Młyny z dojazdem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Młyny z dojazdem

Drogi, Miasto
Data publikacji: 19 marca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Już niedługo część Młynów Toruńskich stanie się własnością samorządu województwa. Dojdzie do tego, gdy radni wyrażą zgodę na ustanowienie służebności na dojazd do nieruchomości. Pochylą się nad tym 26 marca, na najbliższej sesji rady miasta.

Młyny Richtera lub inaczej Młyny Toruńskie powstawały od roku 1881 do lat 40. XX w. Do czasu zamknięcia w 1989 r., był to jeden z największych parowych młynów zbożowych na Pomorzu, o łącznej powierzchni 10 606 m2 i kubaturze 44 828 m3. Ogromna bryła budynku z czerwonej cegły jest doskonale widoczna w promieniu kilku kilometrów z racji swojego położenia na dużej, otwartej przestrzeni. Atutem nieruchomości jest bardzo atrakcyjna lokalizacja w sąsiedztwie ruchliwej arterii, łączącej centrum Torunia ze wschodnimi dzielnicami, obok dworca PKP Toruń Wschodni i przebiegu Trasy Średnicowej.

W budynku dawnych Młynów Richtera działają trzy instytucje: Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", Toruński Inkubator Technologiczny i Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży.

24 lipca 2014 r., radni zadecydowali o przekazaniu jednego z budynków o powierzchni użytkowej 3.773,43m2 i w drodze darowizny samorządowi województwa. Maja się w nim znaleźć wojewódzkie instytucje kultury.

W trakcie przygotowywania dokumentów związanych z zawarciem umowy darowizny pojawiła się zgłoszona przez marszałka województwa potrzeba zabezpieczenia dostępu do darowanych nieruchomości w formie stosownych służebności gruntowych (dojazd i dojście od ul. Łokietka przez parking MCSM do darowanego budynku). Ustanowienie służebności wymaga uchwały RMT, z uwagi na nieodpłatny charakter. Projekt  uchwały zostanie przedstawiony na najbliższej sesji. Porozumienie w sprawie dokonania darowizny jest już przygotowane i zaakceptowane przez strony. Do przeniesienia własności czekamy na zgodę rady na służebność.

Warto dodać, że w ub.r. miasto wyremontowało dojazd do młynów – przebudowało ul. Dworcowa i ul. Łokietka.

Miasto nadal pozostanie właścicielem wybudowanego współcześnie czterokondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni użytkowej 449,60 m2 i składającego się z dwóch kondygnacji budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 393,10 m2. Ten pełniący funkcję mieszkalną podlega ochronie konserwatorskiej.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
    Miasto
    2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
    Miasto
    Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  • Miasto
    Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
  • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
    Miasto, MZK
    W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
    Biznes, Miasto
    Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
  • Miasto
    W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
  • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
  • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
  • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
  • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
  • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
  • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.