul. Łokietka.

Miasto nadal pozostanie właścicielem wybudowanego współcześnie czterokondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni użytkowej 449,60 m2 i składającego się z dwóch kondygnacji budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 393,10 m2. Ten pełniący funkcję mieszkalną podlega ochronie konserwatorskiej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.