Młyn Wiedzy – projekty z dofinansowaniem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Młyn Wiedzy – projekty z dofinansowaniem

Miasto
Data publikacji: 23 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: budynek Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

561 161 zł to kwota, jaką Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pozyskało z Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację dwóch projektów w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach projektów związanych z popularyzacją nauki i promocją sportu dofinansuje dwa zgłoszone przez Młyn Wiedzy działania: „Odnajdź Naukę” i „WPAKOWANI w naukę!”.

- W ramach projektu „WPAKOWANI w naukę!" przeprowadzimy cykl pięciu zajęć warsztatowych online, popularyzujących osiągnięcia polskich naukowców z różnych dziedzin nauk ścisłych, w tym: inżynierii, fizyki, meteorologii, chemii i entomologii - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Uczestnicy zajęć otrzymają zestawy edukacyjne, które będą zawierały materiały do przeprowadzenia doświadczeń, eksperymentów oraz prac ręcznych w ramach danego tematu. Na to działanie Młyn Wiedzy otrzymał dofinansowanie w kwocie 53 167 zł.

Dofinansowanie w kwocie 507 994 zł otrzymał projekt „Odnajdź Naukę", który zakłada opracowanie i wdrożenie aplikacji oraz platformy internetowej służącej popularyzacji nauki, zwłaszcza wśród młodzieży i rodzin z dziećmi. Będzie to pierwsze tego typu działanie, które ma na celu przedstawienie dorobku naukowego kilku pokoleń badaczy związanych z województwem kujawsko-pomorskim i jednocześnie będące narzędziem turystycznym, ułatwiającym planowanie wycieczek z historią nauki jako motywem wiodącym. - Celem projektu jest stworzenie naukowo-turystycznej mapy województwa kujawsko-pomorskiego oraz powiązanego z nią portalu z materiałami edukacyjnymi. W naszych założeniach mapa będzie mogła być rozbudowywana o kolejne obszary, a sam projekt ma stanowić początek procesu „naukowego mapowania” Polski - mówi Marcin Centkowski.

Przedmiotem programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki lub promocję sportu akademickiego oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.

W ostatnim czasie toruńskie centrum nauki pozyskało również 143 000 zł z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu dotacyjnego "Konwersja cyfrowa domów kultury" na realizację projektu "Kultur@ (bardziej) dostępna". Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy doposaży pracownię multimedialną o dodatkowy sprzęt cyfrowy, umożliwiający rozwój obecnej oferty zajęć edukacyjnych oraz wprowadzenie nowych tematów warsztatów (wydarzeń) z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń multimedialnych, co pozwoli instytucji na rozwinięcie działalności kulturalnej i animacyjnej.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Grafika informująca o głosowaniu w Budżecie Obywatelskim na rok 2023
  Miasto
  3 października 2022 r., minutę przed północą, kończy się głosowanie w Budżecie Obywatelskim na rok 2023. To ostatni moment, żeby oddać swój głos.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.