www.torun.pl

„Minikopernik” na półmetku

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.

W dwóch budynkach dawnych Młynów Toruńskich trwają prace remontowe – ich zaawansowanie rzeczowo-finansowe wynosi obecnie 60%. W ostatnim czasie wykonano ocieplenie fasad budynku F i H od strony wschodniej, zachodniej i południowej, a także prace blacharskie na ich dachach. Prace prowadzone są także wewnątrz budynków. Zostały położone posadzki w łazienkach oraz na drugim piętrze w budynku G; w tym budynku wykonano także przedścianki. W obiekcie rozprowadzone są już instalacje podłogowe oraz położone tynki wewnętrzne.

Harmonogram prac na najbliższy miesiąc obejmuje wykonanie: posadzek przemysłowych docelowych, płytek w łazienkach, zabudowy HPL, schodów granitowych oraz prac instalacyjnych wykończeniowych. Rozpoczną się prace związane z PZT oraz zrobieniem sufitów podwieszanych, kontynuowane zaś będą prace na elewacji budynków G, F, H. Zamontowana już zostanie winda.

Przypomnijmy, że do końca roku 2019 zostaną zakończone prace remontowe, dzięki którym Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zyska nową przestrzeń na potrzeby swojej działalności. Już wiadomo, że pojawi się tam interaktywna wystawa stała, skierowana w szczególności do ludzi młodych, poświęcona tematyce dojrzewania. Utworzone zostaną też sale modułowe z możliwością czasowej modyfikacji na powierzchnie warsztatowe, pokazowe, szkoleniowe czy konferencyjne, a także czytelnia książek i czasopism popularnonaukowych.

Odbiorcy oferty Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą mogli nie tylko zwiedzać ekspozycję czy wziąć udział w warsztatach kulturalno-edukacyjnych, ale również uczestniczyć w spotkaniach, dyskusjach, pokazach oraz innych wydarzeniach kulturalnych, organizowanych także w godzinach wieczornych.

Beneficjentem projektu Centra Innowacyjnej Edukacji (tzw. „Minikoperniki”) podprojekt „Adaptacja budynków zlokalizowanych przy ul. W. Łokietka w Toruniu na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, instytucji kultury prowadzącej innowacyjną edukację w regionie kujawsko-pomorskim” jest Gmina Miasta Toruń. Projekt jest realizowany przez Gminę Miasta Toruń w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, 8. Oś priorytetowa „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”, Działanie 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”.

Całkowity koszt projektu to blisko 18 mln zł, z czego 12,4 mln zł stanowi kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Fot. Marcin Centkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.