www.torun.pl

Młyny z dojazdem

Drogi, Miasto
Data publikacji: 19 marca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Już niedługo część Młynów Toruńskich stanie się własnością samorządu województwa. Dojdzie do tego, gdy radni wyrażą zgodę na ustanowienie służebności na dojazd do nieruchomości. Pochylą się nad tym 26 marca, na najbliższej sesji rady miasta.

Młyny Richtera lub inaczej Młyny Toruńskie powstawały od roku 1881 do lat 40. XX w. Do czasu zamknięcia w 1989 r., był to jeden z największych parowych młynów zbożowych na Pomorzu, o łącznej powierzchni 10 606 m2 i kubaturze 44 828 m3. Ogromna bryła budynku z czerwonej cegły jest doskonale widoczna w promieniu kilku kilometrów z racji swojego położenia na dużej, otwartej przestrzeni. Atutem nieruchomości jest bardzo atrakcyjna lokalizacja w sąsiedztwie ruchliwej arterii, łączącej centrum Torunia ze wschodnimi dzielnicami, obok dworca PKP Toruń Wschodni i przebiegu Trasy Średnicowej.

W budynku dawnych Młynów Richtera działają trzy instytucje: Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", Toruński Inkubator Technologiczny i Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży.

24 lipca 2014 r., radni zadecydowali o przekazaniu jednego z budynków o powierzchni użytkowej 3.773,43m2 i w drodze darowizny samorządowi województwa. Maja się w nim znaleźć wojewódzkie instytucje kultury.

W trakcie przygotowywania dokumentów związanych z zawarciem umowy darowizny pojawiła się zgłoszona przez marszałka województwa potrzeba zabezpieczenia dostępu do darowanych nieruchomości w formie stosownych służebności gruntowych (dojazd i dojście od ul. Łokietka przez parking MCSM do darowanego budynku). Ustanowienie służebności wymaga uchwały RMT, z uwagi na nieodpłatny charakter. Projekt  uchwały zostanie przedstawiony na najbliższej sesji. Porozumienie w sprawie dokonania darowizny jest już przygotowane i zaakceptowane przez strony. Do przeniesienia własności czekamy na zgodę rady na służebność.

Warto dodać, że w ub.r. miasto wyremontowało dojazd do młynów – przebudowało ul. Dworcowa i ul. Łokietka.

Miasto nadal pozostanie właścicielem wybudowanego współcześnie czterokondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni użytkowej 449,60 m2 i składającego się z dwóch kondygnacji budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 393,10 m2. Ten pełniący funkcję mieszkalną podlega ochronie konserwatorskiej.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • 25 lutego 2020 roku prezydent Torunia Michał Zaleski i dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała podpisali akt notarialny, na mocy którego Gmina Miasta Toruń przekazała pod budowę ECF grunt w sąsiedztwie ulic: al św. Jana Pawła II, aleja Solidarności, Czerwona Droga. To tam w 2025 otwarte ma zostać nowoczesne centrum...