Militarna historia Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Militarna historia Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 05 sierpnia 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.

W programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożono 328 wniosków, z czego 157 otrzymało dofinansowanie. Jednym z nich jest projekt Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: "Dzieci Torunia - zapomniania historia militarna Torunia". Wartość dofinansowania wynosi 30 tys. zł.

- Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości mieszkańców naszego miasta i regionu na temat odbudowy państwowości, wkładu toruńskich struktur militarnych w wydarzenia Bitwy Warszawskiej oraz integracja lokalnej społeczności wokół militarnych tradycji Torunia - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki, w trakcie którego będzie można między innymi zobaczyć replikę czołgu lekkiego Renault 17, która była wykorzystana na planie filmu J. Hoffmana "Bitwa Warszawska", mundury Wojska Polskiego z lat 1919-1920, a także skorzystać ze stanowisk doświadczalnych, które pozwolą spojrzeć na zagadnienia militarne i technologiczne z naukowego punktu widzenia. Będzie można również wziąć udział w bezpłatnych wykładach poświęconych wojskowym tradycjom toruńskiego garnizonu oraz szkolnictwu morskiemu w Toruniu. - Dowiemy się jak wyglądało życie żołnierzy garnizonu oraz jak wyglądał udział marynarzy i torunian w skrzydle Bitwy Warszawskiej w rejonie Toruń-Włocławek - mówi Marcin Centkowski.

Na stanowiskach (z wykorzystaniem metody eksperymentu) będzie można przeprowadzić doświadczenia związane m.in. z awarią statku, siłą nośną, ustawieniem działa, aby pocisk miał jak największy zasięg i dosięgnął celu.

Partnerami w projekcie są: rekonstruktorzy z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej, Maciej Neumann (historyk, publicysta, autor książek "Flota II Rzeczypospolitej i jej okręty" oraz "Historia III Rzeszy"), Paweł Pilarski (historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń).

"Koalicje dla Niepodległej" to system dotacji MKiDN. - Celem strategicznym programu jest włączenie mieszkańców w działania związane ze zwiększeniem świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości. Realizowane w ramach programu zadania powinny wzmacniać poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową - wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka - czytamy na stronie ministerstwa.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...