Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Konferencja, otwarta dla wszystkich zainteresowanych, będzie okazją do prezentacji wyników badań toruńskich naukowców nad życiem i dziełem Kopernika oraz zbiorową pamięcią o najwybitniejszym torunianinie.

Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK organizują wspólnie konferencję naukową pt. "Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom", która odbędzie się 13 maja 2023 r. w godz. 10:00-17:00 w sali nr IV Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK przy ul. Gagarina 13a.
 
Konferencja objęta jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokali.

Wydarzenie, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, będzie okazją do prezentacji wyników badań toruńskich naukowców nad życiem i dziełem Kopernika oraz zbiorową pamięcią o najwybitniejszym torunianinie. W szczególny sposób zaakcentowana zostanie rola, jaką Kopernik odegrał w historii nie tylko astronomii, ale również wielu innych dziedzin nauki.

Wśród referentów znajdą się znani naukowcy związani z Towarzystwem Naukowym w Toruniu, Towarzystwem Miłośników Torunia i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Konferencję rozpocznie recital zespołu wokalnego Exploratori Vocal Ensemble, podczas którego zabrzmią utwory z XV i XVI wieku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również ekspozycja wystawy posterowej  "Z Torunia do gwiazd” prezentująca wizerunki Astronoma ze zbiorów ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej. Miłośnicy książek będą również mieli okazję do nabycia najnowszych publikacji o tematyce kopernikańskiej wydanych przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 
Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu Gminy Miasta Toruń oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.
 
Partnerami konferencji są Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

PROGRAM KONFERENCJI
 
10.00 Recital zespołu muzyki dawnej Exploratori vocal ensemble

10.15 OTWARCIE KONFERENCJI
 
Sesja I. Prowadzenie: prof. dr hab. Andrzej Radzimiński
10.30-10.50 prof. dr hab. Janusz Małłek, Wielka i mała ojczyzna Kopernika
10.50-11.10 prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, Toruń Mikołaja Kopernika
11.10-11.30 dr hab. Joanna Kamper-Warejko, prof. UMK, Na tropach polskojęzyczności Mikołaja Kopernika
11.30-11.45 dyskusja
11.45-12.00 przerwa kawowa
 
Sesja II. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Mikulski
12.00-12.20 dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK, Tajemnice astronomii Kopernika
12.20-12.40 ks. dr Michał Oleksowicz, Przedzałożenia kopernikańskiej teorii
12.40-13.00 prof. dr hab. Janusz Małłek, Mikołaj Kopernik jako lekarz
13.00-13.15 dyskusja
13.15-14.00 przerwa obiadowa
 
Sesja III. Prowadzenie: dr Maria Kola-Bezka
14.00-14.20 dr Zbigniew Filipiak, Mikołaj Kopernik w służbie prawa i polityki
14.20-14.40 prof. dr hab. Mirosław Bochenek, Wkład Mikołaja Kopernika do rozwoju myśli ekonomicznej
14.40-15.00 dr hab. Zenon Kozieł, prof. UMK, Działalność Mikołaja Kopernika na rzecz kartografii
15.00-15.20 ks. dr hab. Stanisław Adamiak, prof. UMK, Rola kanoników i kapituł w Kościele - wczoraj, dziś i jutro
15.20-15.35 dyskusja
15.35-15.50 przerwa kawowa
 
Sesja IV. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Kopiński
15.50-16.10 prof. dr hab. Magdalena Niedzielska, Jubileusz kopernikowski 1843 r. w Toruniu i w Prusach – projekt pomnika i dyskusja nad narodowością astronoma
16.10-16.30 dr Mirosława Radowska-Lisak, Mikołaj Kopernik w glottodydaktyce polonistycznej
16.30-16.50 dr hab. Teresa Borawska, prof. UMK, dr Henryk Rietz, Grób Mikołaja Kopernika
16.50-17.30 dyskusja i zakończenie konferencji

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.